W odróżnieniu od Ireny, która poszła śladami rodziców jako uczona, Ewa wybrała karierę artystyczną i literacką. Została znaną pianistką i pisarką.
W latach 30. ubiegłego wieku napisała biografię matki „Maria Curie", którą szybko przetłumaczono na inne języki i wydano w niemal 80 krajach. Książka została nagrodzona amerykańską National Book Awards i zekranizowana przez hollywoodzką wytwórnię MGM.
Ewa była także dziennikarką i korespondentką wojenną. Za zbiór relacji wojennych „Podróż wśród wojowników" nominowana została do Nagrody Pulitzera.
Gdy podczas II wojny światowej stanęła po stronie Charles’a de Gaulle’a i sił Wolnej Francji, rząd Vichy pozbawił ją obywatelstwa i skonfiskował majątek. Po wojnie udzielała się politycznie zajmując się sprawami kobiet. Była także wydawczynią „Paris-Presse”. Ponadto została specjalnym doradcą sekretarza generalnego NATO oraz „pierwszą damą UNICEF-u”.
Podziwiano ją nie tylko za jej osiągnięcia polityczne na arenie międzynarodowej, ale także za wyjątkową urodę i elegancję. „New York Times” uznał ją za jedną z najpiękniejszych kobiet Paryża okresu międzywojennego.
(
Ewa Curie na Quai de Béthune, Paryż. Zdjęcie z albumu rodzinnego. Ze zbiorów MMSC
)

Lubiła żartować, że w jej rodzinie było pięć Nobli, dwa dla matki, jeden dla ojca, jeden dla siostry i szwagra, mąż też odbierał tę nagrodę. – Tylko mnie się nie udało. Wstyd dla rodziny...
(
„Match” z 27 lipca 1939 r. Ze zbiorów MMSC
)
Zachęcamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia poświęconej Ewie Curie, w której zawarto nagranie córki MSC z 1967 roku (z okazji otwarcia naszego Muzeum). Pięknie Panią Ève Curie Labouisse wspominają Małgorzata Sobieszczak-Marciniak i Dorota Truszczak:
https://www.polskieradio.pl/.../2094783,Ewa...

(Otwarcie
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego, 16
października 1967 r. W uroczystości uczestniczyła młodsza córka Marii i
Piotra Curie – Ewa Labouisse-Curie z mężem, Henrym Richardsonem
Labouisse, wnuki – Hélène Langevin-Joliot i Pierre Joliot, dzieci Ireny i
Frédérica Joliot-Curie, oraz dziewięciu laureatów Nagrody Nobla. Na
zdjęciu m.in.: Ewa Curie (pierwsza od prawej) i prof. Józef Hurwic,
inicjator utworzenia Muzeum (pierwszy od lewej).

(10.
czerwca 1999 roku Ewa Curie Labouisse, podczas ostatniego pobytu w
Polsce, wzięła udział w uroczystości odsłonięcia Pomnika Armii Krajowej
i Polskiego Państwa Podziemnego, który został zaprojektowany przez Jana
Staniszkisa (na zdjęciu po prawej stronie), męża Elżbiety Staniszkis -
wnuczki Heleny Skłodowskiej-Szalay.)