Zapraszamy na Noc Muzeów do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.
Tym razem nocne zwiedzanie pod hasłem: "Radium Queen". 
14.05.2022

W programie:


 • Premiera książki „Radium Queen. Maleńkie polsko-amerykańskie muzeum wyobraźni” – dramatu scenicznego napisanego przez Artura Pałygę na zamówienie dyrektora Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Inspiracją do powstania sztuki była pierwsza podróż Marii Skłodowskiej-Curie do Stanów Zjednoczonych.  


 • Premierze będzie towarzyszyła prezentacja nagrania czytania performatywnego sztuki w reżyserii i wykonaniu Edyty Łukaszewskiej, której towarzyszą Elisabeth Duda i Zbigniew Moskal. To wydarzenie jest także zapowiedzą najnowszej wystawy czasowej w naszym muzeum, na którą zaprosimy już niebawem. Przedsmak wystawy także podczas Nocy Muzeów.  


 • Odkrywamy to co na codzień jest niewidoczne. Zapraszamy do zwiedzania naszej ekspozycji stałej z latarkami UV.


 • Dla najmłodszych zwiedzających przygotowaliśmy atrakcje w postaci quizu biograficznego i prezentację prostych doświadczeń na postawie lekcji Marii Skłodowskie-Curie. Zajęcia będą tłumaczone symultanicznie na język ukraiński.


 • Zagraniczni goście mogą skorzystać z audioprzewodnika, który dzięki aplikacji można pobrać na telefon komórkowy. Do dyspozycji obok polskiej jest narracja angielska i ukraińska.  


Czekamy przy ul. Freta 16

od godz. 19.00 do 1.00.

Wstęp wolny

„Curie, Curie” – amerykańskie spojrzenie na noblistów

Maria i Piotr zmienili kurs historii. Żyli dla nauki i kochali ponad życie – tak o swoim widowisku najkrócej mówią artyści
z Transversal Theater Company, którzy pokonali ocean, aby pokazać spektakl „Curie, Curie” polskiej publiczności.

7.01.2021

Eksperymentalna forma teatralna oparta na wideoinstalacjach, instrumentacji i tańcu nowoczesnym działa na wszystkie zmysły. Spektakl został doskonale przyjęty przez publiczność amerykańską. W odbiorze autorów wzbudził emocje zarówno u tych, którzy znają biografię Marii Skłodowskiej-Curie jak i u tych, którzy ją odkrywają uczestnicząc w dyskusji po spektaklu. Polska publiczność jest pierwszą po amerykańskiej, która ma okazję zobaczyć to widowisko.  

Spektakl powstał z inspiracji dorobkiem i życiem Marii Skłodowskiej Curie, a do realizacji tego widowiska namówiła mnie Joanna Klass (prezeska Fundacji Warsaw Bauhaus, twórczyni inkubatora sztuki Curie City w Warszawie, przypis MMSC) – opowiada reżyser Bryan Reynolds i wyznaje, że gdy pisał scenariusz nie miał ostatecznej wizji przedstawienia. Bryan Reynolds – profesor na Uniwersytecie California-Irvine jest krytykiem teatralnym, performerem i szekspirologiem oraz założycielem, istniejącego od niemal dwudziestu lat, Transversal Theater Company. W swojej twórczości nie unika eksperymentów. Podobnie było przy tworzeniu „Curie, Curie”. Reżyser przyznaje, że na początku napisał tekst, który zainspirował choreografkę Jessicę Dunn, a w efekcie współpracy dialogi zostały ograniczone do minimum na rzecz tańca.

Wątek romantyczny i humanistyczny przekaz

Reżyser ukazuje relację Marii i Piotra. W spektaklu naukowców łączy ślepy los, który później przewrotnie i dramatycznie ich rozdzieli. Romantyczny związek i pasja do nauki, odkrywanie nowych przestrzeni to temat tego widowiska. Reżyser podkreśla jednak, że równorzędny jest przekaz humanistyczny. Tu pojawia się m.in. wątek wojenny, kiedy podczas I wojny światowej, z inicjatywy Marii Skłodowskiej-Curie i z jej udziałem, na front trafiły ambulansy z aparatami roentgenowskimi, aby skuteczniej udzielać pomocy rannym żołnierzom.

Ważnym estetycznym elementem spektaklu jest motyli czy też wężowy taniec inspirowany pokazem Loie Fuller – amerykańskiej aktorki i tancerki żyjącej na przełomie XIX i XX wieku, która w dobie radowego szaleństwa mała poprosić małżeństwo Curie o użyczenie radu do oświetlenia jej scenicznej kreacji. Koncepcja wirujących szat opracowana przeszło sto lat temu, współcześnie także robi ogromne wrażenie. W spektaklu zostały wykorzystane archiwalne fotografie z I i II wojny światowej, portrety Marii
i Piotra, ujęcia Paryża i przyrody, a także dźwięki miasta, nagrane specjalnie dla potrzeb spektaklu we Wrocławiu.  

Dwa pokazy widowiska „Curie, Curie” odbyły się w warszawskim Teatrze Studio, ale artyści już zapowiedzieli, że wrócą do Polski, aby dotrzeć do jak najszerszej publiczności w ojczyźnie uczonej. 
Fot. Transversal Theater Company

Koreański fenomen Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Freta 16 w Warszawie. 

Unikatowe fotografie, przeszło 20 nowości wydawniczych, fragmenty słynnego musicalu i makieta sceny – prosto z Korei na wystawie „Koreański fenomen Marii Skłodowskiej-Curie”. Zapraszamy na najnowszą czasową ekspozycję do muzeum noblistki,
w domu jej urodzenia w Warszawie, przy ul. Freta 16.

07.11.2021

Wystawa powstała z inicjatywy i we współpracy z JE Ambasador Republiki Korei w Polsce Panią Mirą Sun, która przekazała Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w darze wszystkie eksponaty, oraz według pomysłu i aranżacji Sławomira Paszkieta – dyrektora Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Przekazując na wystawę książki, pamiątki z musicalu i materiały audiowizualne chcemy pokazać jak bardzo w naszym kraju szanowana jest polska uczona – powiedziała Pani Mira Sun. 

Na wystawę trafiło przeszło 20 najnowszych publikacji. Zaprezentowane zostało m. in. koreańskie wydanie najsłynniejszej biografii „Maria Curie”, pióra Ewy Curie, córki noblistki. W kolekcji są przedruki książek francuskich czy włoskich, ale także oryginalne koreańskie wydawnictwa.

Pytana o źródło popularności polskiej uczonej w Korei pani ambasador wyjaśniła, że dziewczęta koreańskie dorastają z biografią Marii Skłodowskiej-Curie,
a koreańskie kobiety w historii życia noblistki znajdują dla siebie inspiracje. Przyznała, że sama jest zafascynowana osiągnięciami Polki, która urodziwszy
się w kraju okupowanym, rozdartym między obce mocarstwa, odkryty przez siebie pierwiastek, na cześć swojej ojczyzny , nazwała Polonem.  

Maria Skłodowska-Curie to wzór do naśladowania dla współczesnych. Kobieta, imigrantka, która przezwyciężyła uprzedzenia i dyskryminację swoich czasów. Uczona, która podzieliła się z ludzkością dziełem życia: formułą na pozyskiwanie radu i jego wykorzystanie, rezygnując z prawa do patentu – podkreśliła Pani Mira Sun.

Na wystawie prezentowana jest makieta sceny ze słynnego koreańskiego musicalu „Marie Curie”. Ten eksponat został wykonany na zamówienie
i specjalnie sprowadzony do muzeum przy ul. Freta 16 w Warszawie

z Seulu.

Fabuła musicalu „Marie Curie” prezentuje osiągnięciach i efekty pracy naukowej bohaterki ukazując ciężką, wypełnioną pracą drogę jaką uczona doszła do swojego sukcesu. Scenariusz autorstwa Se Eun Choun łączy prawdziwe wydarzenia i fikcyjne postaci. Jedną z nich jest Anna Kowalska, przyjaciółka Marii. Dużo uwagi poświęcono ich relacji oraz przeciwnościom, z jakimi kobieta i musiała zmierzyć się jako kobieta

w ówczesnych realiach. Autorka poruszyła również kwestię trudnej sytuacji imigrantów. Widowisko podbiło serca publiczności azjatyckiej i zdobyło wiele nagród, w tym za najlepszy musical roku.

Historia wyśpiewana w musicalu wyciska łzy i porusza najczulsze struny. W rzeczywistości taka jest biografia Marii Skłodowskiej-Curie. Odkrycia, które zmieniły świat, dwie nagrody nobla, pierwsza kobieca profesura na paryskiej Sorbonie – ta droga tylko z pozoru jest usłana różami.
 W rzeczywistości to historia utalentowanej i ambitnej kobiety, która musi walczyć z konwenansami, pracuje ponad ludzką siłę, tracąc przy tym zdrowie. Jestem szczerze skoczony i poruszony, że koreańscy twórcy 
 artyści z takim zrozumieniem podeszli do tej wyjątkowej biografii
– ocenia Sławomir Paszkiet dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. 


Wystawa, zrealizowana we współpracy z Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie, będzie otwarta w muzeum przy ul. Freta 16 w Warszawie do kwietnia 2022 roku. Wstęp na tę część ekspozycji jest bezpłatny.

Musical „Marie Curie” – polska noblistka oczami Koreańczyków

Maria Skłodowska-Curie to bohaterka wielu książek, opracowań i filmów – historia jednej z najwybitniejszych Polek i naukowczyń podbija serca ludzi na całym świecie. Jej postać zainspirowała również Koreańczyków, którzy stworzyli wyjątkowy musical pt. „Marie Curie”. Pierwsze pokazy odbywały się już w 2018 roku, a dwa lata później doczekał się też nowej, udoskonalonej adaptacji. 7 listopada, w rocznicę urodzin noblistki, ramach Koreańskiej Jesieni w Warszawie, specjalną projekcję tej wersji musicalu organizuje Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. 

Musical „Marie Curie” opowiada historię życia cenionej również w Korei polskiej noblistki, skupiając się nie tylko na jej osiągnięciach i efektach pracy naukowej, lecz także na innych aspektach, które towarzyszyły jej sukcesom. Scenariusz musicalu autorstwa Se Eun Choun łączy w sobie prawdziwe wydarzenia i fikcyjne postaci. Jedną z nich jest Anna Kowalska, przyjaciółka Marii. Musical dużo uwagi poświęca ich relacji oraz przeciwnościom, z jakimi naukowczyni musiała mierzyć się jako kobieta w ówczesnych realiach. Dramaturg poruszyła również kwestię trudnej sytuacji imigrantów.

Początkowo spektakl „Marie Curie” wystawiany był w Chungmu Arts Center w Seulu. W 2020 powrócił w nowej odsłonie na dużo większą scenę w Hongik University Daehangno Art Center z widownią mogącą pomieścić nawet 700 osób. Muzykę uzupełniającą fabułę napisał uznany kompozytor Jong Yoon Choi, który wcześniej pracował przy musicalach „Sherlock Holmes – tajemnica rodziny Anderson” oraz „Gone Tomorrow”. W udoskonalonym wydaniu sztuki o polskiej noblistce można usłyszeć nie tylko odświeżone aranżacje znanych już widzom utworów, ale także zupełnie nowe kompozycje. Muzyka, towarzysząca jej choreografia oraz scenografia autorstwa Mi kyung Kim zostały dostosowane do większej sceny i publiczności. Za reżyserię adaptacji musicalu odpowiada z kolei Tae Hyung Kim, który ma już na swoim koncie takie sztuki jak „Fanletter”, „With the Gods – This World”, „The Bridges Of Madison County” i „History Boys”.

„Marie Curie” okazał się najlepszym musicalem roku – podczas piątej edycji gali przyznania nagród Korea Musical Awards w Seulu spektakl wyróżniono pięcioma statuetkami. Otrzymał grand prix oraz został uznany za najlepszą oryginalną produkcję roku. Oprócz tego zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera, doceniono także scenariusz i muzykę. Co więcej, „Marie Curie” wybrano do prowadzonego przez Arts Management Support Center „2019 K-Musical Road Show” – projektu promowania koreańskich musicali za granicą.

Wydaje mi się, że dla Polaków Maria Skłodowska-Curie jest wyjątkową osobą. Świadczy o tym chociażby fakt, że nadała ona nowo odkrytemu pierwiastkowi nazwę „Polonium”, od słowa „Polska” – mówi Tae Hyung Kim, reżyser musicalu. Trudno mi sobie w pełni wyobrazić, jakie znaczenie niesie ze sobą jej historia dla Polaków. Historia naukowczyni bardzo ciężko pracującej we Francji. Jednak z racji, że Korea ma dosyć podobną historię do Polski, łatwiej mi było zrozumieć i zbliżyć się do postaci Marii Curie – dodaje.

Sztukę będą mieli okazję zobaczyć również polscy widzowie. 7 listopada, w rocznicę urodzin Marii Skłodowkiej-Curie, w warszawskiej Kinotece odbędą się projekcje specjalne utytułowanego spektaklu. Wydarzenie będzie jednym z punktów Koreańskiej Jesieni w Warszawie. Głównym organizatorem pokazów jest Centrum Kultury Koreańskiej, a partnerami wydarzenia są Kinoteka oraz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Rezerwacja biletów na projekcje zostanie otwarta w połowie października na stronie internetowej Centrum Kultury Koreańskiej (pl.korean-culture.org) oraz stronie CKK Performing Arts (kperformance-ckk.org). Oprócz projekcji musicalu, organizowane są również inne wydarzenia kulturalne poświęcone badaczce. Od 23 września w CKK można oglądać „Strefa Marii Skłodowskiej-Curie”, wystawę ukazującą materiały dotyczące musicalu oraz laboratorium naukowczyni. Ponadto, od 6 listopada do 30 kwietnia 2022 roku w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie otwarta będzie wystawa z materiałami o musicalu oraz koreańskimi książkami o polskiej noblistce: „Kącik koreańskiego musicalu Marie Curie”. Wstęp na projekcje i wspomniane wydarzenia będzie bezpłatny.

Cieszymy się, że możemy po raz pierwszy zaprezentować polskiej publiczności koreański musical „Marie Curie”. Musical ten został wyprodukowany przez koreańską firmę produkcyjną LIVE Corporation i swoją premierę w Korei miał w 2020 roku – mówi Eunyoung Kang, dyrektor Centrum Kultury Koreańskiej. W naszym kraju biografia Marii Skłodowskiej-Curie to stały punkt na liście lektur koreańskich dzieci. Sama uważam Marię Curie za ważną postać łączącą Koreę i Polskę, a ten musical jest dobrem kultury, który nasze kraje stworzyły wspólnie – dodaje.

Maria Skłodowska-Curie była pierwszym naukowcem dwukrotnie nagrodzonym Nagrodą Nobla za odkrycie nowych pierwiastków promieniotwórczych, polonu i radu w 1903 roku. Była też pierwszą kobietą, która zdobyła to wyróżnienie w dziedzinie fizyki. W 2018 roku została wybrana przez BBC najbardziej wpływową kobietą w historii.


Z wielkim żalem i w smutku pożegnaliśmy
Jadwigę Szuprowicz 
ze Skłodowskich (1936– 2021).

W ostatniej drodze na warszawskich Starych Powązkach
towarzyszyła jej Rodzina i Przyjaciele.


2.10.2021


Jadwiga Maria Szuprowicz urodziła się 11 kwietnia 1936 roku w Krakowie. Jej ojciec – major Władysław Józef Skłodowski (1885-1977) – podpułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego, starosta w II Rzeczypospolitej – był synem Józefa Skłodowskiego, brata Marii Skłodowskiej-Curie.
Mama – Maria Smrcko (1902-1972). Jadwiga miała starszego brata Władysława (1934 - 2009). Rodzina mieszkała w Warszawie, po czym przeprowadziła się do Rabki. W listopadzie 1947 roku, na zaproszenie Ireny Joliot-Curie, wyjechali na wakacje do Paryża. Nie wrócili jednak do Polski, pozostając pod opieką Ireny. Jeszcze w tym samym roku przeprowadzili się do Edynburga. Jadwiga rozpoczęła tam naukę w George Watson Ladies College, początkowo nie znając języka angielskiego. W 1951 roku Skłodowscy przeprowadzili się do Leeds, gdzie Jadwiga dołączyła 
do grona żeńskiej szkoły średniej (Leeds Girls High School). Gdy trzy lata później rozpoczęła studia na na kierunkach matematycznym i fizycznym w londyńskiej Battersea Polytechnic, była jedyną kobietą na wydziale. W 1962 roku Jadwiga została nauczycielka, a potem dyrektorką w londyńskim liceum. Uczyła matematyki oraz religii. Po przejściu na emeryturę, wraz z mężem, powróciła do Polski. Jej najbliższa rodzina: córka – Jolanta Sallabank wraz z mężem i młodszym synem mieszkają w Australii; starszy wnuk osiedlił się w Norwegii.  

Jadwiga Szuprowicz była blisko związana z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Reprezentowała rodzinę podczas wszystkich oficjalnych uroczystości
i wydarzeń. Zawsze życzliwa i serdeczna. Na zawsze postanie w naszej pamięci. Dziękujemy Córce Jolancie za przesłanie biogramu Mamy i udostępnienie fotografii z rodzinnego archiwum. Składamy wyrazy współczucia i kondolencje Rodzinie i Najbliższym.

Jennifer Granholm – sekretarz ds. energii Stanów Zjednoczonych
z wizytą w muzeum noblistki.

Jestem zaszczycona, że odwiedziłam muzeum poświęcone pionierce, dzielnej wojowniczce, genialnej uczonej, która jest wzorem dla wszystkich – napisała w księdze pamiątkowej Jennifer Granholm.

24.09.2021

Sekretarz Granholm przyleciała do Warszawy, aby wziąć udział w Polsko-Amerykańskim Strategicznym Dialogu Energetycznym. Głównymi tematami spotkań z najwyższymi władzami państwowymi i środowiskiem biznesu były: cyberbezpieczeństwo, paliwa kopalne, infrastruktura energetyczna, a przede wszystkim energetyka jądrowa. Odwiedziny w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie znalazły się w napiętym programie wizyty na najwyższym szczeblu dyplomatycznym, na specjalne życzenie szefowej amerykańskiego Departamentu Energii.  

Mimo tragedii, jakie Marię Skłodowską-Curie spotkały w życiu – straciła przecież matkę w dzieciństwie, dwa lata wcześniej siostrę, a jej mąż zmarł tragicznie – potrafiła odnieść tak niebywałe sukcesy w nauce. Jest dla mnie inspiracją jako kobieta, a dla nas wszystkich jako człowiek – mówiła o Marii Skłodowskiej-Curie Sekretarz.

Po wystawie stałej gości oprowadził dyrektor muzeum Sławomir Paszkiet, który przybliżył historię dzieciństwa i młodości Marii Skłodowskiej-Curie, jej drogę zawodową, a także opowiedział o pierwszej wizycie noblistki w Stanach Zjednoczonych. Podróż do Ameryki miała miejsce sto lat temu. Jej głównym celem było przyjęcie z rąk rezydenta Warrena Hardinga grama radu dla celów badawczych. Maria Skłodowska-Curie, która wraz z mężem Piotrem Curie opracowała metodę pozyskiwania tego cennego pierwiastka, nie miała pieniędzy na jego zakup. Wspomogła ją amerykańska dziennikarka – Marie Mattingly Meloney, która zorganizowała w Ameryce zbiórkę na ten cel.

Sekretarz Granholm wspominała wizytę w muzeum podczas spotkania z badaczkami polskich instytucji naukowych, które odbyło się tego samego dnia w Polskiej Akademii Nauk. Przyznała, że miejsce urodzenia najsłynniejszej polskiej naukowczyni zrobiło na niej wielkie wrażenie.

Jedna rzecz to być genialnym, odkrywać i zdobywać Nagrodę Nobla. Inna sprawa to być pierwszą, gdy kobiety nie mogły być nawet profesorami – mówiła.

Maria Skłodowska-Curie podjęła studia w Paryżu, bo w jej ojczyźnie, pod panowaniem zaborców, nie mogła studiować na wyższej uczelni. Jest pierwszą kobietą uhonorowaną Nagrodą Nobla i jedyną, która otrzymała to najwyższe wyróżnienie dwukrotnie, w dwóch dziedzinach.  

Będąc jednym z pionierów w dziedzinie badań nad promieniotwórczością ma swój ogromny wkład w rozwój fizyki i chemii, bez którego dzisiejsza energetyka jądrowa nie rozwijałaby się tak szybko. Jej myśl kontynuowała córka Irena wraz z mężem, odkrywając sztuczną promieniotwórczość.  

Jennifer Granholm urodziła się w Kanadzie, studia na Uniwersytecie w Berkely ukończyła z podwójnym licencjatem: z nauk politologicznych i filologii francuskiej. Doktorat z prawa zdobyła na Uniwersytecie Harvarda. W 1998, była pierwszą w historii kobietą, która wygrała wybory na prokuratora generalnego Michigan. Pięć lat później pierwszą kobietą gubernatorem w stanie Michigan. Funkcję tę piastowała przez dwie kadencje. Pod koniec 2020 roku prezydent Joe Biden nominował Jennifer Granholm na stanowisko sekretarza energii Stanów Zjednoczonych.


fot. P. Kowalski

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie nagrodzone w konkursie
„Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba.”

Filmowy cykl „Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Le Paris de Marie” zajął pierwsze miejsce w XV Konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne –Wierzba”, w kategorii „Najlepszy projekt otwarty”.

23.09.2021

"Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Le Paris de Marie” to filmowy cykl, w którym Elizabeth Duda, odtwórczyni roli noblistki w dokumencie Krzysztofa Rogulskiego "Śladami Marii Skłodowskiej-Curie”, pokazuje miejsca w stolicy Francji, i poza nią, związane z uczoną. Odwiedzamy m.in.: merostwo Sceaux
(fr. La Mairie de Sceaux), gdzie panna Maria Skłodowska wyszła za Piotra Curie; dawne laboratorium Państwa Curie; wyspę świętego Ludwika gdzie znajduje się Biblioteka Polska w Paryżu; Saint-Rémy-lès-Chevreuse, gdzie Maria Skłodowska-Curie wraz z rodziną wypoczywała, a także Panteon – miejsce spoczynku wybitnych Francuzów, gdzie w 1995 roku przeniesiono szczątki małżeństwa Curie.  

Spacer jest jednocześnie podręcznym kursem języka francuskiego dla wielbicieli dwukrotnej noblistki i najsłynniejszej na świecie Polki.

W XV Konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne –Wierzba” muzea zgłosiły 130 przedsięwzięć, wśród nich wystawy, projekty edukacyjne
i wydarzenia online. Organizatorem konkursu jest Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie z Mazowieckim Oddziałem Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Inicjatywy zgłoszone zostały w pięciu kategoriach muzealnych: najlepsza wystawa; najlepszy projekt edukacyjny; kategoria otwarta; najciekawsze wydawnictwo muzealne oraz kategoria obowiązująca tylko w tej edycji – muzea w sieci. O wynikach zdecydowała kapituła w składzie: Magdalena Biernacka; Paweł Cukrowski; Jacek Górka; Paweł Jaskanis; Aneta Obrony; Andrzej Popowicz; Wiesław Raboszuk; Barbara Rogalska; Maria Samsel i Jadwiga Zakrzewska.  

Nagrodę w imieniu Elizabeth Dudy i muzeum przyjął, z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Sławomir Paszkiet – dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.  

„MOŻESZ być blisko” – sztuka nie zna granic.


30 września rozpocznie się 9. Festiwal Kultury Bez Barier.  Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa specjalną ofertę przybliżającą postać patronki – dwukrotnej noblistki i najsłynniejszej na świecie Polki. Zapraszamy do zwiedzenia muzeum z audiodeskrypcją
i obejrzenia online filmów z tłumaczeniem na polski język migowy. 

9. Festiwal Kultury Bez Barier

Cykl „Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Le Paris de Marie” składa się 11. odcinków, w których Elisabeth Duda, znana z roli noblistki w dokumencie Krzysztofa Rogulskiego „Śladami Marii Skłodowskiej-Curie”, prezentuje różne miejsca Francji związane z uczoną. Spacer jest jednocześnie podręcznym kursem języka francuskiego, podczas którego polsko-francuska aktorka uczy poprawnej wymowy. Cykl został nagrodzony w XV. edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” w kategorii „Najlepszy projekt otwarty”. Kolejne odcinki będziemy udostępniać codziennie, od godz. 8 rano, w naszych mediach społecznościowych,
na profilu You Tube oraz na stronie
www.fkbb.pl.  

2 i 9 października o godz.14. zapraszamy do udziału w oprowadzaniu po wystawie stałej Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie przy ul. Freta 16 z audiodeskrypcją. Aby wziąć udział w zwiedzaniu trzeba wcześniej dokonać rezerwacji na stronie: www.fkbb.pl.

Tegoroczny Festiwal Kultury Bez Barier odbędzie się pod hasłem „MOŻESZ być blisko” … kultury i potrwa do 10 października. Program tworzy 61 instytucji i organizacji kultury z 14 miast Polski. W ciągu 11 dni odbędą się m.in. koncerty, spektakle, wystawy czy warsztaty dostępne dla osób z niepełnosprawnościami – łącznie 192 wydarzenia. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie jest partnerem FKBB trzeci raz.


EDUKACYJNE CZWARTKI W MUZEUM MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE

Lekcje online: 9.30 –10.15; 10.30 – 11.15
Zwiedzanie stacjonarne: 12.00 – 16.00

Zajęcia odbywają się po wcześniejszej rezerwacji.


LEKCJE ONLINE:
 

Szczegóły pod linkiem: http://www.mmsc.waw.pl/edukacja

Czas trwania: ok. 40 minut

Maksymalna liczba uczestników: 30 uczniów

Koszt: 100 zł


ZWIEDZANIE WYSTAWY

„Życie i działalność Marii Skłodowskiej-Curie”

Czas trwania: ok. 30 – 40 min
Maksymalna liczba uczestników: 30 uczniów
Koszt : 6 zł od ucznia
Przewodnik polski: 100 zł

Oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie – domu urodzenia najsłynniejszej na świecie Polki i dwukrotnej noblistki.


SPACER I ZWIEDZANIE WYSTAWY

„Warszawa Marii Skłodowskiej-Curie, życie i działalność dwukrotnej noblistki”  

Czas trwania: 1 h 30/40 min
Maksymalna liczba uczestników: 30 uczniów
Koszt:  6 zł od ucznia
Przewodnik polski: 200 zł

 
W części plenerowej przewodnik prezentuje miejsca związane z uczoną: Pałac Staszica w Warszawie; Uniwersytet Warszawski; dawne III Żeńskie Gimnazjum Rządowe (ul. Krakowskie Przedmieście 36); Kościół Świętego Jacka w Warszawie (ulica Freta 10); Skarpa nad Wisłą i Pomnik Marii Skłodowskiej-Curie autorstwa Bronisława Krzysztofa; Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul. Przyrynek 2). W części plenerowej może uczestniczyć 30 osób. Spacer kończy się przy ul. Freta 16, gdzie znajduje się Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Tu zwiedzanie odbywa się etapowo w przypadku grup liczniejszych niż 17 osób.


W związku z obowiązującymi obostrzeniami będącymi konsekwencjami pandemii,
jednorazowo na wystawie może przebywać 17 osób;
liczniejsze grupy zorganizowane wchodzą w turach umożliwiających przestrzeganie przepisów.  

Zapraszamy !


Prof. Zbigniew Galus i dr Piotr Rypson pokierują pracami Rady Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

Pierwsze spotkanie Rady Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie odbyło się w trybie online. Dyrektor Biura Kultury Urzędu Miasta St. Warszawy – Artur Jóźwik – symbolicznie przekazał członkom Rady nominacje. Rada Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, podczas pierwszego spotkania, wybrała przewodniczącego i zastępcę. Wybierając zarząd i przyjmując regulamin Rada oficjalnie rozpoczęła swoją czteroletnią kadencję. Będzie sprawować nadzór nad wypełnianiem przez muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, w szczególności nad realizacją celów określonych w statucie.

Biogramy Członków Rady Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie:

Zbigniew Galus – profesor Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, były prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego, specjalista w zakresie chemii nieorganicznej, elektrochemii i elektroanalizy, członek rzeczywisty PAN, działał/bądź nadal działa: w Radzie Nauki przy Ministrze Szkolnictwa Wyższego (2005–2008), Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC; członek tytularny Komisji Chemii Elektroanalitycznej), Centralnej Komisji ds. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych (1991–1993, 1994–1996), Komitecie Badań Naukowych (1991–1997, 2001–2005), Narodowym Centrum Nauki - przewodniczący Rady Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

Piotr Rypson – przewodniczący Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM Polska), członek Społecznej Rady Kultury przy Prezydencie m.st. Warszawy, historyk sztuki i literatury, publicysta, główny kurator w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Ringelbluma, pełnił funkcję zastępcy dyrektora a następnie dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie, wcześniej kuratora w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie - zastępca przewodniczącego Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

Joanna Bogdańska – prezes Zarządu Merck Polska, jednej z najstarszych firm z branży farmaceutyczno-chemicznej na świecie, działającej w trzech sektorach: ochrony zdrowia (Healthcare, np. onkologii), life science oraz zaawansowanych materiałów i technologii (Performance Materials)

Maciej Jarosz, profesor Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, specjalista w zakresie chemii analitycznej, skarbnik Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego, a także przedstawiciel PTChem w Komisji konkursowej do wyboru dyrektora Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

Marek Krawczyk – były Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, lekarz, członek rzeczywisty PAN, wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej i francuskim Orderem Palm Akademickich, jest honorowym członkiem Towarzystwa Chirurgów Amerykańskich.

Izabela Nowak – Prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego, profesor Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalistka w zakresie katalizy heterogenicznej i chemii kosmetycznej, Członek Prezydium Komitetu Chemii PAN (2019 – ), pełniła wiele zaszczytnych funkcji, m.in. działała/bądź nadal działa w komisji do spraw projektów zgłoszonych do programu pod nazwą Iuventus plus, Diamentowy grant (2011, 2012 – nadal), Przewodnicząca Komitetu Sterującego programu NCBiR INNOCHEM (2015-2019), laureatka nagrody Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego/IUPAC „Distinguished Women in Chemistry / Chemical Engineering” (2011).

Joanna Staniszkis – radna m.st. Warszawy, doktor matematyki, 1987 roku ukończyła studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1993 obroniła pracę doktorską na Wydziale Matematyki, University of Washington, Seattle. Od 1993 adiunkt na Texas A&M University, University of Michigan i Uniwersytecie Warszawskim. Od 2007 nauczycielka matematyki w języku angielskim w dwóch społecznych liceach z Maturą Międzynarodową. W 2012 roku ukończyła studia podyplomowe w Instytucie Filozofii UW. W roku 2015 startowała w wyborach do Sejmu z ramienia partii Nowoczesna z okręgu podwarszawskiego, zdobywając blisko 10000 głosów. Obecnie w kole Nowoczesna Warszawa Śródmieście.

Iwona Stefaniak – dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, historyk sztuki, muzealnik, kuratorka wystaw wielokrotnie nagradzanych w konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”, członek Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Oddział Mazowiecki, uhonorowana Nagrodą Marszałka Województwa mazowieckiego 2008, Brązowym Krzyżem Zasługi 2013, srebrną odznaką „Za opiekę nad zabytkami” 2014

Mariola Wojtkiewicz – muzykolog, muzealnik, w latach 2007-2019 związana z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina i Muzeum Fryderyka Chopina, kierownik Domu Urodzenia Fryderyka Chopina, autorka, kuratorka, organizatorka wystaw w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli oraz wystaw i konferencji poświęconych Fryderykowi Chopinowi, obecnie pełni funkcję kierownika Działu Marketingu w Muzeum Zamkowym w Pszczynie.
Polska noblistka w muzeum fińskiego bohatera narodowego.


Muzeum Mannerheima w Helsinkach przygotowało międzynarodową wystawę czasową pt. „ILLUSTRES - National icons and international fame”
(„Notable - narodowe ikony, międzynarodowa sława”). Do współpracy przez jej realizacji zostały zaproszone m.in.: Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku.

5.06.2021

Wystawa prezentuje 10 postaci, których poczet otwiera generał Carl Gustaw Mannerheim – arystokrata, dowódca wojskowy, marszałek i prezydent Finlandii w latach 1944 - 46. Kuratorka wystawy – Kristina Ranki – dyrektor Muzeum Mannerheima w Helsinkach, wychodzi od biografii sławnego 
w Europie fińskiego bohatera i zadaje pytania: kto jest odpowiednikiem ikony we Francji; kto uosabia XX-wieczną Wielką Brytanię; jak ten temat omawiany jest w Szwecji; czy Polacy mogą zgodzić się na jednego najwybitniejszego reprezentanta swojego narodu i na ile poszczególne życiorysy zostały zdeterminowane przez wydarzenia przełomu XIX i XX wieku. 

Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki polityków, pisarzy i naukowców: Astrid Lingren, Wiktora Hugo, Fiodora Dostojewskiego, Mustafy Kemala Ataturka, Winstona Churchila Augusta Strindberga i Georges Benjamin Clemenceau. W tym gronie autorka wystawy umieściła dwoje Polaków: dwukrotną noblistkę – Marię Skłodowską-Curie i twórcę Legionów Polskich, działacza niepodległościowego, Naczelnika Państwa Polskiego – marszałka Józefa Piłsudskiego. Na wystawie zostały zgromadzone osobiste przedmioty bohaterów, które w sposób szczególny uzupełniają ich biografie. 

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie udostępniło etui na okulary należące do uczonej. Napis na spodniej stronie świadczy o tym, że przedmiot pochodzi z Nowego Jorku. Jest bardzo prawdopodobne, że został przywieziony prze Madame Curie z jednej z podróży do USA, w 1921 lub 1929 roku. Naukowczyni zmagała się z efektami postępującej ślepoty i głuchoty, co usiłowała za wszelką cenę ukryć. Podczas podróży do Ameryki miała skorzystać z porady poleconego jej przez przyjaciółkę Missy Melony okulisty. Osobisty przedmiot używany przez ikonę światowej nauki pozwala nam dostrzec jej ludzki wymiar.

Ekspozycję zdobi reprodukcja fotografii Marii Skłodowskiej-Curie z 1921 roku. Zdjęcie zostało wykonane przez cenionego francuskiego fotografa – Henriego Manuela – specjalizującego się ujęciach portretowych, który kilkakrotnie uwiecznił noblistkę w trakcie jej kariery, był także oficjalnym fotografem rządu francuskiego. Słynąca ze skromności Maria Skłodowska-Curie nie rozdawała autografów, stąd wyjątkowa wartość tego przedmiotu. Pochodząc ze zbiorów Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie zdjęcie zostało zadedykowane Elsie Mead, członkini Funduszu Radowego im. Marii Curie, przyjaciółce i współorganizatorce wizyt uczonej w USA. Ofiarowane wraz z dedykacją podczas pierwszej podróży do Stanów Zjednoczonych, stanowiło wyraz wdzięczności za troskę i gościnność.  Całość dopełnia podręcznik do chemii autorstwa Antoniego Rogalewicza  z 1856 roku, popularny w czasach kiedy Maria chodziła do szkoły w Warszawie. Na stronie tytułowej, ołówkiem zostało napisane nazwisko Maria Skłodowska.

Co poza charyzmą, sławą i zawodowymi sukcesami na światową skalę łączy Marię Skłodowską-Curie, Józefa Piłsudskiego Carla Gustawa Mannerheima? Choćby to, że wszyscy troje urodzili sie w 1867 roku.

 Wystawa „ILLUSTRES - National icons and international fame” („Notable - narodowe ikony, międzynarodowa sława”) w Muzeum Mannerheima
w Helsinkach będzie dostępna do grudnia 2021r.  

Spacery edukacyjne śladami Marii Skłodowskiej-Curie

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom, wzbogaciliśmy naszą ofertę edukacyjną o lekcje plenerowe. We wnętrzu muzeum jeszcze obowiązują nas limity, w plenerze możemy czuć się ciut swobodniej. Zapraszamy na spacery śladami noblistki.

 Spacer edukacyjny po Starym i Nowym Mieście śladami Marii Skłodowskiej-Curie ma na celu przedstawienie zarysu biografii uczonej w kontekście jej życia i pobytów w Warszawie. Maria Skłodowska urodziła się i dorastała w Warszawie, tutaj rozpoczęła się jej formacja intelektualna. Do końca życia zachowała szczególny sentyment do tego miasta.

 Podczas spaceru odwiedzamy wybrane miejsca w mieście ważne dla noblistki. Spotykamy się na Placu Zamkowym, skąd udajemy się pod budynek dawnego Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, a następnie ulicą Piwną, Nowomiejską i Freta w kierunku skarpy nowomiejskiej, gdzie przed pomnikiem uczonej rozmawiamy o znaczeniu jej odkryć. Spacer kończymy przy Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie przy Freta 16, które można później zwiedzić indywidualnie.

 Spacery są organizowane według oferty dla grup zorganizowanych:  

·      zwiedzanie - 6 zł od ucznia

·      przewodnik polski - 100 zł

Maksymalna liczba osób w grupie warsztatowej - 25

Rezerwacje dla grup prowadzimy pod adresem:  edukacja@mmsc.waw.pl ; tel. 508 131 214 

"W świecie Dzidzi i Kogutka"

Muzeum Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie zaprasza do świata Dzidzi i Kogutka – farmaceutyków produkowanych przez Adolfa Gąseckiego, prezentowanych w ramach czasowej wystawy o historii swojej siedziby, w 101. rocznicę rozpoczęcia ich produkcji w kamienicy przy ulicy Freta 16.


NOC MUZEÓW W MUZEUM MARII SKŁ0DOWSKIEJ-CURIE

Zapraszamy na Noc Muzeów do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. 
W programie :
nocne zwiedzanie muzeum z latarkami UV w poszukiwaniu uranowych skarbhów,
wystawa czasowa „W świecie Dzidzi i Kogutka”,
czytanie wybranych fragmentów biografii Marii Skłodowskiej-Curie,
prezentacja na  żywo ulubionej piosenki Marii i Bronisławy Skłodowskich w wykonaniu zespołu NIEBØ,
100-letnie zdjęcie Marii Skłodowskiej-Curie z autografem noblistki i dedykacją dla Elsie Mead.
ZAPRASZAMY
Od 19.00 do 01.00 w nocy, Warszawa, ul. Freta 16.


"Jedna z naszych rozrywek polegała na wieczornych wizytach w pracowni. Dostrzegaliśmy wtedy ze wszystkich stron słabo mieniące się zarysy szkiełek i torebek, w których mieściły się nasze preparaty. Był to widok naprawdę cudowny i zawsze dla nas nowy. Żarzące się rurki wyglądały jak nikłe, czarodziejskie światełka."

Maria Skłodowska-Curie "Autobiografia i Piotr Curie"

Powołano Radę Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie 


Rada Miasta Stołecznego Warszawy na posiedzeniu 13 maja 2021 powołała Radę Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, w jej skład weszli:
1) Joanna Bogdańska – Prezes Zarządu Merck Group.
2) Prof. dr hab. Zbigniew Galus – Prezes honorowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego, polski chemik, specjalista w zakresie chemii nieorganicznej, elektrochemii i elektroanalizy, profesor Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, członek rzeczywisty PAN.
3) Prof. dr hab. inż. Maciej Jarosz - skarbnik Zarządu Głównego PTChem, kieruje Katedrą Chemii Analitycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej, jest członkiem Prezydium Komitetu Chemii Analitycznej PAN i przedstawicielem tego Komitetu w Division of Analytical Chemistry EUCheMS.
4) Prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk – profesor medycyny, nauczyciel akademicki, lekarz, specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej oraz transplantologii klinicznej, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. W latach 2008–2016 rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
5) Prof. dr hab. Izabela Nowak – chemiczka, profesor Zakładu Chemii Stosowanej Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego w latach 2019-2021.
6) Dr Piotr Rypson – polski historyk sztuki, kurator, krytyk, literaturoznawca, publicysta. W 2018 pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie.
7) Joanna Staniszkis – radna m.st. Warszawy w kadencji 2018 – 2023, doktorantka University of Washington w Seattle. Jest nauczycielką matematyki w warszawskich liceach z Maturą Międzynarodową.
8) Iwona Stefaniak – historyczka sztuki, od 2004 r. dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.
9) Mariola Wojtkiewicz – kierowniczka działu Marketingu Muzeum Zamkowego w Pszczynie, wieloletnia kierowniczka Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Rada Muzeum będzie sprawować nadzór nad wypełnianiem przez muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, w szczególności nad realizacją celów określonych w statucie.

Od lewej: Marie Meloney oraz Irena, Maria i Ewa Curie na pokładzie liniowca Olympic po szczęśliwie zakończonym rejsie. Nowy Jork, 11 maja 1921.

Library of Congress, Prints & Photographs Division 

Radium Lady. Kalendarium pierwszej podróży Marii Skłodowskiej-Curie do Stanów Zjednoczonych, 1921

dr Dominika Korzeniowska

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie


Pierwsza wizyta Marii Skłodowskiej-Curie w Stanach Zjednoczonych trwała sześć i pół tygodnia, od 11 maja do 25 czerwca 1921 roku, nie licząc podróży transatlantykiem. Jej głównym celem było przyjęcie z rąk prezydenta USA Warrena G. Hardinga (1865–1923) daru w postaci grama radu o wartości 100 000 dolarów. Fundusze na jego zakup zgromadzono w ramach zbiórki, głównie wśród kobiet amerykańskich, której pomysłodawczynią była dziennikarka Marie Mattingly Meloney (1878–1943), znana w życiu zawodowym jako Mrs. William Brown Meloney, nazywana przez przyjaciół Missy.

W związku z wizytą Marii Curie w USA szereg instytucji pragnęło uhonorować jej dokonania, między innymi przyjmując ją w poczet członków lub nadając tytuł doktora honoris causa. Plan trwającej czterdzieści sześć dni podróży przewidywał pierwotnie przystanki w trzydziestu miejscach. Na życzenie noblistki w programie uwzględniono trzy punkty: wizytę w Canonsburgu (Pensylwania) – w zakładzie Standard Chemical Company z Pittsburgha, który wyprodukował gram radu dla Marii Curie, oraz zwiedzanie cudów natury – Wielkiego Kanionu (Arizona) i wodospadu Niagara (Nowy Jork)[1]. Ze względu na stan zdrowia Radium Lady, jak niekiedy nazywano uczoną[2], część zaplanowanych wydarzeń zostanie odwołana.

Inicjatorka podróży, Marie Meloney, dziennikarka związana między innymi z redakcjami „Washington Post”, „Denver Post”, „Sun”, „Everybody’s”, następnie redaktor naczelna jednego z sześciu głównych amerykańskich pism dla kobiet „The Delineator”, była jedną z pierwszych kobiet, które uzyskały miejsce w loży prasowej Senatu USA[3]. Utykająca po wypadku konnym z okresu dzieciństwa, niezastąpiona Missy będzie w czasie wizyty pełnić szereg funkcji, zmieniając się w zależności od potrzeb w „gospodynię, organizatorkę imprez, agentkę turystyczną, psycholożkę, mówczynię motywacyjną, osobistą asystentkę, publicystkę, pielęgniarkę i zaufaną towarzyszkę”[4].

Historia jej przyjaźni z noblistką rozpoczyna się od wywiadu, którego uczona udzieliła dziennikarce w maju 1920 roku. Spotkanie poprzedziły długotrwałe zabiegi Meloney. Wobec braku odpowiedzi na kilka próśb o wywiad zwróciła się o pomoc między innymi do Stéphane’a Lauzanne’a, redaktora naczelnego „Le Matin”, który jednak nie mógł jej pomóc[5]. Podczas pobytu w Paryżu w 1920 roku Meloney przesyła Marii Curie liścik: „Mój ojciec, który był lekarzem, mówił mi zawsze, że niepodobna jest przesadzić w odmawianiu ważności jednostkom. Ale Pani jest dla mnie ważna już od lat dwudziestu – i tylko przez kilka minut chciałabym Panią widzieć”[6].

Otrzymawszy wiadomość, noblistka przyjęła amerykańskiego gościa w Instytucie Radowym w Paryżu. Podczas rozmowy Maria Curie wskazała lokalizację radu, którym dysponowano w Ameryce, przyznając, że jej laboratorium posiada tylko jeden gram cennego pierwiastka, a sam proces pozyskiwania go nie został przez nią i jej męża, Piotra Curie, opatentowany. W następstwie rozmowy Meloney podjęła szeroko zakrojoną kampanię mającą na celu zbiórkę pieniędzy na gram radu dla uczonej. Jego cena rynkowa wynosiła wówczas 100 000 dolarów.

Dziennikarka liczyła początkowo, że uda jej się nakłonić dziesięć majętnych kobiet do udzielenia wsparcia finansowego w wysokości 10 000 dolarów każda, co jednak nie doszło do skutku. W wyniku między innymi kampanii prasowej prowadzonej przez Meloney na łamach „The Delineatora” zakup grama radu sfinansowały tysiące kobiet, w tym między innymi studentki college’ów wpłacające jednodolarowe datki.

Znaczącego wsparcia udzieliła także grupa prominentnych mężczyzn, wśród nich między innymi dr Robert Abbe[7] (1851–1928), pierwszy amerykański chirurg używający radu w leczeniu. Weszli oni pod przewodnictwem dr. Francisa Cartera Wooda[8] (1869–1951), dyrektora Crocker Memorial Cancer Research Laboratory, w skład komitetu naukowego, jednego z dwóch ciał utworzonych w ramach Funduszu Radowego im. Marii Curie (Marie Curie Radium Fund), powołanego w celu zgromadzenia środków na zakup radu. Drugi z komitetów, wykonawczy, zasiliły wpływowe kobiety, wśród których wiodącą rolę odegrały Harriet Moody (z domu Tilden, primo voto Brainard, 1857–1932), Elsie (Elizabeth) Mead (z domu Cleveland, 1876–1946) i Genevieve Brady (z domu Garvan, 1879–1938)[9].

Po zgromadzeniu znaczącej części funduszy wyzwaniem pozostawało nakłonienie nieprzepadającej za rozgłosem Marii Curie do przyjazdu do Stanów Zjednoczonych po odbiór radu. Meloney udało się przełamać zarówno jej niechęć do rozstawania się z córkami (które Missy zaprosiła do przyjazdu wraz z matką), jak i obiekcje natury zawodowej. Nie chcąc wyjeżdżać w czasie trwającego roku akademickiego, Maria Curie brała pod uwagę przyjazd jesienią. Tymczasem Meloney zależało na jej obecności w okresie wręczania dyplomów i przyjęciu przez nią właśnie wówczas tytułów honorowych szeregu amerykańskich uczelni. Wsparcia w tym zakresie udzielił Missy zaprzyjaźniony z Marią Curie rektor Sorbony Paul Appell. Marie Meloney zadbała także o to, aby gram radu zechciał wręczyć noblistce prezydent Stanów Zjednoczonych Warren G. Harding[10].


[1] Shelly Emling, Maria Skłodowska-Curie i jej córki. Opowieść o najsłynniejszej w dziejach rodzinie naukowców, przeł. Wojciech Górnaś, Warszawa 2013, s. 104. Joel O. Lubenau, Wizyta Marii Skłodowskiej-Curie w Stanach Zjednoczonych w 1921 roku, „Nowotwory. Journal of Oncology” 2012, t. 62, nr 2, s. 124.

[2] Ann M. Lewicki, Marie Sklodowska Curie in America, 1921, „Radiology” 2002, t. 223, nr 2, s. 302.

[3] Susan Quinn, Życie Marii Curie, przeł. Anna Soszyńska, Warszawa 1997, s. 552. Rosalynd Pflaum, Grand Obsession. Madame Curie and Her World, New York 1989, s. 217.

[4] Julie Des Jardins, American Queenmaker. How Missy Meloney Brought Women Into Politics, New York: Basic Books, 2020, s. 121. Jeśli nie podano inaczej, cytaty w tłumaczeniu Dominiki Korzeniowskiej.

[5] Mrs. William Brown Meloney [Marie Mattingly Meloney], Introduction, w: Marie Curie, Pierre Curie. With Autobiographical Notes, transl. by Charlotte and Vernon Kellogg, with an Introduction by Mrs. William Brown Meloney, Mineola 2012, s. 3. Według R. Pflaum spotkanie zaaranżował pisarz Henri-Pierre Roché, który prawdopodobnie poznał Marię Curie w pracowni Auguste’a Rodina. Zob. Taż, dz. cyt., s. 218. Por. Bibliothèque nationale de France (BnF), NAF 18457, k. 4–8. List H.-P. Roché’a do Marii Skłodowskiej-Curie, 21 maja 1920.

[6] Ewa Curie, Maria Curie, przeł. Hanna Szyllerowa, przekł. uzup. Agnieszka Rasińska-Bóbr, Warszawa 2021, s. 417. Według Ewy Curie w przekazaniu listu pośredniczył znajomy Meloney, fizyk.

[7] Por. Skład komitetu naukowego Funduszu Radowego im. Marii Curie, w: Northwestern University Archives, List Marie Mattingly Meloney do Waltera Dilla Scotta, Nowy Jork, 25 lipca 1921, https://chemistry.northwestern.edu/about/newsletter/2020-newsletters/winter-2020-newsletter/marie-cu..., [24.04.2021].

[8] Por. Tamże.

[9] Mrs. W. B. Meloney, dz. cyt., s. 6. Por. Skład kobiecego komitetu wykonawczego Funduszu Radowego im. Marii Curie, w: Northwestern University Archives, List Marie Mattingly Meloney do Waltera Dilla Scotta…, dz. cyt.

[10] Jak wskazywał „The New York Times” z 14 kwietnia 1921 roku, wniosek w tej sprawie złożył wiceprezydent John Calvin Coolidge (1872–1933). Zob. Adam Krzyk, Wzór kobiety-uczonej. O wizycie Marii Skłodowskiej-Curie w Stanach Zjednoczonych, s. 251, https://rep.up.krakow.pl/xmlui/handle/11716/4353 [23.03.2021].


Pełny tekst artykułu „Radium Lady. Kalendarium pierwszej podróży Marii Skłodowskiej-Curie do Stanów Zjednoczonych, 1921” do pobrania:

NOC MUZEÓW W MUZEUM MARII SKŁODOWSKIEJ CURIE

Po rocznej przerwie powraca Noc Muzeów. Już 15 maja, zaprezentujemy nową wystawę czasową „W świecie Dzidzi i Kogutka” przygotowaną z okazji 101. rocznicy rozpoczęcia produkcji farmaceutyków A. Gąseckiego przy ul. Freta 16.
W trosce o Państwa bezpieczeństwo oraz ze względu na obostrzenia związane z pandemią, ekspozycję można będzie oglądać także w witrynach okiennych muzeum.
Zapraszamy od 19.00 do 01.00.

Noc Muzeów w Warszawie #nocmuzeów #mariacurie #MariaSkłodowskaCurie #muzeummariisklodowskiejcurie #mariasklodowskacuriemuseum #wystawaczasowa #wświeciedzidziikogutka


Spotkanie premierowe o książce „Maria Curie” Ewy Curie

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie  wspólnie z Wydawnictwem W.A.B. zapraszają na spotkanie online poświęcone najnowszemu, pierwszemu pełnemu polskiemu wydaniu biografii Marii Skłodowskiej-Curie, autorstwa córki noblistki – Ewy Curie, które odbędzie się 22 kwietnia 2021 o godz. 18.00.
W spotkaniu wezmą udział: Hanna Karczewska – prawnuczka Heleny Skłodowskiej-Szalay, siostry noblistki, a zarazem wnuczki Hanny Szyllerowej, autorki pierwszego przekładu książki z języka francuskiego na polski; Agnieszka Rasińska-Bóbr – tłumaczka, która dokonała przekładu ocalałych archiwaliów na j. polski oraz uzupełniła klasyczny przekład Hanny Szyllerowej o nowe materiały, Sławomir Paszkiet – dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, znawca biografii noblistki i autor wstępu do najnowszej biografii „Maria Curie”.
Fargmenty książki przeczyta Elisabeth Duda – aktorka, odtwórczyni roli noblistki w filmie Krzysztofa Rogulskiego „Śladami Marii Skłodowskiej-Curie".
Spotkanie poprowadzi Miłka Skalska – zastępczyni dyrektora Muzeum MSC.

Wizyta profesor Wiktorii Śliwowskiej w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

W pełnym reżimie sanitarnym przyjęliśmy panią profesor Wiktorię Śliwowską - historyczkę, badaczkę losu polskich Sybiraków, autorkę wielu publikacji poświęconych Rosji. Pani profesor jest Ocaloną z Holokaustu. Gdy miała 11 lat, została uratowana z getta warszawskiego. Dzięki życzliwym ludziom przeżyła II wojnę światową.

Zaprzyjaźniony zawodowo i prywatnie z panią profesor – Sławomir Paszkiet – dyr. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, pomógł naszej gościni w nawiązaniu kontaktu z zespołem Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Dwa dni po 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, na ręce Doroty Keller-Zalewskiej – zastępczyni dyrektora Muzeum Polin ds. organizacyjnych i Jolanty Gumuli – zastępczyni dyrektora Muzeum Polin ds. programowych, przekazane zostały cenne książki pochodzące z biblioteki rodziny pani profesor Śliwowskiej. Bogaty księgozbiór przez dekady tworzył Józef Lewin-Łaski (znany po wojnie pod nazwiskiem Wacław Zawadzki) – ojciec ofiarodawczyni. Księgozbiór wzbogacany był także przez panią profesor i jej męża René Śliwowskiego. Marzeniem pani profesor był przekazanie woluminów w darze dla przyszłych pokoleń.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania. fot. Piotr Kowalski

Spotkanie „Maria Curie” - biografia w nowym wydaniu

Co wyróżnia najnowsze wydanie biografii „Maria Curie” wśród poprzednich; jak udało się dotrzeć do niepublikowanych wcześniej listów; o roli tłumacza w 83 lata od pierwszego wydania książki, a także o rodzinnych wspomnieniach współczesnych przedstawicieli rodziny noblistki.
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie razem z wydawnictwem W.A.B. zapraszają na spotkanie online poświęcone najnowszemu, pierwszemu pełnemu polskiemu wydaniu biografii Marii Skłodowskiej-Curie, autorstwa córki noblistki - Ewy Curie, które odbędzie się 22 kwietnia 2021 o godz. 18.00
W spotkaniu wezmą udział:
Hanna Karczewska – prawnuczka Heleny Skłodowskiej-Szalay, siostry noblistki, a zarazem wnuczki Hanny Szyllerowej, autorki pierwszego przekładu książki z języka francuskiego na polski;
Agnieszka Rasińskaj-Bóbr – tłumaczka, która dokonała przekładu ocalałych archiwaliów na j. polski oraz uzupełniła klasyczny przekład Hanny Szyllerowej o nowe materiały
Sławomir Paszkiet - dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, znawca biografii noblistki i autor wstępu do najnowszej biografii „Maria Curie” Ewy Curie.
Spotkanie poprowadzi Miłka Skalska.

PREMIERA Ewa Curie „Maria Curie"

Najnowsza biografia Marii Skłodowskiej-Curie jest już w naszym sklepie w specjalnej cenie!

 ➡️ https://allegro.pl/oferta/maria-curie-ewa-curie-10608958699

Zapraszamy do lektury i czekamy na Wasze wrażenia!


PRZED PREMIERĄ

Już jest! Jest w muzeum i w naszej księgarni! „Maria Curie” autorstwa młodszej córki noblistki — Ewy Curie.
Blisko 500 stron fascynującej historii najsłynniejszej na świecie Polki. Na razie będzie dostępna tylko w sklepie internetowym. Mamy jednak nadzieję, że niebawem spotkamy się osobiście w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie przy ul. Freta 16. Premiera książki już 14 kwietnia!

#MariaSkłodowskaCurie #EwaCurie
#MuzeumMariiSkłodowskiejCurie #MariaSklodowskaCurieMuseuminWarsaw Wydawnictwo W.A.B.

#Nobel #NobelPrize #Noblistka #PolskaNoblistka #Freta16 #Warszawa #Nauka #Chemia #Fizyka #Rad #Polon #biografia Pokaż mniej

RADYKALNE SIOSTRZEŃSTWO - relacja z odsłonięcia muralu Marty Frej i Macieja Raczyńskiego

        Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie odsłonięto mural pt.: „Radykalne siostrzeństwo” autorstwa Marty Frej                      i Macieja Raczyńskiego. Tytuł malowidła nawiązuje do silnych relacji pomiędzy siostrami Bronisławą Dłuską i Marią Skłodowską-Curie, które przez całe życie wspierały się prywatnie i zawodowo. Obraz podkreśla szczególną więź jaka je łączyła w realizacji idei pozytywistycznych.

         Uroczystego odsłonięcia malowidła, widniejącego w holu muzeum dokonali wspólnie: Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy – Aldona Machnowska-Góra, Przewodnicząca Rady Miasta Stołecznego Warszawy – Ewa Malinowska-Grupińska, Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy – Magdalena  Wojciechowska, autorka muralu – Marta Frej, Dyrektor Biura Kultury m. st. Warszawy – Artur Jóźwik oraz Dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Sławomir Paszkiet.

         Wydarzenie odbyło się z udziałem  wnuczki brata Marii – Józefa Skłodowskiego – pani Jadwigi Skłodowskiej-Szuprowicz oraz reprezentantki rodziny – Joanny Staniszkis – radnej Warszawy.

         Przewodnicząca Rady Miasta Stołecznego Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska podkreśliła wagę Dnia Kobiet we współczesnym świecie i kontekstu siostrzeństwa .

- Ten dzień w Roku Kobiet jest dla nas bardzo ważny. Maria Skłodowska-Curie to najważniejsza naukowczyni nie tylko Polski, ale i świata. Dziś chcemy świętować relacje Marii Skłodowskiej-Curie z jej siostrą. Mówimy często jak bardzo potrzebne kobietom są te relacje siostrzane, niezależnie od tego czy jesteśmy siostrami naprawdę, czy tylko dlatego, że jesteśmy kobietami. One pokazały coś niezwykłego i myślę, że ta karta jest dość mało znana. Maria Skłodowska pozostała w Polsce i pracowała jako guwernantka, żeby jej siostra Bronisława mogła pojechać do Paryża. Pamiętajmy, że wtedy Polki nie mogły studiować w Polsce. To był czas zaboru rosyjskiego, nie mogły studiować w Warszawie, a Maria pracowała i wysyłała jej pieniądze. Potem role się odwróciły, jej siostra utrzymywała Marie w Paryżu. […] To naprawdę niezwykle silna siostrzana miłość, ogromne wsparcie i myślę, że dla nas wszystkich wielki wzór, ponieważ strasznie trudno szczególnie dzisiaj jest zaufać drugiej osobie, by przyjąć od tej drugiej osoby pomoc, by się wspierać. Uczmy się na tych przykładach . 

        Wiceprezydent m. st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra powiedziała o  potrzebie i konieczności upamiętniania działalności wybitnych kobiet w przestrzeni miejskiej: - Bardzo staramy się by ta działalność kobiet, tak jak Marii Skłodowskiej-Curie, tak jak innych wybitnych kobiet naukowczyń, artystek, kobiet polityki, działaczek, a także kobiet, które uczestniczyły w działaniach militarnych, były w Warszawie w miejscach publicznych uhonorowane i upamiętniane. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie samo w sobie jest taki miejscem, które oprócz tego, że mówi o naukowej działalności Marii Skłodowskiej-Curie, mówi także zawsze o jej działalności na rzecz wyrównywania szans dla kobiet, na rzecz jej walki. Mówi o tym jak trudna była jej droga do tego jednego i drugiego nobla, dlatego, że była kobietą. I to jest dla nas bardzo ważne żeby uczyć kolejne pokolenia młodych dziewcząt, młodych kobiet, o tym że nie ma nic co może nas zatrzymać. Kobiety są mądre, kobiety są ważne i kobiety takie były. Dziś musimy tylko śmiało i odważnie o tym mówić. Dalego mural i działalność takich artystek, jak pani Frej, która pokazuje nam kobiety w różnych rolach i pokazuje je w przestrzeni publicznej, jest bardzo ważna. W Warszawie staramy się z całych sił żeby coraz więcej w miejscach publicznych było informacji o wybitnych kobietach, o wybitnych warszawiankach.

       Autorka muralu Marta Frej opowiedziała o współpracy z synem podczas powstawania malowidła oraz o tym czym kierowała się przy wyborze motywu.

- Dlatego wybrałam jako temat muralu nie samą Marię Skłodowską-Curie, ale jej siostrzeństwo, jej relacje i jej pakt z siostrą Bronia, ponieważ te dwie dziewczyny, jako bardzo młode, nastolatki w zasadzie, zrozumiały już wtedy, że ich drogą do wolności jest edukacja i ona pozwoli spełnić im marzenia. I myślę, że to jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach i to jest bardzo ważny przekaż dla współczesnych kobiet, że nam też prawdopodobnie drogę do wolności dzisiaj może zapewnić tylko siostrzeństwo.  I nie mamy na co czekać, bo nikt nam tej wolności nie da, jeżeli same o nią nie zawalczymy.

Zapraszamy do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
#MartaFrej #MaciejRaczyński @martafrejmemy #herstoria #MariaSkłodowskaCurie #BronislawaDluska #MuzeumMariiSkłodowskiejCurie #radykalnesiostrzenstwo #MariaSklodowskaCurieMuseuminWarsaw #Nobel #NobelPrize #Noblistka #PolskaNoblistka #Freta16 #Warszawa #Nauka #Chemia #Fizyka #Rad #Polon

fot. Piotr Kowalski

RADYKALNE SIOSTRZEŃSTWO - uroczyste odsłonięcie muralu Marty Frej i Macieja

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet zapraszamy na uroczyste odsłonięcie muralu pt.: „Radykalne Siostrzeństwo” autorstwa Marty Frej i Macieja Raczyńskiego.
Tytuł nawiązuje do silnych relacji pomiędzy siostrami Bronisławą Dłuską i Marią Skłodowską-Curie. Obraz ukazuje szczególną więź jaka je połączyła w realizacji idei pozytywistycznych. Jest hołdem dla relacji rodzinnych, które pomimo wielu trudności przez wszystkie lata pozostały bardzo mocne, a także wyrazem podziwu i poszanowania dla kobiet wspierających się w walce o swoje prawa.
Uroczystość, z udziałem autorki, odbędzie się w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przy ul. Freta 16, na parterze, o godz. 11.00.
Wydarzenie będzie transmitowane tutaj
https://www.facebook.com/729128910488468/posts/3688809801187016/.

Zapraszamy do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
#MartaFrej #MaciejRaczyński @martafrejmemy #herstoria
#MariaSkłodowskaCurie #MuzeumMariiSkłodowskiejCurie #MariaSklodowskaCurieMuseuminWarsaw
#Nobel #NobelPrize #Noblistka #PolskaNoblistka #Freta16 #Warszawa #Nauka #Chemia #Fizyka #Rad #Polon

Mural Marty Frej w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Już 8 marca, uroczyście odsłonimy mural Marty Frej. Dzieło powstało przy wsparciu syna artystki Macieja Raczyńskiego. Dziś pierwszy raz prezentujemy bohaterki obrazu. Urzekła nas ta herstoria.

Nowe zasady zwiedzania Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

W związku z otwarciem wnętrz muzealnych dla Zwiedzających w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego Zwiedzającym i Pracownikom, wprowadza się poniższe zasady organizacji zwiedzania Muzeum w warunkach stanu epidemii, w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

 • limit osób zwiedzających wystawę - 15
 • zalecany dystans przestrzenny - 2 m
 • obowiązek noszenia maseczki
 • obowiązek dezynfekcji rąk
 • limit osób przy kasie - 1
 • limit osób w sklepiku - 3
 • zalecana płatność kartą
 • nowe godziny otwarcia
 • wyłączenie z użytkowania windy

Marta Frej w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Krok po kroku prezentujemy Wam jak powstaje dzieło artystyczne na ścianie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Autorami muralu jest znana malarka, graficzka,
autorka słynnych memów - Marta Frej i jej syn Maciej Raczyński. Cdn.

 
 

111 rocznica śmierci dr. Eugène'a Curie

Był serdecznym, opiekuńczym teściem. Swoje wnuczki nauczył „jak uciekać przed wszelkim smutkiem i bezgranicznie kochać rzeczywistość” (cytat ze wspomnień Ewy Curie). 111 lat temu, 25. lutego 1910 r., zmarł dr Eugène Curie - lekarz i wolnomyśliciel.
Swoim synom, Jakubowi i Piotrowi, przekazał talent i zamiłowanie do nauk przyrodniczych. Z wielką życzliwością przyjął wybrankę syna. Maria zawsze mogła liczyć na jego pomoc i wsparcie. Szczególną troską otoczył synową i jej córki po tragicznej śmierci Piotra. Bliska więź połączyła Eugeniusza Curie z wnuczką Ireną, która dziadkowi zawdzięczała znajomość wielu dzieł światowej literatury.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Nowe otwarcie Muzeum

Szanowni Państwo, witamy po przerwie w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Uprzejmie informujemy, że w saloniku Skłodowskich trwa remont.
Niebawem zaprosimy Państwa do nowego wnętrza. W związku z utrudnieniami związanymi z prowadzonymi pracami przygotowaliśmy  nową cenę biletów wejściowych:

normalny - 9 zł
ulgowy - 4 zł
Specjalne ceny biletów obowiązują przez czas trwania remontu saloniku.  
Przepraszamy za utrudnienia.

Listy Marii i Piotra Curie

Z okazji walentynek pokazujemy Wam fragment opowieści o miłości, która nie zdarza się często. Maria i Piotr stanowili wyjątkową parę. On, choć o osiem lat starszy od swojej koleżanki po fachu, od razu odnalazł w niej bratnią duszę i wierną przyjaciółkę. Ona, choć wychowana w innym państwie i innych rygorach odnalazła w nim doskonałego towarzysza nie tylko rowerowych wojaży, ale także towarzysza w życiowej drodze pełnej sukcesów, prywatnych nieszczęść, radości i smutków. Tworzyli doskonały zespół zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Mieli podobne zapatrywania na rodzinę oraz sprawy społeczne, jak również kwestie naukowe. Wiele ich łączyło, ale chyba najbardziej wspólna praca w laboratorium i radość z wspaniałych dwóch córek. Umieli się oczywiście pięknie spierać i godzić. Bardzo rzadko się rozstawali, kiedy jednak już do tego doszło, to często, czasem codziennie pisywali do siebie listy pełne czułości i tęsknoty. Posłuchajcie ich króciutkich fragmentów w interpretacji Edyty Łukaszewskiej i Zbigniewa Moskala. Więcej o tej pięknej miłości oraz o innych miłościach MSC dowiecie się odwiedzając nasze Muzeum. Zapraszamy.

Helena Skłodowska-Szalay – 60 rocznica śmierci

60 lat temu, 6 lutego 1961 roku, zmarła Helena Skłodowska-Szalay, starsza o rok siostra Marii Skłodowskiej-Curie.
Była pedagogiem, nauczycielką i wizytatorką szkół warszawskich. Zaangażowana na rzecz emancypacji kobiet i w działalność patriotyczną. Zawdzięczamy jej bogatą dokumentację życia noblistki. 
Z okazji 60. rocznicy śmierci Heleny Skłodowskiej-Szalay Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przygotowało jej filmowy portret.

Zapraszamy od 9 lutego!

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do odwiedzania Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie już od 9. lutego 2021. Czekamy na Was przez 5 dni w tygodniu, od wtorku do soboty w godzinach 12.00-17.00.

Przypominamy, że wtorki są dniami bezpłatnego zwiedzania dla osób indywidualnych. Z myślą o Waszym bezpieczeństwie przygotowaliśmy  bezsłuchawkowe audioprzewodniki, których wypożyczenie jest w cenie biletu wejściowego . W godzinach otwarcia naszej placówki czynny będzie także sklepik muzealny, w którym można zakupić ciekawe książki oraz pamiątki związane z naszą patronką. Zapraszamy także do naszego sklepu online. https://allegro.pl/uzytkownik/MuzeumMSC
Do zobaczenia!Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Odc. 10

Dotarliśmy już do ostatniego, 10. odcinka cyklu „Paryż Marii Skłodowskiej-Curie”. Na zakończenie i podsumowanie tej podróży nasza przewodniczka Elisabeth Duda przybliży nam m.in. sylwetki ważnych kobiet w życiu noblistki oraz opowie o tym z czego zasłynęła uczona. Waszą uwagę chcemy zwrócić na słowa Juliette Gréco – zmarłej we wrześniu zeszłego roku francuskiej piosenkarki i aktorki, która w filmie Krzysztofa Rogulskiego „Śladami Marii Skłodowskiej-Curie” i tej części przewodnika bardzo pięknie mówiła o patronce naszego Muzeum.

Przypominamy, że wszystkie odcinki możecie obejrzeć na naszym kanale YouTube https://youtube.com/channel/UCn8t4BcSZIpxYUpm041VW7g. Zapraszamy!

Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Odc. 9 - Pierre Curie

122 lata temu 26. grudnia 1898 roku Maria i Piotr Curie razem z Gustavem Bémontem ogłosili wspólny komunikat, w którym poinformowali o odkryciu nowej silnie promieniotwórczej substancji, którą nazwali radem. Ćwierć wieku później na Sorbonie odbyła się uroczystość z okazji 25. rocznicy odkrycia radu, pierwiastka, który zrobił na świecie oszałamiającą karierę. Niestety wspólny sukces małżeństwa Curie Maria świętowała już bez Piotra, tylko w gronie rodzeństwa: Bronisławy, Heleny i Józefa, którzy przyjechali do Paryża, by jej towarzyszyć w chwili chwały. Piotr Curie odszedł 17 lat wcześniej. W 9. odcinku z cyklu „Paryż Marii Skłodowskiej-Curie”, nasza przewodniczka Elisabeth Duda przybliży nam okoliczności tego tragicznego wydarzenia sprzed 114 lat, które zaważyło na dalszych losach uczonej.

Nie tylko o Curie. Odc. 2 – Mileva Marić-Einstein

45 lat temu, 19. grudnia 1875 roku, urodziła się Mileva Marić-Einstein – serbska matematyczka i fizyczka teoretyczna. Pierwsza żona Alberta Einsteina. Jest enigmą naszych czasów – do dziś trwa spór biografów o to, jak znaczny był udział Milevy w sformułowaniu i obliczeniu teorii względności.
Znała się z Marią Skłodowską-Curie i bardzo ją podziwiała jednak jej związek z Albertem Einsteinem daleki był od partnerskiego modelu, który znamy z historii państwa Curie.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o Milevie Marić-Einstein, w ramach naszego cyklu "Nie tylko o Curie". Jej losy przybliży nam pani prof. Magdalena Koch – z Instytut Filologii Słowiańskiej UAM w Poznaniu, kierowniczka Pracowni Genderowych i Transkulturowych Studiów Bałkanistycznych.

Nie tylko o Curie. Odc. 1 - Justyna Budzińska-Tylicka

Zapraszamy Was do obejrzenia spotkania z panią Agnieszką Grzybek - tłumaczką, redaktorką, działaczka społeczna i polityczną, ekspertką równościową. 102. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych uczciliśmy rozmową o Justynie Budzińskiej-Tylickiej – lekarce, działaczce ruchu kobiecego, socjalistce, szkolnej koleżance naszej Patronki. Spotkaniem tym inaugurujemy cykl prezentacji postaci zatytułowany „Nie tylko o Curie” (#nietylkooCurie) o mniej znanych, a bardzo ważnych kobietach doby Marii Skłodowskiej-Curie. Nie bez powodu rozpoczynamy od koleżanki z ławy szkolnej Marii i Heleny Skłodowskich. To właśnie dzięki Justynie Budzińskiej-Tylickiej i jej towarzyszkom Polki zyskały prawa wyborcze przed obywatelkami USA, Wielkiej Brytanii, Francji czy Szwajcarii.

Spotkanie urodzinowe z autorkami książki "Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności"

Zapraszamy na urodzinowe spotkanie z autorkami powieści graficznej "Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności": Frances Andreasen Osterfelt – pisarką, Anną Błaszczyk – autorką pięknych ilustracji oraz Bogusławą Sochańską, która przetłumaczyła książkę z duńskiego na język polski. Spotkanie poprowadziła Miłka Skalska – dziennikarka. Panie opowiedzą nam o kulisach powstawiania powieści, między innymi o tym jak się poznały i jak doszło do tego, że graficzka z Warszawy wyczarowała ilustracje do duńskiej książki. Pokażemy Wam także kilka grafik ilustrujących tę opowieść o Madame Curie

Artur Pałyga o Marii Skłodowskiej-Curie i genezie sztuki „W promieniach"

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z cenionym dramatopisarzem Arturem Pałygą, autorem zrealizowanego we wnętrzach Muzeum MSC spektaklu „W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie”.
Jest to wywiad z osobą, która przyjrzała się biografii, jednej z najsłynniejszych kobiet świata, oczami artysty wrażliwego na przeżycia wewnętrzne bohaterki sztuki. Dramaturg opowiada o swej wielkiej fascynacji i inspiracji noblistką. W wywiadzie wykorzystano fragmenty monodramu „W promieniach…” w reżyserii Edyty Łukaszewskiej. W rolę Marii Skłodowskiej-Curie wcieliła się Walentyna Sizonenko. Spektakl w 2019 roku doceniła koszalińska publiczność, przyznając mu główną nagrodę̨ podczas 7. Koszalińskich Ogólnopolskich Dni Monodramu – Debiuty „Strzała Północy 2019”. Spektakl dostępny jest pod linkiem
https://youtu.be/DsfmN2fkJq8
Zapraszamy!

Muzeum MSC zamknięte od 7 do 29 listopada 2020

Informujemy, że w związku z decyzją Rady Ministrów z dn. 4 listopada dotyczącą wprowadzenia nowych obostrzeń sanitarnych, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie będzie zamknięte dla zwiedzających od 7 do 29 listopada 2020.
Following the decision Polish Government regarding the Coronavirus epidemic, Maria Skłodowska-Curie Museum will be closed  to the public from 7 November to 29 November 2020.

Nowe godziny otwarcia Muzeum

Szanowni Państwo, informujemy, że w związku z obecną sytuacją pandemiczną, od 27 października br. ulegają zmianie godziny otwarcia Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Placówka będzie dostępna dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach 12.00 – 17.00.
Wtorek pozostaje dniem bezpłatnego zwiedzania dla osób indywidualnych. Nowe godziny otwarcia Muzeum będą obowiązywać do odwołania.
Jednocześnie przypominamy o zachowaniu zasad zwiedzania dostosowanych do obowiązujących wymogów sanitarnych. 

We inform you that Maria Skłodowska-Curie Museum in Warsaw will be open from Tuesday to Saturday from 12 a.m. to 5.00 p.m.
We apologize for the inconvenience.


Muzeum zamknięte dla zwiedzających do odwołania

Szanowni Państwo, z przykrością informujemy, że z przyczyn organizacyjnych Muzeum będzie nieczynne do odwołania. O terminie ponownego otwarcia placówki poinformujemy Państwa za pośrednictwem naszej strony internetowej: www.mmsc.waw.pl i profilu na facebooku: www.facebook.com/mmscwarszawa.

Przepraszamy Państwa za utrudnienia i zapraszamy do wizyty po ponownym otwarciu Muzeum.

 Dear Sirs or Madam,  for organizational reasons the Museum will be closed until further notice. We will inform you about the date of reopening via our website: www.mmsc.waw.pl and our Facebook profile: www.facebook.com/mmscwarszawa.

 We apologize for the inconvenience and invite you to visit us after the reopening of the Museum. 

Premiera online spektaklu „W Promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie"

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (ul. Freta 16) zaprasza 27 września na godz. 18.00 na premierę online monodramu „W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie”, na podstawie sztuki Artura Pałygi, w reżyserii Edyta Łukaszewskiej. W tytułowej roli wystąpi Walentyna Sizonenko.

Linki do spektaklu: 

https://www.youtube.com/watch?v=DsfmN2fkJq8

https://www.facebook.com/mmscwarszawa/posts/3257864804281520


Spektakl został wyprodukowany przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Za przestrzeń teatralną posłużyła stała ekspozycja Muzeum: część wystawy urządzona na wzór paryskiego laboratorium Państwa Curie oraz sala, w której prezentowane są zdjęcia, pamiątki oraz przedmioty osobiste noblistki. Widzowie w pewnym momencie przedstawienia podążają za aktorką eksplorując muzealną przestrzeń.


Premiera pierwszej emisji przedstawienia w internecie odbywa się w ramach wydarzenia „Festiwal Kultury Bez Barier” trwającego od 25. września do 4. października. Spektakl będzie dostępny z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.


Sztuka opowiada o życiu noblistki, jej lękach, pasjach i życiowych rolach. Ukazuje różne oblicza Marii Skłodowskiej-Curie: poznajemy oczywiście wybitną chemiczką, „Marię-czarownicę”, która miesza każdego dnia w wielkim kotle, by uzyskać rad; jest „Maria spełniona” – żona Piotra i matka trzech córek. Widzimy także „Marię uwolnioną” – schorowaną kobietę u schyłku życia. Monodram ma formę listów pisanych przez osiemnastoletnią Manią Skłodowską do Marii, będącej już w podeszłym wieku.

Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Odc. 8 - Rue Lhomond 42

Attention, épisode 8 du guide Paris sur les traces de Madame Curie. Zapraszamy w kolejną podróż do Paryża Marii Skłodowskiej-Curie. Tym razem Elisabeth Duda zabierze nas w miejsce, w którym Państwo Curie spędzili najlepsze i najciekawsze lata swojego życia – tak w „Autobiografii” pisała sama noblistka… Z filmu dowiecie się, w jakich warunkach Maria i Piotr odkryli polon i rad, a także kim był i co robił kilkudziesięcioletni „chłopiec laboratoryjny”

Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Odc. 7 - Przygoda szofera Mme Curie

Za nami już 6 odcinków wspólnego podróżowania w czasie i odkrywania Paryża i jego okolic śladami Marii Skłodowskiej-Curie. Przez ostatnie 5 tygodni Elisabeth Duda pokazywała nam perełki francuskiej stolicy: Panteon, Muzeum Curie, Bibliotekę Polską i Dworzec Północny. Mogliśmy wejść także do słynnej Sorbony. Dokąd dziś zaprowadzi nas Elisabeth? Jaką tym razem odpowiedź usłyszymy na pytanie "Ela gdzie jesteśmy"? Nasza przeurocza przewodniczka zabierze nas na Wyspę Świętego Ludwika, w okolice mostu de la Tournelle, do 1930 r., gdzie opowie nam niezwykle zabawną historię, która przydarzyła się Madame Curie tuż pod jej domem, przy 36 quai de Béthune.

Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Odc. 6 - Sorbona

Czy wiecie dlaczego o Paryżu mówiło się miasto świateł? W czasach studiów panny Skłodowskiej stolica Francji podziwiana była na całym świecie jako miasto świateł, najpierw dzięki dobrze działającej sieci lamp gazowych, a następnie dzięki pojawieniu się w mieście elektrycznego oświetlenia ulicznego, które wprowadzało zagranicznych wizytantów, jak Mania czy Bronia Skłodowska, w osłupienie. Nic więc dziwnego, że obie siostry miasto przyciągnęło swoim blaskiem. Oczywiście powód ich przyjazdu do Paryża był zupełnie inny niż pogoń za przygodami i wielkomiejskim blichtrem. Maria i jej starsza siostra Bronisława przyjechały do stolicy Francji studiować na Sorbonie, ponieważ w Polsce, będącej pod zaborem przez długi czas kobietom nie dane było kształcić się na uniwersytetach. Co ciekawe w XIX-wiecznej Francji przywilej nauki na wyższej uczelni zarezerwowany był przez długie lata wyłącznie dla mężczyzn i cudzoziemek. O tym jak wyglądało studenckie życie Marii opowie podczas kolejnej, już 6. podróży w czasie do Paryża fin de siècle Elisabeth Duda.

Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Le Paris de Marie. Odc. 5 - Dworzec Północny

Wprawdzie skończyły się wakacje ale nie nasz wakacyjny cykl „Paryż Marii Skłodowskiej-Curie”. Z rozpoczęciem nauki w szkołach lub domach nasza przewodniczka Ela postanowiła od 5. odcinka zabierać Was na dłuższe i nieco bardziej edukacyjne spacery. Dziś Elisabeth Duda zabierze nas w wyjątkowo długą podróż w czasie i pokaże nam początki kariery naukowej Marii Skłodowskiej oraz jej pierwsze dni w Paryżu. Jednak zanim wyjedzie ze swojej ukochanej Warszawy, pożegna się ze swoim kochanym ojcem Władysławem, którego wzruszająco wykreował aktor Jerzy Rogulski, grający w filmie swego brata Krzysztofa Rogulskiego „Śladami Marii Skłodowskiej-Curie”.

Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Odc. 4 - Muzeum Curie

Zapraszamy na 4. odcinek naszego wakacyjnego przewodnika „Paryż Marii Skłodowskiej-Curie”. Tym razem Elisabeth Duda zabierze nas do Musée Curie, przy 1, rue Pierre i Marie Curie, w 5. dzielnicy Paryża, niedaleko Panteonu. Muzeum znajduje się w dawnym laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie i przedstawia różne etapy odkryć rodziny Curie, która otrzymała 5 Nagród Nobla. Muzeum Curie mieści się na parterze pawilonu Curie, w jednym z najstarszych budynków Institut Curie. W tym budynku było niegdyś trzecie i ostatnie laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie. Spędziła w nim dwadzieścia lat, od 1914 do 1934. Oprócz ciekawie pokazanej drogi kariery naukowej rodziny Curie można zobaczyć jej autentyczne laboratorium oraz biuro. Za muzeum znajduje się ogród MSC, w którym stoi popiersie małżeństwa Curie autorstwa rzeźbiarki Marii Kwietniewskiej.

Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Odc. 3 - Biblioteka Polska w Paryżu

Tym razem Elisabeth Duda zabierze nas na wyspę św. Ludwika, znajdującą się w samym sercu stolicy Francji. Odwiedzimy Bibliotekę Polską w Paryżu, która jest najstarszą instytucją polską poza granicami kraju. Założona w 1838 r. biblioteka jest ważnym ośrodkiem kultury polskiej we Francji, pełniącym funkcję zarówno biblioteki, ale także archiwum i muzeum. Jej goście mogą zwiedzić Salonik Chopina, w którym zgromadzone są pamiątki po kompozytorze, muzeum poświęcone Adamowi Mickiewiczowi (założone przez jego syna Władysława w 1903 r.) oraz wystawę rzeźb Bolesława Biegasa. Odwiedzający to bliskie sercu MSC miejsce skorzystać mogą również z bogatej biblioteki i czytelni, a osoby prowadzące badania naukowe – ze zbiorów archiwalnych. W Bibliotece odbywają się liczne wydarzenia kulturalne. W niektórych sami braliśmy udział i serdecznie je polecamy, jak również wizytę w muzeach znajdujących się w tej niezwykłej, polskiej Skarbnicy. Nasza przewodniczka Ela wyjaśni nam związek naszej Patronki z tą szacowną instytucją oraz opowie pyszną anegdotę.

Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Odc. 2 - Panteon

W drugim odcinku Elisabeth Duda zabierze nas do miejsca, które stało się jednym z symboli stolicy drugiej ojczyzny naszej dwukrotnej Noblistki. Miejsce to nasza przewodniczka zna jak własną kieszeń, gdyż jako opiekunka artystyczna wystawy "Maria Curie, kobieta w Panteonie" (zorganizowanej przez Musée Curie w Paryżu) oprowadzała po tym miejscu wielu znanych Polaków i Francuzów. Wnuczka MSC - pani Helene Langevin-Joliot, którą Elisabeth również oprowadzała po wystawie, chwaląc jej dokonania aktorskie w roli wielkiej uczonej, powiedziała do niej: „Babciu”. Miłego oglądania :-)

Zwiedzanie Paryża śladami Marii Skłodowskiej-Curie. Odc. 1 - Sceaux

Zapraszamy wraz z Elisabeth Duda na cykl letnich filmów "Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Le Paris de Marie", w których odtwórczyni roli noblistki (w dokumencie Krzysztofa Rogulskiego "Śladami Marii Skłodowskiej-Curie") pokazuje miejsca w stolicy Francji, i poza nią, związane z uczoną. Przy okazji Elisabeth udzieli nam kilku mikro lekcji języka francuskiego, które są skierowane do wielbicieli naszej noblistki. Nauczymy się m.in. jak poprawnie wymawiać nazwy miejsc, do których nas zabierze oraz nazwiska osób związanych z Madame Curie.

 W pierwszym odcinku zobaczymy stare merostwo Sceaux ( fr. La Mairie de Sceaux). To tutaj 26 lipca 1895 r. młoda 28 letnia panna Maria Skłodowska wyszła za Piotra Curie. Uroczystość odbyła się o godz. 11.30. Państwo młodzi w podróż poślubną udali się na rowerach ( fr. bicyclettes), które zakupili w ramach ślubnego prezentu.


16 i 30 sierpnia Muzeum zamknięte/The 16th and 30th of August museum is closed

Uprzejmie informujemy, że w niedzielę 16 i 30 sierpnia br. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie będzie zamknięte.
Przepraszamy Państwa za utrudnienia, jeśli zaplanowaliście w tym dniu wizytę w naszej placówce. Zapraszamy w pozostałe dni od 10.00 do 18.00.

The Maria Skłodowska-Curie Museum in Warsaw informs that will be closed on Sunday, the 16th and 30th of August. We apologize for the inconvenience if you have planned a visit to the museum during these days. We invite you on other days.ZASADY ZWIEDZANIA Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie w okresie stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2

Zasady zwiedzania COVID-19.pdf

Od 16 czerwca Muzeum MSC znów otwarte

Z przyjemnością informujemy Państwa, że od 16 czerwca 2020 roku zapraszamy ponownie do naszego Muzeum. Prosimy o zachowanie nowych zasad zwiedzania dostosowanych do obowiązujących wymogów sanitarnych. W trosce o Państwa bezpieczeństwo, na wystawę mogą wejść wyłącznie osoby zdrowe, z zakrytymi ustami i nosem. Przed rozpoczęciem zwiedzania obowiązkowo należy zdezynfekować ręce. Zachęcamy do płatności bezgotówkowych. Ze względów bezpieczeństwa w nadchodzących tygodniach działalność edukacyjna MMSC będzie prowadzona on-line.


Książki, ściereczki do okularów, torby materiałowe,skarpetki, magnesy, kubki, ołówki, zeszyty szkolne i unikalne podpórki do książek z wizerunkiem Marii i Piotra Curie, to pierwsze pamiątki z naszego sklepu muzealnego, które dostępne są w sprzedaży online przez platformę Allegro. Każdego dnia przybywają nowe artykuły, dlatego zachęcamy do odwiedzania go. Zapewniamy też aktrakcyjne koszty przesyłki.


SPOKOJNYCH SWIĄT!

Szanowni Państwo,

w tym trudnym dla nas wszystkich czasie życzymy Państwu przede wszystkim zdrowych i bezpiecznych Świąt.
Życzymy też spokoju po świętach, jak najlepszego wykorzystania tego okresu spowolnienia i jak najszybszego powrotu do normalności, także w życiu zawodowym. Mamy nadzieję, że będziemy mogli już wkrótce wrócić do Państwa w realu i znów zaprosić do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Póki co jesteśmy z Państwem online.

Wszystkiego dobrego życzą pracownicy Muzeum MSCKsiążka MARIA CURIE, MOJA MATKA Ireny Joliot-Curie, już w sprzedaży!

Polecamy Wam promocyjny zakup naszej nowej publikacji, którą wydaliśmy wspólnie z Musée Curie ​ w Paryżu. W książce „Maria Curie, moja matka”, autorka Irena Joliot-Curie w niezwykle rzeczowy i fascynujący sposób zebrała swoje wspomnienia o swojej wyjątkowej matce i wyjątkowej relacji jaka ją z nią łączyła. Opowieść Ireny ilustruje wiele unikalnych fotografii Marii oraz jej rodziny. Wśród nich są oryginalne kolorowe zdjęcia publikowane po raz pierwszy na świecie.
Książkę #MariaCuriemojamatka możecie już kupić na naszym muzealnym profilu na Allegro​.

Uwaga na Promocję❗
Każdy, kto do Świąt kupi książkę, otrzyma od naszego muzealnego świstaka przepiękną ściereczkę i podkładkę.

Link do zakupu tutaj :

kliknij


Wideorelacja ze spotkania z profesorem Pierre'em Joliot

26 października 2019 r. w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy Freta 16 odbyło się spotkanie, którego honorowym gościem był wnuk dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla i syn noblistow − prof. Pierre Joliot, syn Ireny Joliot-Curie.
Przyjazd profesora Joliot do Polski związany był z nadaniem mu tytułu doktora honoris causa przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pierre’owi Joliot towarzyszyła żona Anne i dyrektor Muzeum Curie w Paryżu pan Renaud Huynh.
Wśród gości spotkania byli obecni także inni członkowie rodziny naszej wielkiej uczonej. Z tej okazji zaprezentowano odrestaurowany elektromagnes – największy i najcięższy eksponat Muzeum – dar państwa Joliot-Curie dla Instytutu Radowego w Warszawie w 1936 r., sfinansowany z pieniędzy otrzymanych przez nich wraz z Nagrodą Nobla w 1935 r. Ponadto publicznie odsłuchano nagranie radiowe z wizyty Ireny i Fryderyka Joliot-Curie w Polsce w 1951 r., zarejestrowane podczas I Kongresu Nauki. Przybliżono także fragmenty książki napisanej przez Irenę Curie, zatytułowanej „Maria Curie, moja matka”, jak również niepublikowane dotąd zdjęcia z otwarcia Muzeum w 1967 r., w którym uczestniczył Pierre Joliot.


Muzeum MSC zamknięte do odwołania

Szanowni Państwo,

niestety w związku z kwarantanną i odgórną decyzją władz o zamknięciu obiektów kultury, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie będzie nieczynne od 12. marca 2020 r. aż do odwołania. O terminie ponownego otwarcia placówki poinformujemy Państwa za pośrednictwem naszej strony internetowej: www.mmsc.waw.pl i profilu na fb: fb.com/mmscwarszawa.
Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy do wizyty po ponownym otwarciu Muzeum.

Z poważaniem
Dyrekcja Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie


Kampania informacyjna na temat koronawirusa


Informacje dotyczące wystawiania faktur

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 stycznia 2020 r. faktury wystawiane będą wyłącznie do paragonów zawierających numer nip podatnika.


Życzenia świąteczne

zdrowia na cały rok, dobrego humoru, dobrej pracy, roku, w czasie którego każdy dzień przyniesie radość życia bez oczekiwania, aż minie, żeby dojrzeć w nim coś miłego, i niepokładania całej nadziei na przyjemność jedynie w dniach, które nadejdą".

Zespół Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie


152. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie

  7 listopada przypada 152. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Dla Muzeum będzie to podwójna okazja do świętowania, bowiem instytucja powiększy swoje zbiory o kolejne pamiątki rodzinne Skłodowskich podarowane przez krewnych uczonej

  Uroczystości związane z obchodami 152. urodzin Marii Skłodowskiej-Curie rozpoczną się punktualnie o 12.00 (o tej właśnie godzinie urodziła się noblistka). Pod pomnikiem uczonej na Nowym Mieście przy ul. Kościelnej władze miasta, dzielnicy Śródmieście, delegacje szkół i instytucji, którym patronuje noblistka, złożą kwiaty. Punktem kulminacyjnym tegorocznych urodzin noblistki będzie ofiarowanie przez krewnych uczonej (prawnuczkę Heleny Skłodowskiej-Szalay i prawnuków Józefa Skłodowskiego) rodzinnych pamiątek, tj. porcelanowego serwisu kawowego i narzuty należących do starszej siostry Marii Skłodowskiej-Curie – Heleny oraz XIX-wiecznego wydania „Hamleta” W. Szekspira, które zostało przełożone i wydane przez Józefa Skłodowskiego.


  W rocznicę urodzin noblistki Muzeum zaprezentuje po raz pierwszy portret Marii Skłodowskiej-Curie, autorstwa szwedzkiego malarza Carla Köhlera (1919-2006). Dzieło podarowane przez syna malarza – Henry’ego Köhlera – wzbogaci nowo powstającą w Muzeum galerię dzieł inspirowanych postacią Marii Skłodowskiej-Curie.
Po przekazaniu eksponatów i prezentacji obrazu odbędzie się uroczystość przyznania Pani Hannie Karczewskiej – jednej z ofiarodawczyń, a zarazem wielkiej przyjaciółki                 i orędowniczki Muzeum – „Odznaczenia Honorowego Zasłużony dla Warszawy” przez Ewę Malinowską-Grupińską, Przewodniczącą Rady Miasta Stołecznego Warszawy. 

Ponadto w przestrzeni Muzeum zaprezentowane zostaną fragmenty przedstawienia „Skłodowska Radium Girl” w wykonaniu Teatru PAPAHEMA. Przez cały dzień urodzin zwiedzanie wystawy stałej i czasowej będzie nieodpłatne. Dodatkowo odwiedzający będą mogli także wziąć udział w konkursach z nagrodami.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Witaj w domu(1).pdf

Skrócone godziny otwarcia Muzeum w sobotę 26 października.

Today the Maria Skłodowska-Curie Museum is open 10.00-14.00. 


Uprzejmie informujemy, że w związku z organizacją spotkania z  prof. P. Joliot, które odbędzie się 26 października, tj. sobota o godz. 18.00, Muzeum tego dnia będzie otwarte tylko do godz.14.00.
Za utrudnienia przepraszamy.

Today the Maria Skłodowska-Curie Museum is open 10.00-14.00.
We apologize for inconvenience.Spotkanie z prof. Pierre'em Joliot - wnukiem Marii Skłodowskiej-Curie

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie ma zaszczyt zaprosić na spotkanie z profesorem Pierre'em Joliot – synem Ireny Joliot-Curie, wnukiem Marii Skłodowskiej-Curie, który z okazji uroczystości nadania mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przybędzie do Polski wraz z małżonką Anne.
W programie wieczoru przewidziano wiele niespodzianek dla gościa honorowego, jak i wszystkich pozostałych gości, wśród których zapowiedzieli się inni członkowie rodziny naszej wielkiej Noblistki.
O niektórych niespodziankach będziemy pisać później.

Pierre Joliot (ur. 1932 roku) biochemik, profesor honorowy Collège de France i członek Francuskiej Akademii Nauk. Międzynarodowy autorytet w dziedzinie fotosyntezy. Znacząco przyczynił się do rozwoju światowej biologii, biofizyki i biochemii. Jest autorem 175 prac naukowych. Jego zainteresowanie nauką wynika z rodzinnej tradycji dwóch pokoleń laureatów Nagrody Nobla – dziadków – Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża Piotra Curie oraz rodziców – Ireny i Fryderyka Joliot-Curie.
W 2001 r. został odznaczony Legią Honorową i Narodowym Orderem Zasługi.

Irena Joliot-Curie (1897- 1956), córka Marii Skłodowskiej-Curie i Pierra. Od najmłodszych lat zdradzała talent do nauk ścisłych. Idąc w ślady rodziców została wybitną fizykochemiczką. U boku matki prowadziła badania naukowe w paryskim Instytucie Radowym. Wraz z mężem, Fryderykiem Joliotem, odkryła sztuczną radioaktywność, za co otrzymali w 1935 roku Nagrodę Nobla z chemii.

❗W związku z dużym zainteresowaniem spotkaniem i ograniczoną liczbą miejsc, wejście na spotkanie będzie możliwe za okazaniem zaproszenia.
Codziennie od dziś aż do przyszłego czwartku (24 października) będzie można zdobyć wejściówki biorąc udział w naszych konkursach wiedzy o rodzinie MSC ogłaszanych na Fb Muzeum.  www.facebook.com/mmscwarszawa/

ZAPRASZAMY!


Akcja  #IdziemyNaRekord60procent  z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, w ramach akcji #IdziemyNaRekord60procent będącej podziękowaniem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego dla mieszkańców stolicy za rekordową frekwencję podczas tegorocznych wyborów do Sejmu i Senatu, która wyniosła 77,07% , przygotowało na weekend 19-20 października następującą ofertę:

* „Ponad 60% swojego życia spędziłam we Francji” – Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie:  bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji stałej Muzeum dla 77 osób w sobotę 19.10.2019 r. oraz 77 osób w niedzielę 20.10.2019 r. Zwiedzanie w ramach akcji odbędzie się o godz. 12.00 ( dla 40 osób) i o godz. 14.00 (dla kolejnych 37 osób),

* bezpłatny wykład „Maria Skłodowska-Curie i radioterapia”  z możliwością indywidualnego zwiedzania Muzeum po wykładzie:  w sobotę 19.10.2019 r. o godz. 15.30.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z powyższej oferty prosimy o przesłanie informacji na adres: kontakt@mmsc.waw.pl z podaniem dnia i godziny. 

Serdecznie zapraszamy!

Pasja i geniusz - spotkanie autorskie z Tomaszem Pospiesznym.

Zapraszamy na rozmowę z Tomaszem Pospiesznym - autorem książki "Pasja i Geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla", o największych kobiecych umysłach przełomu XIX i XX w. Rozmowę poprowadzi Sylwia Chutnik.

Spotkaniu towarzyszy wystawa "Pasja & Geniusz".

Publikacja i wystawa ukazały się pod patronatem Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Szczegóły wydarzenia:


Foto i wideorelacja ze spotkania z Arturem Pałygą 

Zapraszamy do obejrzenia foto  i wideorelacji ze spotkania z dramaturgiem Arturem Pałygą, autorem sztuki "W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej Curie".


Warsztaty chemiczne

Zapraszamy na warsztaty chemiczne w każdy piątek października, według następującego porządku tematycznego:

4 X – Śladami kopciuszka, czyli metody rozdzielania składników mieszanin

Mieszaniną nazywamy połączenie dwóch lub większej ilości substancji (pierwiastków, związków chemicznych), które zachowują swoje właściwości (nie tworzy się nowy związek chemiczny). Mogą to być ciała stałe, ciecze lub gazy. W zależności od stanu skupienia, gęstości, rozpuszczalności bądź właściwości elektrostatycznych tych składników mieszanin, możemy wyróżnić różne metody ich rozdzielania. Najczęściej stosowane sposoby rozdzielania mieszanin to: sączenie (filtracja), odparowanie, dekantacja, sedymentacja, adsorpcja, chromatografia, ekstrakcja etc. Chętni, niczym bajkowy Kopciuszek, rozdzielą zarówno mieszaniny jednorodne, jak i niejednorodne, wykorzystując różnice w ich właściwościach fizycznych.

 

11 X – Skala ph

Substancje chemiczne, które mają inną barwę w wodzie destylowanej, a inną w roztworach kwasów lub zasad, nazywamy wskaźnikami (indykatorami). Informują nas zatem, z jakim roztworem mamy do czynienia. Podczas zajęć uczestnikom wyjaśnione zostanie pojęcie pH oraz dowiedzą się, jakie indykatory mogą być zastosowane w pracowni chemicznej, a jakie w warunkach domowych (np Substancje chemiczne, które mają inną barwę w wodzie destylowanej, a inną w roztworach kwasów lub zasad, nazywamy wskaźnikami (indykatorami). Informują nas zatem, z jakim roztworem mamy do czynienia. Podczas zajęć uczestnikom wyjaśnione zostanie pojęcie pH oraz dowiedzą się, jakie indykatory mogą być zastosowane w pracowni chemicznej, a jakie w warunkach domowych (np. wywar z czerwonej kapusty). Zainteresowani porównają barwy wskaźników w różnych roztworach i na tej podstawie określą odczyn roztworów. Stworzą własną skalę pH na podstawie dostępnych produktów spożywczych i samodzielnie spróbują ocenić odczyn roztworu witaminy C.

 

18 X – Chemia w żywności

Wśród olbrzymiej ilości pokarmów najważniejszą rolę odgrywa woda, bez której człowiek nie może żyć dłużej niż kilka dni. Woda, stanowiąca ponad połowę masy ciała ludzkiego, jest składnikiem prawie wszystkich produktów spożywczych. Pozostałe składniki to cukry, tłuszcze i białka, a także witaminy i składniki mineralne. Przeprowadzone badania dowiodły, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebne są wszystkie rodzaje składników. Podczas zajęć chętni dowiedzą się, jakie są podstawowe składniki produktów spożywczych. Przeprowadzą doświadczenia chemiczne w celu ich identyfikacji, np. sprawdzą obecność białka w twarogu, glukozy w soku owocowym czy skrobi w ziemniaku.

 

25 X – Właściwości wody

Celem zajęć będzie przedstawienie właściwości fizycznych (barwa, gęstość, temperatura wrzenia) i chemicznych wody (reakcja z metalami aktywnymi). Omówione zostaną stany skupienia wody i przemiany fazowe. Będziemy porównywać także gęstości wody względem innych substancji. Uczniowie zapoznają się również z pojęciem twardości wody (całkowita, węglanowa, niewęglanowa) i nauczą się ją usuwać.

 
Szczegóły organizacyjne:

 • Zajęcia będą się odbywały w następujących godzinach: 9.00, 11.00, 13.00, 15.00 i 17.00.
 • Maksymalna liczba uczestników - 25.
 • Warsztaty przeznaczone są dla uczniów od klasy 5 .
 • Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest dokonanie rezerwacji i wpłacenie zaliczki w wysokości 150 złotych, która stanowi opłatę stałą dla każdej grupy (po dokonaniu rezerwacji wysyłamy fakturę pro-forma). 
 • Dodatkowo każdego z uczestników obowiązuje bilet wstępu w wysokości 10 złotych (uczniowe)/ 16 zł (osoby dorosłe), który upoważnia także do zwiedzania wystawy.
 • Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: edukacja@mmsc.waw.pl


Spotkanie z dramaturgiem Arturem Pałygą - autorem sztuki "W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie"

30 września o godz. 20.30 zapraszamy do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (sala na II piętrze) na spotkanie z Arturem Pałygą, autorem dramatu W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie, które odbędzie się tuż po spektaklu.

Szczegółowe informacje


"W promieniach. Nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie" w programie Festiwalu Kultury Bez Barier

W dniach 27 września - 9 października odbywa się Festiwal Kultury Bez Barier, w ramach którego pokażemy spektakl W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie zrealizowany na podstawie sztuki Artur Pałyga, w reżyserii Edyta Lukaszewska.
Zapraszamy:


Nowa alchemia - historia promieniotwórczości

wykład dr hab. Tomasza Pospiesznego

"W 1898 roku Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Piotrem Curie odkryli dwa nowe »cudowne« pierwiastki promieniotwórcze: polon i rad. Narodziła się nowa, magiczna nauka – promieniotwórczość". — Tomasz Pospieszny

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie zaprasza w ramach XXIII Festiwalu Nauki na wykład dr hab. Tomasza Pospiesznego z Pracowni Chemii Mikrobiocydów Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Historia promieniotwórczości rozpoczyna się wraz z uznaniem uranu za pierwiastek chemiczny przez Martina Heinricha Klaprotha, który ogłosił to w 1789 roku. Przeszło sto lat później w 1895 roku Wilhelm Conrad Röntgen prowadził badania nad promieniowaniem katodowym, w wyniku czego odkrył zagadkowe promieniowanie X. Był to punkt zwrotny do dalszych odkryć. Rok później Antonie Henri Becquerel badając promieniowanie X, przez przypadek odkrył tajemnicze promieniowanie emitowane przez uran. W 1897 roku John Joseph Thomson zaintrygowany promieniowaniem katodowym stwierdził, że są to cząstki i jako pierwszy określił stosunek ich ładunku do masy. Nazwał je elektronami – pierwszą cząstką elementarną. Kolejne odkrycia potoczyły się lawinowo. W 1899 Ernest Rutherford z Kanady orzekł, że uran emituje dwa rodzaje promieniowania – ciężkie, dwudodatnio naładowane jądra atomów helu oraz lekkie i bardzo przenikliwe elektrony. Nazwał je odpowiednio promieniowaniem alfa (α) i beta (β). Rok później Rutherford wraz z Frederickiem Soddy'm sformułowali pierwszą teorię przemian promieniotwórczych. W tym samym roku Paul Ulrich Villard zidentyfikował trzeci rodzaj promieniowania – bardzo przenikliwy, który nazwał promieniowaniem gamma (γ).
W 1911 roku Rutherford badając rozproszenie cząstek α odkrył jądro atomowe. Teraz naukowcy zaczynają patrzeć na atom zupełnie inaczej. Z wolna dostrzegają potęgę jaka może w nim tkwić. W 1913 Kazimierz Fajans, niezależnie od Soddy'ego podał regułę przesunięć. Rodzi się teoria izotopów, którą eksperymentalnie potwierdziła Stefania Horowitz.Kolejne niezwykle ważne odkrycie dokonane przez wspomnianego kanadyjczyka przypadło na 1919 rok, kiedy przeprowadził pierwszą sztuczną reakcję jądrową: przekształcił atomy azotu w atomy tlenu.
Również niezwykle owocne w odkrycia przypadły na lata trzydzieste ubiegłego stulecia. W 1932 roku James Chadwick odkrył neutron, a John Cockcroft i Ernest Walton przeprowadzili pierwszą reakcję jądrową z użyciem protonów w akceleratorze. Carl Andersen odkrył dodatni elektron czyli pozyton. W 1934 roku Irène i Frédéric Joliot-Curie bombardując cząsteczkami α folię aluminiową otrzymali radioaktywny fosfor. Odkryli wówczas sztuczną radioaktywność. Kiedy w 1939 roku Otto Hahn i Fritz Strassmann dokonali rozszczepienia jądra atomowego, a Lise Meitner i jej siostrzeniec Otto Robert Frisch podali prawidłową interpretację tego doświadczenia ludzkość weszła w erę potęgi atomowej.

#PoRaNaMarię #Promieniotówrczość #nowaalchemia #radioactivity
#MuzeumMariiSkłowdowskiejCurie


Wrześniowe terminy spektaklu W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie" na podstawie sztuki Artura Pałygi.

28, 29 i 30 września o godz. 19.00 o ponownie zapraszamy do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (ul. Freta 16) na biograficzny monodram Artura Pałygi „W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie”. 


Spektakl opowiada o życiu noblistki, jej lękach, pasjach i życiowych rolach. Ukazuje różne oblicza Marii Skłodowskiej: poznajemy oczywiście wybitną chemiczkę, jako „Marię-czarownicę”, która miesza każdego dnia w wielkim kotle, by uzyskać rad; jest
„Maria-spełniona” – żona Piotra i matka dwóch córek. Widzimy także „Marię-uwolnioną” schorowaną kobietę u schyłku życia.

Monodram ma formę listów pisanych przez osiemnastoletnią Manię Skłodowską do Marii, będącej już w podeszłym wieku.

W postać noblistki wcieliła się Walentyna Sizonenko – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Jekaterinburgu w Rosji. Aktorka Kolada-Teatr. Współpracowała z teatralną platformą Jelcyn Centrum i Teatrem Polskim. Jako stypendystka programu NCK „Gaude Polonia” odbyła staż pod opieką Andrzeja
Seweryna. Jej pasją oprócz aktorstwa jest malarstwo – ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych im. I. Szadra, a swoje prace prezentowała na wystawach w Cannes i Jaketerynburgu.

Reżyserii spektaklu podjęła się Edyta Lukaszewska, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Od kilkunastu lat związana jest z Teatrem Nowym w Poznaniu. Laureatka wielu nagród m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” w Krakowie za najlepszą rolę kobiecą w spektaklu Agaty Dudy-Gracz „Będzie Pani zadowolona…”. Monodram Edyty Łukaszewskiej „Porno” został wyróżniony na Festiwalu Współczesnej Dramaturgii Węgierskiej DESZKA. Aktorka, jak sama przyznaje, jest zakochana w mądrości, delikatności, emocjonalności i odwadze Marii Skłodowskiej.

Reżyserem światła jest Dariusz Zabiegałowski.                            
Przedstawienie wyprodukowało Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Jego prapremiera odbyła się 13 lipca 2019 r.  w Muzeum. 

Spektakl "W promieniach" został zakwalifikowany do ogólnopolskiego festiwalu monodramu "Strzała Północy", który odbędzie się w dniach 4-6 października 2019 w Koszalinie.

UWAGA ❗
➡ Sztuka przeznaczona jest dla widzów dorosłych.
➡ Wejście na przedstawienie możliwe jest na podstawie specjalnego biletu wstępu do Muzeum w cenie 11 zł.
➡ Rezerwacje na spektakl przyjmujemy na adres a.michnikowska@mmsc.waw.pl.
➡ Liczba miejsca ograniczona.


Warsztaty, pokazy i wykłady chemiczne zawieszone

Uprzejmie informujemy, że w związku z przygotowaniami do otwarcia nowej wystawy czasowej, warsztaty, pokazy i wykłady chemiczne zostają zawieszone do odwołania.
Za utrudnienia przepraszamy.


Fotorelacja ze spektaklu W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie" na podstawie sztuki Artura Pałygi.

Reżyseria: Edyta Łukaszewska
W roli Marii: Walentyna Sizonenko
Reżyser światła: Dariusz Zabiegałowski                               
Produkcja: Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie
Prapremiera spektaklu: 13 lipca 2019 r.  w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

fot. Maciej Domański                                                              

„Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie” na deskach Muzeum MSC

13 i 14 lipca o godz. 19.30 zapraszamy do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (ul. Freta 16) na biograficzny monodram Artura Pałygi „W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie”

Spektakl opowiada o życiu noblistki, jej lękach, pasjach i życiowych rolach. Ukazuje różne oblicza Marii Skłodowskiej: poznajemy oczywiście wybitną chemiczkę, jako „Marię-czarownicę”, która miesza każdego dnia w wielkim kotle, by uzyskać rad; jest „Maria-spełniona” – żona Piotra i matka dwóch córek, widzimy także „Marię-uwolnioną” schorowaną kobietę u schyłku życia.

Monodram ma formę listów pisanych przez osiemnastoletnią  Manię Skłodowską do Marii, będącej już w podeszłym wieku.

W postać noblistki wcieliła się Walentyna Sizonenko – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Jekaterinburgu w Rosji. Wieloletnia aktorka Kolada-Teatr. Współpracowała z teatralną platformą Jelcyn Centrum i Teatrem Polskim. Jako stypendystka programu NCK „Gaude Polonia”, odbyła staż pod opieką Andrzeja Seweryna. Jej pasją oprócz aktorstwa jest malarstwo – ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych im. I. Szadra, a swoje prace prezentowała na wystawach w Cannes i Jaketerynburgu.

Reżyserii spektaklu podjęła się Edyta Łukaszewska, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Od kilkunastu lat związana jest z Teatrem Nowym w Poznaniu. Laureatka wielu nagród m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” w Krakowie za najlepszą rolę kobiecą w spektaklu Agaty Dudy-Gracz „Będzie Pani zadowolona…”. Monodram Edyty Łukaszewskiej „Porno” został wyróżniony na Festiwalu Współczesnej Dramaturgii Węgierskiej DESZKA. Aktorka, jak sama przyznaje, jest zakochana w mądrości, delikatności, emocjonalności i odwadze Marii Skłodowskiej.

Wstęp wolny.

UWAGA: w związku z dużym zainteresowaniem spektaklem w dniu 13 lipca i ograniczona liczba miejsc, zapraszamy na 14 lipca, tj. niedziela 


Wizyta japońskiej pary książęcej Akishino

30 czerwca Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie  gościło japońskiego następcę tronu Jego Cesarką Wysokość Księcia Akishino i Jej Cesarką Wysokość Księżnę Kiko, którzy przybyli do Polski na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy,  z okazji 100-lecia polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych.

Parę książęcą uroczyście powitał dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie Sławomir Paszkiet. Podczas części oficjalnej gościom zaprezentowano kilkuminutowy film      o patronce Muzeum oraz zaproszono do złożenia podpisów w księdze pamiątkowej. Na pamiątkę wizyty w miejscu urodzin dwukrotnej noblistki, Jego Cesarskiej Wysokości księciu Akishino podarowano „Pióro wieczne z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie”, a Jej Wysokości księżnej Kiko – polsko-angielskie wydanie książki o patronce muzeum.

Po złożeniu autografów goście zwiedzili Muzeum. Szczególnym zainteresowaniem książęcej pary cieszyły się pamiątki związane z rodziną patronki, tj. notatniki rodziców Marii.          Księżna poprosiła o przeczytanie wiersza, który dziadek Skłodowski napisał dla wnuczki Irenki. Książe Akishino pytał o prawdziwe przyczyny śmierci Marii Skłodowskiej. Zwrócił też uwagę na japońskie wydanie biografii Marii napisanej przez jej córkę Ewę Curie, którą przeczytał w wieku szkolnym. Księżna Kiko zachwyciła się powojnikami „Maria Skłodowska -Curie”, które obficie zakwitły na balkonie muzeum.

Polska noblistka jest bardzo ceniona w Japonii. Na szacunek i uznanie Japończyków zasłużyła skromnością, poświęceniem nauce i wytrwałością w realizacji celów. Podziw wzbudził także jej patriotyzm, bowiem pomimo, iż mieszkała za granicą, aktywnie pomagała swojej ojczyźnie, zabiegając na arenie międzynarodowej o wsparcie Polski w jej dążeniach do odzyskania niepodległości.

Wizytę w Muzeum zakończyła prezentacja japońskich publikacji o Marii Skłodowskiej-Curie przygotowana przy wsparciu Instytutu Polskiego i Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej          w Tokio.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie bardzo serdecznie dziękuje partnerom za pomoc w przygotowaniu wizyty Ich Cesarskich Wysokości Księcia i Księżnej Akishino,                 tj. Ambasadzie Japonii w Polsce, Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Tokio, Instytutowi Polskiemu w Tokio, Stołecznemu Biuru Turystyki oraz Domowi Spotkań z Historią.

fot. Rafał Motyl i Maciej Domański


Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w programie odwiedzin japońskiej pary książęcej Akishino

Następca tronu Japonii Jego Cesarska Wysokość książę Akishino oraz Jej Cesarska Wysokość księżna Kiko, którzy na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy przybyli z oficjalną wizytą do Polski, w niedzielne przedpołudnie będą gościć w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

         Polska noblistka jest bardzo popularna w kraju kwitnącej wiśni. Jest bohaterką komiksów manga i anima zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, które uczą się o niej, także            z podręczników, już od najmłodszych lat. Na cześć Marii wzniesiono pomniki, a od blisko 60 lat w kurorcie Misasa, słynnym z gorących źródeł bogatych w rad, organizowany jest festiwal Marii Curie.

Fascynacja Księcia Akishino Marią Skłodowską-Curie rozpoczęła się przed wielu laty, kiedy w szkole przeczytał biografię polskiej uczonej. Dlatego goszcząc w naszym kraju zapragnął odwiedzić miejsce narodzin dwukrotnej noblistki oraz obejrzeć pamiątki z nią związane — mówi Sławomir Paszkiet dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. — Na tę szczególną okazję przygotowaliśmy ekspozycję publikacji o Marii Skłodowskiej w języku japońskim. Prezentowane książki mają pokazać odwiedzającym, jak wielowymiarowo przedstawiana jest patronka muzeum oraz, które z jej cech zostały przez Japończyków uwypuklone. — dodaje dyr. Paszkiet.


Debiutujemy w zabawie "Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś TY"

Zapraszamy do udziału w IX edycji zabawy terenowej „Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś TY",  której celem jest poznawanie historii Warszawy. 

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie w tym roku po raz pierwszy przystąpiło do akcji i jest jedną z 33 placówek, które przez najbliższe 2 miesiące będą eksplorowane przez małych podróżników.

Dla uczestników tej terenowej zabawy przygotowaliśmy zagadki związane z postacią jednej z najsłynniejszych mieszkanek Warszawy, naszej dwukrotnej noblistki - Marii Skłodowskiej-Curie. 

Akcja trwa od 22 czerwca do 8 września 2019 roku. Zasady i szczegóły uczestnictwa w zabawie  dostępne są na stronie  www.razdwatrzywarszawiak.pl

Zapraszamy codziennie od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 19.00.


Zmiany w godzinach otwarcia Muzeum

Informujemy, że w niedzielę 30 czerwca Muzeum będzie czynne od godz. 13.00.

Przepraszamy za utrudnienia.


Letnie godziny otwarcia Muzeum

Informujemy, że od 1 czerwca Muzeum jest otwarte w godz. 10.00 - 19.00.
Bilety wejściowe sprzedawane są do godz. 18.45.


Fotorelacja z PoRa na Marię - Noc Muzeów z Marią Skłodowską-Curie 

fot. Maciej Łuczniewski

Bezpłatne wtorki w muzeum

Oferta "Bezpłatne wtorki" dostępna jest tylko dla osób indywidualnych i nie dotyczy grup zorganizowanych. Zapraszamy!


PoRa na Marię - Noc Muzeów z Marią Skłodowską-Curie

Na tę jedyną noc w roku, razem z Instytut Chemii i Techniki Jądrowej przygotowaliśmy dla Państwa wiele atrakcji. Wśród nich niepokazywane dotąd pamiątki rodziny Skłodowskich, fragmenty przedstawienia "Skłodowska. Radium Girl" Teatru PAPAHEMA,  warsztaty i pokazy chemiczne oraz quizy i konkursy

EKSPONATY MUZEALNE
Perłą muzealnej ekspozycji przygotowanej na Noc Muzeów w Warszawie 2019 będzie złoty zegarek kieszonkowy, wyprodukowany przez szwajcarską firmę Ami Sandoz &Fils należący do Władysława Skłodowskiego, ojca Marii Skłodowskiej - Curie.

Na zewnętrznej stronie wieczka osłaniającego tarczę zegarka wygrawerowane są postacie mężczyzny i kobiety. Wewnętrzna strona posiada napis wzorowany na autografie, będący wyjątkiem z listu rymowanego Władysława do jego córki Marii, późniejszej Curie. Tylną część koperty ozdobiono ornamentem liściastym

Na kopercie wygrawerowano fragment listu do Marii ( z 1891 roku), w którym Władysław boleje z powodu awarii „przyjaciela”.

W #nocmuzeów  ten zegarek wraz z oryginalnym listem zaprezentujemy po raz pierwszy.

ad2fa42a-1dd3-46ac-922e-4d08ae499bffjpg

fot. Maciej Domański

SKŁODOWSKA. RADIUM GIRL - TEATR PAPAHEMA

Aktorzy Teatru PAPAHEMA zaprezentują wybrane sceny z przedstawienia „Skłodowska. Radium Girl”. W postać noblistki wcielą się aktorzy zespołu teatralnego:

Paulina Moś, Helena Radzikowska, Mateusz Trzmiel, Paweł Rutkowski.

https://www.facebook.com/events/548761548983079/

60871593_2158513864216625_8827839401825402880_mjpg

fot. Bartek Warzecha

WARSZTATY I POKAZY CHEMICZNE

☢ Promieniowanie wokół nas - na którym pokażemy, że promieniowanie jonizujące nie jest zjawiskiem spotykanym jedynie w reaktorach, broni jądrowej lub medycynie, ale otacza nas ze wszystkich stron. Zadaniem uczestników pokazu będzie zmierzenie aktywności przedmiotów, które występują w codziennym życiu.

☢ Rodzaje promieniowania- podczas pokazu przedstawimy podstawowe rodzaje promieniowania jonizującego α,β,ꝩ.

☢ Bramka dozymetryczna - dzięki niej będzie można skontrolować i wykryć potencjalne, powierzchniowe skażenie radionuklidami dłoni i obuwia. Powiemy o zastosowaniu bramki oraz o procedurach w przypadku wykrycia skażenia.

☢ Boks rękawicowy - atrakcja ta przeznaczona jest dla najmłodszych. Uczestniczące w pokazie dzieci będą miały do wykonania różne zadania z użyciem klocków, pipet i zlewek.

☢ Radiofarmaceutyk - Instalacja przedstawiająca narządy wewnętrzne człowieka, służąca do umieszczania leku w miejscu odpowiedniego narządu
☢ Chemiczne eksperymenty niespodzianki - Tajemniczy ogród, Kameleon, Wstrząśniety błękit... 

KONKURSY I QUIZY Z NAGRODAMI 
co godzinę będziemy przeprowadzać konkursy i quizy nt. Marii Skłodowskiej-Curie. Dla zwycięzców czekają nagrody związane z Marią

MONIDŁO
Wystąpcie w roli Marii Skłodowskiej-Curie lub Piotra Curie i zróbcie ślubne zdjęcie :-)

60723696_345407832843571_6518340379010400256_njpgMaria i Piotr2jpg


 

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie w ramach cyklu #CafePolon zaprasza na wykład dra hab. Tomasza Pospiesznego "Radowa Księżniczka. Historia życia Ireny Joliot-Curie". który odbędzie się 8 maja o godzinie 18.00

Podczas wykładu zaprezentowane zostaną oryginalne pamiątki po noblistce, między innymi lewy bucik Irenki z wczesnego dzieciństwa.

Fragmnety książki przeczyta wybitny aktor i lektor, pan Zbigniew Moskal.


Radowa księżniczka. Historia życia Ireny Joliot-Curie

 

 Oto historia genialnej córki genialnej matki, która pierwsze naukowe szlify zdobyła pod okiem Marii Skłodowskiej-Curie. Jako dziewięciolatka została osierocona przez ojca-noblistę, jako siedemnastolatka, nie mając jeszcze matury, pojechała za matką na front Pierwszej Wojny ratować życie żołnierzy – jej równolatków. Była o krok od przełomowego odkrycia rozszczepienia jądra atomowego. Za odkrycie sztucznej promieniotwórczości wyróżniono ją Nagrodą Nobla z chemii. Była drugą kobietą (po MSC), która dostąpiła tego zaszczytu. Irena Joliot-Curie dała się poznać jako genialna uczona, która potrafiła dumnie nosić nazwisko rodziców.

 

Tomasz Pospieszny, doktor habilitowany nauk chemicznych, poznaniak i bibliofil. Na co dzień pracuje na Wydziale Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki. Jest autorem licznych wykładów, artykułów i biografii Marii Skłodowskiej-Curie : Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie (Novae Res, 2015), Lise Meitner Zapomniany geniusz. Lise Meitner pierwsza dama fizyki jądrowej (Novae Res, 2016) oraz Ireny Joliot-Curie Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie (Novae Res, 2017). W 2017 roku uhonorowany medalem 100-lecia odkrycia radu, przyznawanym instytucjom i osobom szczególnie zasłużonym w promowaniu dzieła Marii Skłodowskiej-Curie. W roku 2018 stworzył autorski cykl wykładów akademickich Piękniejsza strona nauki – rola kobiet w tworzeniu chemii i fizyki. W czerwcu 2019 roku pod patronatem Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie ukaże się jego najnowsza książka Pasja & geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla.


#CafePolon To nieformalny klub spotkań, dyskusji, wystaw i innych wydarzeń, którego oferta czerpie inspirację z biografii Marii Skłodowskiej-Curie, kobiety wielkiego umysłu i serca, wielu pasji, zainteresowań i talentów, o których czasem nawet nie wiemy…

fot. Maciej Domański


plakat.pdf

WYSTAWA „MARIA MARII. CHEMIA RYSUNKU”

W dniach 17.04–12.05.2019 zapraszamy do obejrzenia wystawy prac autorstwa Marii Targońskiej „Maria Marii. Chemia rysunku”.

Wystawa stanowi osobisty hołd artystki dla Marii Skłodowskiej-Curie, której odwaga poszukiwań była jedną z ważnych inspiracji dla Marii Targońskiej. W swym laboratorium sztuki artystka eksperymentuje, łącząc techniki rysunku ołówkiem i laserunku.

O rysunkach Marii Targońskiej pisano:

„Prace Marii mają jedność zamierzenia, ciągłość przestrzeni, klimat wyciszonej melancholii, a może raczej są uważnym pochyleniem się nad rzeczami pozornie mało efektownymi, nad drobinami, które możemy odczytywać jako źdźbła trawy, odprysk światła (…)”. Prof. Kiejstut Bereźnicki. Sopot, 1992 (Maria Targońska. Materia przestrzeni, Sopot 2012).

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 17 kwietnia 2019, o godzinie 19.00 w siedzibie MMSC przy ulicy Freta 16 w Warszawie. Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu #CafePolon.

Zapraszamy!

MARIA TARGOŃSKA

Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uprawia malarstwo i rysunek. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (ASP) w Gdańsku w latach 1975–1980, dyplom uzyskała w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza w 1980 roku. Od 1981 roku pracuje na gdańskiej ASP, obecnie kieruje Katedrą Rysunku na Wydziale Malarstwa. Od 2009 roku zasiada w Komisji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. oceny szkół artystycznych. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. W 2005 roku otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu „Muza Sopocka” w dziedzinie sztuki. Jej prace były prezentowane na ponad 30 wystawach indywidualnych i 250 zbiorowych w kraju i za granicą.PODSUMOWANIE AKCJI "ZIMA W MIEŚCIE"

Zakończyliśmy akcję „Zima w mieście” organizowaną wraz z Biurem Edukacji Urzędu m. St. Warszawy. W ciągu dwóch tygodni przez muzeum przewinęły się liczne szkolne grupy odwiedzających (łącznie około 350 dzieci), które uczestniczyły w zajęciach w muzealnym laboratorium chemicznym --„Eksperymenty z Marią Skłodowską – Curie” – prowadzonych

przez dr Magdalenę Osial w roli Marii Skłodowskiej-Curie (w stroju z epoki) z „Manufaktury Naukowców”, a także miały okazję zwiedzić muzealną ekspozycję wraz z muzealnymi maskotkami „Polą” i „Radkiem” w ramach zajęć „Z Polą i Radkiem podróż do świata nauki”.

 

Cykl zajęć „Z Polą i Radkiem podróż do świata nauki” stworzyliśmy specjalnie z myślą o najmłodszych zwiedzających. Dzięki nim dzieci mają możliwość poznać biografię naszej Patronki, jej pasje i zainteresowania pozanaukowe, doniosłość jej badań i odkryć, a wszystko to w oparciu o prelekcję, zagadki i zadania do samodzielnego rozwiązania.

 

W weekendy organizowaliśmy zajęcia rodzinne w laboratorium chemicznym i salach muzealnych, które podobnie jak „Zima w mieście” cieszyły się dużym zainteresowaniem.

 

Włączamy się do akcji "Zima w mieście" ️☃️ prowadzonej przez Urząd Miasta St. Warszawy
Dla naszych najmłodszych gości przygotowaliśmy wiele atrakcji. Rozpoczynamy zapisy!
Kontakt ️ mailowo: kontakt@mmsc.waw.pl lub telefonicznie: (+48) 22 831 80 92
Bezpłatne zajęcia dla grup zorganizowanych (uczestników akcji) odbywać się będą w dwóch blokach tematycznych: (1) „Z Polą i Radkiem podróż do świata nauki” [zwiedzanie muzeum, poznawanie biografii MSC, jej pasji i zainteresowań pozanaukowych, doniosłości jej badań i odkryć w oparciu o prelekcje, zagadki i zadania do samodzielnego rozwiązania] oraz (2) „Eksperymenty z Marią Skłodowską – Curie” [zajęcia w muzealnym laboratorium chemicznym. W roli Marii Skłodowskiej-Curie dr Magdalena Osial (w stroju z epoki) z Manufaktury Naukowców.
 

Akcja „ZIMA W MIEŚCIE” 29.01-1.02 oraz 5.02-8.02
OFERTA WAKACYJNA Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie


TYDZIEŃ 1


 

BLOK CHEMICZNY:


„Eksperymenty z Marią Skłodowską – Curie”

zajęcia w muzealnym laboratorium chemicznym.
Prowadząca: dr Magdalena Osial
w roli Marii Skłodowskiej-Curie (w stroju z epoki)BLOK ZWIEDZANIA:


„Z Polą i Radkiem podróż do świata nauki”

zwiedzanie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, poznawanie jej biografii, pasji i zainteresowań pozanaukowych, doniosłości jej badań i odkryć w oparciu o prelekcję, zagadki i zadania do samodzielnego rozwiązania.

Prowadzący: Nikodem Węgier
i dr Kinga Nettmann-Multanowska


 

29.01 wtorek


UWAGA:

2 grupy mogą uczestniczyć w dwóch blokach/ naprzemiennie


 


   10:00 - 11:00 wiek: 9-11 lat

    11:00 - 12:00 wiek: 9-11 lat


10:00 - 11:00 wiek: 9-11 lat

 11:00 - 12:00 wiek: 9-11 lat

30.01 środa


UWAGA:

2 grupy mogą uczestniczyć w dwóch blokach/ naprzemiennie


 


   10:00 - 11:00 wiek: 10-12 lat

    11:00 - 12:00 wiek 10-12 lat


10:00 - 11:00 wiek: 10-12 lat

 11:00 - 12:00 wiek 10-12 lat

 

31.01 czwartek
   10:00 - 11:30 wiek 7-8 lat

 10:00 - 11:30 wiek 7-8 lat

 

 

1.02 piątek


UWAGA:

2 grupy mogą uczestniczyć w dwóch blokach/ naprzemiennie

 


   10:00 - 11:00 wiek 9-11 lat

    11:00 - 12:00 wiek 9-11 lat


10:00 - 11:00 wiek 9-11 lat

 11:00 - 12:00 wiek 9-11 lat

 

 

 

TYDZIEŃ 2


 


 

5.02 wtorek


UWAGA:

2 grupy mogą uczestniczyć w dwóch blokach/ naprzemiennie

 


      10:00 - 11:00 wiek 10-12 lat

       11:00 - 12:00 wiek 10-12 lat


10:00 - 11:00 wiek 10-12 lat

 11:00 - 12:00 wiek 10-12 lat

6.02 środa


     10:00 - 11:30 wiek 7-8 lat

 

 

10:00 - 11:30 wiek 7-8 lat

 

7.02 czwartek


UWAGA:

2 grupy mogą uczestniczyć w dwóch blokach/ naprzemiennie

 

  10:00 - 11:00 wiek 9-11 lat

   11:00 - 12:00 wiek 9-11 lat

10:00 - 11:00 wiek 9-11 lat

 11:00 - 12:00 wiek 9-11 lat

8.02 piątek


  10:00 - 11:30 wiek 7-8 lat

 

10:00 - 11:30 wiek 7-8 lat

 

WAKACJE ZIMOWE WEEKENDY W MMSC 2-3.02 oraz 9-10.02.2019

dla zwiedzających indywidualnie (rodzinnie) i grupowo (kolonie)


TYDZIEŃ 1

 

Rodzinne warsztaty chemiczne


„KOLOR CHEMII. Eksperymenty
z Marią Skłodowską – Curie”

zajęcia w muzealnym laboratorium chemicznym.

Prowadząca: dr Magdalena Osial w roli Marii Skłodowskiej-Curie (w stroju z epoki)

 „Z Polą i Radkiem podróż do świata nauki”

zwiedzanie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, poznawanie jej biografii, pasji i zainteresowań pozanaukowych, doniosłości jej badań i odkryć w oparciu o prelekcję, zagadki i zadania do samodzielnego rozwiązania.

Prowadzący: Nikodem Węgier i dr Kinga Nettmann-Multanowska

 

2.02 sobota


 


  11:00 - 12:30 wiek 6-10 lat  

  13:00 -14:30 wiek 6-10 lat

 


11:00 - 12:30 wiek 6-10 lat  

13:00 -14:30 wiek 6-10 lat

 

3.02 niedziela


  11:00 - 12:30 wiek 10-12 lat 

  13:00 -14:30 wiek 10-12 lat

 


11:00 - 12:30 wiek 10-12 lat 

13:00 -14:30 wiek 10-12 lat

 


 

 

TYDZIEŃ 2

Rodzinne warsztaty chemiczne


„KOLOR CHEMII. Eksperymenty
z Marią Skłodowską – Curie”

zajęcia w muzealnym laboratorium chemicznym.

Prowadząca: dr Magdalena Osial
w roli Marii Skłodowskiej-Curie
(w stroju z epoki)

 „Z Polą i Radkiem podróż do świata nauki”

zwiedzanie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, poznawanie jej biografii, pasji i zainteresowań pozanaukowych, doniosłości jej badań i odkryć w oparciu
o prelekcję, zagadki i zadania do samodzielnego rozwiązania.

Prowadzący: Nikodem Węgier i Piotr Niwiński

 

9.02 sobota


  11:00 - 12:30  wiek 6-10 lat 

  13:00 -14:30  wiek 6-10 lat

 


11:00 - 12:30 wiek 6-10 lat 

13:00 -14:30 wiek 6-10 lat

 

10.02 niedziela  11:00 - 12:30 wiek 10-12 lat

  13:00 -14:30 wiek 10-12 lat 


11:00 - 12:30 wiek 10-12 lat

13:00 -14:30 wiek 10-12 lat