Muzeum zamknięte dla zwiedzających do odwołania

Szanowni Państwo, z przykrością informujemy, że z przyczyn organizacyjnych Muzeum będzie nieczynne do odwołania. O terminie ponownego otwarcia placówki poinformujemy Państwa za pośrednictwem naszej strony internetowej: www.mmsc.waw.pl i profilu na facebooku: www.facebook.com/mmscwarszawa.

Przepraszamy Państwa za utrudnienia i zapraszamy do wizyty po ponownym otwarciu Muzeum.

 Dear Sirs or Madam,  for organizational reasons the Museum will be closed until further notice. We will inform you about the date of reopening via our website: www.mmsc.waw.pl and our Facebook profile: www.facebook.com/mmscwarszawa.

 We apologize for the inconvenience and invite you to visit us after the reopening of the Museum. 

Premiera online spektaklu „W Promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie"

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (ul. Freta 16) zaprasza 27 września na godz. 18.00 na premierę online monodramu „W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie”, na podstawie sztuki Artura Pałygi, w reżyserii Edyta Łukaszewskiej. W tytułowej roli wystąpi Walentyna Sizonenko.

Linki do spektaklu: 

https://www.youtube.com/watch?v=DsfmN2fkJq8

https://www.facebook.com/mmscwarszawa/posts/3257864804281520


Spektakl został wyprodukowany przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Za przestrzeń teatralną posłużyła stała ekspozycja Muzeum: część wystawy urządzona na wzór paryskiego laboratorium Państwa Curie oraz sala, w której prezentowane są zdjęcia, pamiątki oraz przedmioty osobiste noblistki. Widzowie w pewnym momencie przedstawienia podążają za aktorką eksplorując muzealną przestrzeń.


Premiera pierwszej emisji przedstawienia w internecie odbywa się w ramach wydarzenia „Festiwal Kultury Bez Barier” trwającego od 25. września do 4. października. Spektakl będzie dostępny z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.


Sztuka opowiada o życiu noblistki, jej lękach, pasjach i życiowych rolach. Ukazuje różne oblicza Marii Skłodowskiej-Curie: poznajemy oczywiście wybitną chemiczką, „Marię-czarownicę”, która miesza każdego dnia w wielkim kotle, by uzyskać rad; jest „Maria spełniona” – żona Piotra i matka trzech córek. Widzimy także „Marię uwolnioną” – schorowaną kobietę u schyłku życia. Monodram ma formę listów pisanych przez osiemnastoletnią Manią Skłodowską do Marii, będącej już w podeszłym wieku.

Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Odc. 6 - Sorbona

Czy wiecie dlaczego o Paryżu mówiło się miasto świateł? W czasach studiów panny Skłodowskiej stolica Francji podziwiana była na całym świecie jako miasto świateł, najpierw dzięki dobrze działającej sieci lamp gazowych, a następnie dzięki pojawieniu się w mieście elektrycznego oświetlenia ulicznego, które wprowadzało zagranicznych wizytantów, jak Mania czy Bronia Skłodowska, w osłupienie. Nic więc dziwnego, że obie siostry miasto przyciągnęło swoim blaskiem. Oczywiście powód ich przyjazdu do Paryża był zupełnie inny niż pogoń za przygodami i wielkomiejskim blichtrem. Maria i jej starsza siostra Bronisława przyjechały do stolicy Francji studiować na Sorbonie, ponieważ w Polsce, będącej pod zaborem przez długi czas kobietom nie dane było kształcić się na uniwersytetach. Co ciekawe w XIX-wiecznej Francji przywilej nauki na wyższej uczelni zarezerwowany był przez długie lata wyłącznie dla mężczyzn i cudzoziemek. O tym jak wyglądało studenckie życie Marii opowie podczas kolejnej, już 6. podróży w czasie do Paryża fin de siècle Elisabeth Duda.

Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Le Paris de Marie. Odc. 5 - Dworzec Północny

Wprawdzie skończyły się wakacje ale nie nasz wakacyjny cykl „Paryż Marii Skłodowskiej-Curie”. Z rozpoczęciem nauki w szkołach lub domach nasza przewodniczka Ela postanowiła od 5. odcinka zabierać Was na dłuższe i nieco bardziej edukacyjne spacery. Dziś Elisabeth Duda zabierze nas w wyjątkowo długą podróż w czasie i pokaże nam początki kariery naukowej Marii Skłodowskiej oraz jej pierwsze dni w Paryżu. Jednak zanim wyjedzie ze swojej ukochanej Warszawy, pożegna się ze swoim kochanym ojcem Władysławem, którego wzruszająco wykreował aktor Jerzy Rogulski, grający w filmie swego brata Krzysztofa Rogulskiego „Śladami Marii Skłodowskiej-Curie”.

Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Odc. 4 - Muzeum Curie

Zapraszamy na 4. odcinek naszego wakacyjnego przewodnika „Paryż Marii Skłodowskiej-Curie”. Tym razem Elisabeth Duda zabierze nas do Musée Curie, przy 1, rue Pierre i Marie Curie, w 5. dzielnicy Paryża, niedaleko Panteonu. Muzeum znajduje się w dawnym laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie i przedstawia różne etapy odkryć rodziny Curie, która otrzymała 5 Nagród Nobla. Muzeum Curie mieści się na parterze pawilonu Curie, w jednym z najstarszych budynków Institut Curie. W tym budynku było niegdyś trzecie i ostatnie laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie. Spędziła w nim dwadzieścia lat, od 1914 do 1934. Oprócz ciekawie pokazanej drogi kariery naukowej rodziny Curie można zobaczyć jej autentyczne laboratorium oraz biuro. Za muzeum znajduje się ogród MSC, w którym stoi popiersie małżeństwa Curie autorstwa rzeźbiarki Marii Kwietniewskiej.

Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Odc. 3 - Biblioteka Polska w Paryżu

Tym razem Elisabeth Duda zabierze nas na wyspę św. Ludwika, znajdującą się w samym sercu stolicy Francji. Odwiedzimy Bibliotekę Polską w Paryżu, która jest najstarszą instytucją polską poza granicami kraju. Założona w 1838 r. biblioteka jest ważnym ośrodkiem kultury polskiej we Francji, pełniącym funkcję zarówno biblioteki, ale także archiwum i muzeum. Jej goście mogą zwiedzić Salonik Chopina, w którym zgromadzone są pamiątki po kompozytorze, muzeum poświęcone Adamowi Mickiewiczowi (założone przez jego syna Władysława w 1903 r.) oraz wystawę rzeźb Bolesława Biegasa. Odwiedzający to bliskie sercu MSC miejsce skorzystać mogą również z bogatej biblioteki i czytelni, a osoby prowadzące badania naukowe – ze zbiorów archiwalnych. W Bibliotece odbywają się liczne wydarzenia kulturalne. W niektórych sami braliśmy udział i serdecznie je polecamy, jak również wizytę w muzeach znajdujących się w tej niezwykłej, polskiej Skarbnicy. Nasza przewodniczka Ela wyjaśni nam związek naszej Patronki z tą szacowną instytucją oraz opowie pyszną anegdotę.

Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Odc. 2 - Panteon

W drugim odcinku Elisabeth Duda zabierze nas do miejsca, które stało się jednym z symboli stolicy drugiej ojczyzny naszej dwukrotnej Noblistki. Miejsce to nasza przewodniczka zna jak własną kieszeń, gdyż jako opiekunka artystyczna wystawy "Maria Curie, kobieta w Panteonie" (zorganizowanej przez Musée Curie w Paryżu) oprowadzała po tym miejscu wielu znanych Polaków i Francuzów. Wnuczka MSC - pani Helene Langevin-Joliot, którą Elisabeth również oprowadzała po wystawie, chwaląc jej dokonania aktorskie w roli wielkiej uczonej, powiedziała do niej: „Babciu”. Miłego oglądania :-)

Zwiedzanie Paryża śladami Marii Skłodowskiej-Curie. Odc. 1 - Sceaux

Zapraszamy wraz z Elisabeth Duda na cykl letnich filmów "Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Le Paris de Marie", w których odtwórczyni roli noblistki (w dokumencie Krzysztofa Rogulskiego "Śladami Marii Skłodowskiej-Curie") pokazuje miejsca w stolicy Francji, i poza nią, związane z uczoną. Przy okazji Elisabeth udzieli nam kilku mikro lekcji języka francuskiego, które są skierowane do wielbicieli naszej noblistki. Nauczymy się m.in. jak poprawnie wymawiać nazwy miejsc, do których nas zabierze oraz nazwiska osób związanych z Madame Curie.

 W pierwszym odcinku zobaczymy stare merostwo Sceaux ( fr. La Mairie de Sceaux). To tutaj 26 lipca 1895 r. młoda 28 letnia panna Maria Skłodowska wyszła za Piotra Curie. Uroczystość odbyła się o godz. 11.30. Państwo młodzi w podróż poślubną udali się na rowerach ( fr. bicyclettes), które zakupili w ramach ślubnego prezentu.


16 i 30 sierpnia Muzeum zamknięte/The 16th and 30th of August museum is closed

Uprzejmie informujemy, że w niedzielę 16 i 30 sierpnia br. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie będzie zamknięte.
Przepraszamy Państwa za utrudnienia, jeśli zaplanowaliście w tym dniu wizytę w naszej placówce. Zapraszamy w pozostałe dni od 10.00 do 18.00.

The Maria Skłodowska-Curie Museum in Warsaw informs that will be closed on Sunday, the 16th and 30th of August. We apologize for the inconvenience if you have planned a visit to the museum during these days. We invite you on other days.ZASADY ZWIEDZANIA Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie w okresie stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2

Zasady zwiedzania COVID-19.pdf

Od 16 czerwca Muzeum MSC znów otwarte

Z przyjemnością informujemy Państwa, że od 16 czerwca 2020 roku zapraszamy ponownie do naszego Muzeum. Prosimy o zachowanie nowych zasad zwiedzania dostosowanych do obowiązujących wymogów sanitarnych. W trosce o Państwa bezpieczeństwo, na wystawę mogą wejść wyłącznie osoby zdrowe, z zakrytymi ustami i nosem. Przed rozpoczęciem zwiedzania obowiązkowo należy zdezynfekować ręce. Zachęcamy do płatności bezgotówkowych. Ze względów bezpieczeństwa w nadchodzących tygodniach działalność edukacyjna MMSC będzie prowadzona on-line.


Książki, ściereczki do okularów, torby materiałowe,skarpetki, magnesy, kubki, ołówki, zeszyty szkolne i unikalne podpórki do książek z wizerunkiem Marii i Piotra Curie, to pierwsze pamiątki z naszego sklepu muzealnego, które dostępne są w sprzedaży online przez platformę Allegro. Każdego dnia przybywają nowe artykuły, dlatego zachęcamy do odwiedzania go. Zapewniamy też aktrakcyjne koszty przesyłki.


SPOKOJNYCH SWIĄT!

Szanowni Państwo,

w tym trudnym dla nas wszystkich czasie życzymy Państwu przede wszystkim zdrowych i bezpiecznych Świąt.
Życzymy też spokoju po świętach, jak najlepszego wykorzystania tego okresu spowolnienia i jak najszybszego powrotu do normalności, także w życiu zawodowym. Mamy nadzieję, że będziemy mogli już wkrótce wrócić do Państwa w realu i znów zaprosić do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Póki co jesteśmy z Państwem online.

Wszystkiego dobrego życzą pracownicy Muzeum MSCKsiążka MARIA CURIE, MOJA MATKA Ireny Joliot-Curie, już w sprzedaży!

Polecamy Wam promocyjny zakup naszej nowej publikacji, którą wydaliśmy wspólnie z Musée Curie ​ w Paryżu. W książce „Maria Curie, moja matka”, autorka Irena Joliot-Curie w niezwykle rzeczowy i fascynujący sposób zebrała swoje wspomnienia o swojej wyjątkowej matce i wyjątkowej relacji jaka ją z nią łączyła. Opowieść Ireny ilustruje wiele unikalnych fotografii Marii oraz jej rodziny. Wśród nich są oryginalne kolorowe zdjęcia publikowane po raz pierwszy na świecie.
Książkę #MariaCuriemojamatka możecie już kupić na naszym muzealnym profilu na Allegro​.

Uwaga na Promocję❗
Każdy, kto do Świąt kupi książkę, otrzyma od naszego muzealnego świstaka przepiękną ściereczkę i podkładkę.

Link do zakupu tutaj :

kliknij


Wideorelacja ze spotkania z profesorem Pierre'em Joliot

26 października 2019 r. w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy Freta 16 odbyło się spotkanie, którego honorowym gościem był wnuk dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla i syn noblistow − prof. Pierre Joliot, syn Ireny Joliot-Curie.
Przyjazd profesora Joliot do Polski związany był z nadaniem mu tytułu doktora honoris causa przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pierre’owi Joliot towarzyszyła żona Anne i dyrektor Muzeum Curie w Paryżu pan Renaud Huynh.
Wśród gości spotkania byli obecni także inni członkowie rodziny naszej wielkiej uczonej. Z tej okazji zaprezentowano odrestaurowany elektromagnes – największy i najcięższy eksponat Muzeum – dar państwa Joliot-Curie dla Instytutu Radowego w Warszawie w 1936 r., sfinansowany z pieniędzy otrzymanych przez nich wraz z Nagrodą Nobla w 1935 r. Ponadto publicznie odsłuchano nagranie radiowe z wizyty Ireny i Fryderyka Joliot-Curie w Polsce w 1951 r., zarejestrowane podczas I Kongresu Nauki. Przybliżono także fragmenty książki napisanej przez Irenę Curie, zatytułowanej „Maria Curie, moja matka”, jak również niepublikowane dotąd zdjęcia z otwarcia Muzeum w 1967 r., w którym uczestniczył Pierre Joliot.


Muzeum MSC zamknięte do odwołania

Szanowni Państwo,

niestety w związku z kwarantanną i odgórną decyzją władz o zamknięciu obiektów kultury, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie będzie nieczynne od 12. marca 2020 r. aż do odwołania. O terminie ponownego otwarcia placówki poinformujemy Państwa za pośrednictwem naszej strony internetowej: www.mmsc.waw.pl i profilu na fb: fb.com/mmscwarszawa.
Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy do wizyty po ponownym otwarciu Muzeum.

Z poważaniem
Dyrekcja Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie


Kampania informacyjna na temat koronawirusa


Informacje dotyczące wystawiania faktur

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 stycznia 2020 r. faktury wystawiane będą wyłącznie do paragonów zawierających numer nip podatnika.


Życzenia świąteczne

zdrowia na cały rok, dobrego humoru, dobrej pracy, roku, w czasie którego każdy dzień przyniesie radość życia bez oczekiwania, aż minie, żeby dojrzeć w nim coś miłego, i niepokładania całej nadziei na przyjemność jedynie w dniach, które nadejdą".

Zespół Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie


152. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie

  7 listopada przypada 152. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Dla Muzeum będzie to podwójna okazja do świętowania, bowiem instytucja powiększy swoje zbiory o kolejne pamiątki rodzinne Skłodowskich podarowane przez krewnych uczonej

  Uroczystości związane z obchodami 152. urodzin Marii Skłodowskiej-Curie rozpoczną się punktualnie o 12.00 (o tej właśnie godzinie urodziła się noblistka). Pod pomnikiem uczonej na Nowym Mieście przy ul. Kościelnej władze miasta, dzielnicy Śródmieście, delegacje szkół i instytucji, którym patronuje noblistka, złożą kwiaty. Punktem kulminacyjnym tegorocznych urodzin noblistki będzie ofiarowanie przez krewnych uczonej (prawnuczkę Heleny Skłodowskiej-Szalay i prawnuków Józefa Skłodowskiego) rodzinnych pamiątek, tj. porcelanowego serwisu kawowego i narzuty należących do starszej siostry Marii Skłodowskiej-Curie – Heleny oraz XIX-wiecznego wydania „Hamleta” W. Szekspira, które zostało przełożone i wydane przez Józefa Skłodowskiego.


  W rocznicę urodzin noblistki Muzeum zaprezentuje po raz pierwszy portret Marii Skłodowskiej-Curie, autorstwa szwedzkiego malarza Carla Köhlera (1919-2006). Dzieło podarowane przez syna malarza – Henry’ego Köhlera – wzbogaci nowo powstającą w Muzeum galerię dzieł inspirowanych postacią Marii Skłodowskiej-Curie.
Po przekazaniu eksponatów i prezentacji obrazu odbędzie się uroczystość przyznania Pani Hannie Karczewskiej – jednej z ofiarodawczyń, a zarazem wielkiej przyjaciółki                 i orędowniczki Muzeum – „Odznaczenia Honorowego Zasłużony dla Warszawy” przez Ewę Malinowską-Grupińską, Przewodniczącą Rady Miasta Stołecznego Warszawy. 

Ponadto w przestrzeni Muzeum zaprezentowane zostaną fragmenty przedstawienia „Skłodowska Radium Girl” w wykonaniu Teatru PAPAHEMA. Przez cały dzień urodzin zwiedzanie wystawy stałej i czasowej będzie nieodpłatne. Dodatkowo odwiedzający będą mogli także wziąć udział w konkursach z nagrodami.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Witaj w domu(1).pdf

Skrócone godziny otwarcia Muzeum w sobotę 26 października.

Today the Maria Skłodowska-Curie Museum is open 10.00-14.00. 


Uprzejmie informujemy, że w związku z organizacją spotkania z  prof. P. Joliot, które odbędzie się 26 października, tj. sobota o godz. 18.00, Muzeum tego dnia będzie otwarte tylko do godz.14.00.
Za utrudnienia przepraszamy.

Today the Maria Skłodowska-Curie Museum is open 10.00-14.00.
We apologize for inconvenience.Spotkanie z prof. Pierre'em Joliot - wnukiem Marii Skłodowskiej-Curie

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie ma zaszczyt zaprosić na spotkanie z profesorem Pierre'em Joliot – synem Ireny Joliot-Curie, wnukiem Marii Skłodowskiej-Curie, który z okazji uroczystości nadania mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przybędzie do Polski wraz z małżonką Anne.
W programie wieczoru przewidziano wiele niespodzianek dla gościa honorowego, jak i wszystkich pozostałych gości, wśród których zapowiedzieli się inni członkowie rodziny naszej wielkiej Noblistki.
O niektórych niespodziankach będziemy pisać później.

Pierre Joliot (ur. 1932 roku) biochemik, profesor honorowy Collège de France i członek Francuskiej Akademii Nauk. Międzynarodowy autorytet w dziedzinie fotosyntezy. Znacząco przyczynił się do rozwoju światowej biologii, biofizyki i biochemii. Jest autorem 175 prac naukowych. Jego zainteresowanie nauką wynika z rodzinnej tradycji dwóch pokoleń laureatów Nagrody Nobla – dziadków – Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża Piotra Curie oraz rodziców – Ireny i Fryderyka Joliot-Curie.
W 2001 r. został odznaczony Legią Honorową i Narodowym Orderem Zasługi.

Irena Joliot-Curie (1897- 1956), córka Marii Skłodowskiej-Curie i Pierra. Od najmłodszych lat zdradzała talent do nauk ścisłych. Idąc w ślady rodziców została wybitną fizykochemiczką. U boku matki prowadziła badania naukowe w paryskim Instytucie Radowym. Wraz z mężem, Fryderykiem Joliotem, odkryła sztuczną radioaktywność, za co otrzymali w 1935 roku Nagrodę Nobla z chemii.

❗W związku z dużym zainteresowaniem spotkaniem i ograniczoną liczbą miejsc, wejście na spotkanie będzie możliwe za okazaniem zaproszenia.
Codziennie od dziś aż do przyszłego czwartku (24 października) będzie można zdobyć wejściówki biorąc udział w naszych konkursach wiedzy o rodzinie MSC ogłaszanych na Fb Muzeum.  www.facebook.com/mmscwarszawa/

ZAPRASZAMY!


Akcja  #IdziemyNaRekord60procent  z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, w ramach akcji #IdziemyNaRekord60procent będącej podziękowaniem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego dla mieszkańców stolicy za rekordową frekwencję podczas tegorocznych wyborów do Sejmu i Senatu, która wyniosła 77,07% , przygotowało na weekend 19-20 października następującą ofertę:

* „Ponad 60% swojego życia spędziłam we Francji” – Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie:  bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji stałej Muzeum dla 77 osób w sobotę 19.10.2019 r. oraz 77 osób w niedzielę 20.10.2019 r. Zwiedzanie w ramach akcji odbędzie się o godz. 12.00 ( dla 40 osób) i o godz. 14.00 (dla kolejnych 37 osób),

* bezpłatny wykład „Maria Skłodowska-Curie i radioterapia”  z możliwością indywidualnego zwiedzania Muzeum po wykładzie:  w sobotę 19.10.2019 r. o godz. 15.30.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z powyższej oferty prosimy o przesłanie informacji na adres: kontakt@mmsc.waw.pl z podaniem dnia i godziny. 

Serdecznie zapraszamy!

Pasja i geniusz - spotkanie autorskie z Tomaszem Pospiesznym.

Zapraszamy na rozmowę z Tomaszem Pospiesznym - autorem książki "Pasja i Geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla", o największych kobiecych umysłach przełomu XIX i XX w. Rozmowę poprowadzi Sylwia Chutnik.

Spotkaniu towarzyszy wystawa "Pasja & Geniusz".

Publikacja i wystawa ukazały się pod patronatem Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Szczegóły wydarzenia:


Foto i wideorelacja ze spotkania z Arturem Pałygą 

Zapraszamy do obejrzenia foto  i wideorelacji ze spotkania z dramaturgiem Arturem Pałygą, autorem sztuki "W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej Curie".


Warsztaty chemiczne

Zapraszamy na warsztaty chemiczne w każdy piątek października, według następującego porządku tematycznego:

4 X – Śladami kopciuszka, czyli metody rozdzielania składników mieszanin

Mieszaniną nazywamy połączenie dwóch lub większej ilości substancji (pierwiastków, związków chemicznych), które zachowują swoje właściwości (nie tworzy się nowy związek chemiczny). Mogą to być ciała stałe, ciecze lub gazy. W zależności od stanu skupienia, gęstości, rozpuszczalności bądź właściwości elektrostatycznych tych składników mieszanin, możemy wyróżnić różne metody ich rozdzielania. Najczęściej stosowane sposoby rozdzielania mieszanin to: sączenie (filtracja), odparowanie, dekantacja, sedymentacja, adsorpcja, chromatografia, ekstrakcja etc. Chętni, niczym bajkowy Kopciuszek, rozdzielą zarówno mieszaniny jednorodne, jak i niejednorodne, wykorzystując różnice w ich właściwościach fizycznych.

 

11 X – Skala ph

Substancje chemiczne, które mają inną barwę w wodzie destylowanej, a inną w roztworach kwasów lub zasad, nazywamy wskaźnikami (indykatorami). Informują nas zatem, z jakim roztworem mamy do czynienia. Podczas zajęć uczestnikom wyjaśnione zostanie pojęcie pH oraz dowiedzą się, jakie indykatory mogą być zastosowane w pracowni chemicznej, a jakie w warunkach domowych (np Substancje chemiczne, które mają inną barwę w wodzie destylowanej, a inną w roztworach kwasów lub zasad, nazywamy wskaźnikami (indykatorami). Informują nas zatem, z jakim roztworem mamy do czynienia. Podczas zajęć uczestnikom wyjaśnione zostanie pojęcie pH oraz dowiedzą się, jakie indykatory mogą być zastosowane w pracowni chemicznej, a jakie w warunkach domowych (np. wywar z czerwonej kapusty). Zainteresowani porównają barwy wskaźników w różnych roztworach i na tej podstawie określą odczyn roztworów. Stworzą własną skalę pH na podstawie dostępnych produktów spożywczych i samodzielnie spróbują ocenić odczyn roztworu witaminy C.

 

18 X – Chemia w żywności

Wśród olbrzymiej ilości pokarmów najważniejszą rolę odgrywa woda, bez której człowiek nie może żyć dłużej niż kilka dni. Woda, stanowiąca ponad połowę masy ciała ludzkiego, jest składnikiem prawie wszystkich produktów spożywczych. Pozostałe składniki to cukry, tłuszcze i białka, a także witaminy i składniki mineralne. Przeprowadzone badania dowiodły, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebne są wszystkie rodzaje składników. Podczas zajęć chętni dowiedzą się, jakie są podstawowe składniki produktów spożywczych. Przeprowadzą doświadczenia chemiczne w celu ich identyfikacji, np. sprawdzą obecność białka w twarogu, glukozy w soku owocowym czy skrobi w ziemniaku.

 

25 X – Właściwości wody

Celem zajęć będzie przedstawienie właściwości fizycznych (barwa, gęstość, temperatura wrzenia) i chemicznych wody (reakcja z metalami aktywnymi). Omówione zostaną stany skupienia wody i przemiany fazowe. Będziemy porównywać także gęstości wody względem innych substancji. Uczniowie zapoznają się również z pojęciem twardości wody (całkowita, węglanowa, niewęglanowa) i nauczą się ją usuwać.

 
Szczegóły organizacyjne:

  • Zajęcia będą się odbywały w następujących godzinach: 9.00, 11.00, 13.00, 15.00 i 17.00.
  • Maksymalna liczba uczestników - 25.
  • Warsztaty przeznaczone są dla uczniów od klasy 5 .
  • Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest dokonanie rezerwacji i wpłacenie zaliczki w wysokości 150 złotych, która stanowi opłatę stałą dla każdej grupy (po dokonaniu rezerwacji wysyłamy fakturę pro-forma). 
  • Dodatkowo każdego z uczestników obowiązuje bilet wstępu w wysokości 10 złotych (uczniowe)/ 16 zł (osoby dorosłe), który upoważnia także do zwiedzania wystawy.
  • Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: edukacja@mmsc.waw.pl


Spotkanie z dramaturgiem Arturem Pałygą - autorem sztuki "W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie"

30 września o godz. 20.30 zapraszamy do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (sala na II piętrze) na spotkanie z Arturem Pałygą, autorem dramatu W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie, które odbędzie się tuż po spektaklu.

Szczegółowe informacje


"W promieniach. Nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie" w programie Festiwalu Kultury Bez Barier

W dniach 27 września - 9 października odbywa się Festiwal Kultury Bez Barier, w ramach którego pokażemy spektakl W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie zrealizowany na podstawie sztuki Artur Pałyga, w reżyserii Edyta Lukaszewska.
Zapraszamy:


Nowa alchemia - historia promieniotwórczości

wykład dr hab. Tomasza Pospiesznego

"W 1898 roku Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Piotrem Curie odkryli dwa nowe »cudowne« pierwiastki promieniotwórcze: polon i rad. Narodziła się nowa, magiczna nauka – promieniotwórczość". — Tomasz Pospieszny

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie zaprasza w ramach XXIII Festiwalu Nauki na wykład dr hab. Tomasza Pospiesznego z Pracowni Chemii Mikrobiocydów Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Historia promieniotwórczości rozpoczyna się wraz z uznaniem uranu za pierwiastek chemiczny przez Martina Heinricha Klaprotha, który ogłosił to w 1789 roku. Przeszło sto lat później w 1895 roku Wilhelm Conrad Röntgen prowadził badania nad promieniowaniem katodowym, w wyniku czego odkrył zagadkowe promieniowanie X. Był to punkt zwrotny do dalszych odkryć. Rok później Antonie Henri Becquerel badając promieniowanie X, przez przypadek odkrył tajemnicze promieniowanie emitowane przez uran. W 1897 roku John Joseph Thomson zaintrygowany promieniowaniem katodowym stwierdził, że są to cząstki i jako pierwszy określił stosunek ich ładunku do masy. Nazwał je elektronami – pierwszą cząstką elementarną. Kolejne odkrycia potoczyły się lawinowo. W 1899 Ernest Rutherford z Kanady orzekł, że uran emituje dwa rodzaje promieniowania – ciężkie, dwudodatnio naładowane jądra atomów helu oraz lekkie i bardzo przenikliwe elektrony. Nazwał je odpowiednio promieniowaniem alfa (α) i beta (β). Rok później Rutherford wraz z Frederickiem Soddy'm sformułowali pierwszą teorię przemian promieniotwórczych. W tym samym roku Paul Ulrich Villard zidentyfikował trzeci rodzaj promieniowania – bardzo przenikliwy, który nazwał promieniowaniem gamma (γ).
W 1911 roku Rutherford badając rozproszenie cząstek α odkrył jądro atomowe. Teraz naukowcy zaczynają patrzeć na atom zupełnie inaczej. Z wolna dostrzegają potęgę jaka może w nim tkwić. W 1913 Kazimierz Fajans, niezależnie od Soddy'ego podał regułę przesunięć. Rodzi się teoria izotopów, którą eksperymentalnie potwierdziła Stefania Horowitz.Kolejne niezwykle ważne odkrycie dokonane przez wspomnianego kanadyjczyka przypadło na 1919 rok, kiedy przeprowadził pierwszą sztuczną reakcję jądrową: przekształcił atomy azotu w atomy tlenu.
Również niezwykle owocne w odkrycia przypadły na lata trzydzieste ubiegłego stulecia. W 1932 roku James Chadwick odkrył neutron, a John Cockcroft i Ernest Walton przeprowadzili pierwszą reakcję jądrową z użyciem protonów w akceleratorze. Carl Andersen odkrył dodatni elektron czyli pozyton. W 1934 roku Irène i Frédéric Joliot-Curie bombardując cząsteczkami α folię aluminiową otrzymali radioaktywny fosfor. Odkryli wówczas sztuczną radioaktywność. Kiedy w 1939 roku Otto Hahn i Fritz Strassmann dokonali rozszczepienia jądra atomowego, a Lise Meitner i jej siostrzeniec Otto Robert Frisch podali prawidłową interpretację tego doświadczenia ludzkość weszła w erę potęgi atomowej.

#PoRaNaMarię #Promieniotówrczość #nowaalchemia #radioactivity
#MuzeumMariiSkłowdowskiejCurie


Wrześniowe terminy spektaklu W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie" na podstawie sztuki Artura Pałygi.

28, 29 i 30 września o godz. 19.00 o ponownie zapraszamy do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (ul. Freta 16) na biograficzny monodram Artura Pałygi „W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie”. 


Spektakl opowiada o życiu noblistki, jej lękach, pasjach i życiowych rolach. Ukazuje różne oblicza Marii Skłodowskiej: poznajemy oczywiście wybitną chemiczkę, jako „Marię-czarownicę”, która miesza każdego dnia w wielkim kotle, by uzyskać rad; jest
„Maria-spełniona” – żona Piotra i matka dwóch córek. Widzimy także „Marię-uwolnioną” schorowaną kobietę u schyłku życia.

Monodram ma formę listów pisanych przez osiemnastoletnią Manię Skłodowską do Marii, będącej już w podeszłym wieku.

W postać noblistki wcieliła się Walentyna Sizonenko – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Jekaterinburgu w Rosji. Aktorka Kolada-Teatr. Współpracowała z teatralną platformą Jelcyn Centrum i Teatrem Polskim. Jako stypendystka programu NCK „Gaude Polonia” odbyła staż pod opieką Andrzeja
Seweryna. Jej pasją oprócz aktorstwa jest malarstwo – ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych im. I. Szadra, a swoje prace prezentowała na wystawach w Cannes i Jaketerynburgu.

Reżyserii spektaklu podjęła się Edyta Lukaszewska, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Od kilkunastu lat związana jest z Teatrem Nowym w Poznaniu. Laureatka wielu nagród m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” w Krakowie za najlepszą rolę kobiecą w spektaklu Agaty Dudy-Gracz „Będzie Pani zadowolona…”. Monodram Edyty Łukaszewskiej „Porno” został wyróżniony na Festiwalu Współczesnej Dramaturgii Węgierskiej DESZKA. Aktorka, jak sama przyznaje, jest zakochana w mądrości, delikatności, emocjonalności i odwadze Marii Skłodowskiej.

Reżyserem światła jest Dariusz Zabiegałowski.                            
Przedstawienie wyprodukowało Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Jego prapremiera odbyła się 13 lipca 2019 r.  w Muzeum. 

Spektakl "W promieniach" został zakwalifikowany do ogólnopolskiego festiwalu monodramu "Strzała Północy", który odbędzie się w dniach 4-6 października 2019 w Koszalinie.

UWAGA ❗
➡ Sztuka przeznaczona jest dla widzów dorosłych.
➡ Wejście na przedstawienie możliwe jest na podstawie specjalnego biletu wstępu do Muzeum w cenie 11 zł.
➡ Rezerwacje na spektakl przyjmujemy na adres a.michnikowska@mmsc.waw.pl.
➡ Liczba miejsca ograniczona.


Warsztaty, pokazy i wykłady chemiczne zawieszone

Uprzejmie informujemy, że w związku z przygotowaniami do otwarcia nowej wystawy czasowej, warsztaty, pokazy i wykłady chemiczne zostają zawieszone do odwołania.
Za utrudnienia przepraszamy.


Fotorelacja ze spektaklu W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie" na podstawie sztuki Artura Pałygi.

Reżyseria: Edyta Łukaszewska
W roli Marii: Walentyna Sizonenko
Reżyser światła: Dariusz Zabiegałowski                               
Produkcja: Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie
Prapremiera spektaklu: 13 lipca 2019 r.  w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

fot. Maciej Domański                                                              

„Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie” na deskach Muzeum MSC

13 i 14 lipca o godz. 19.30 zapraszamy do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (ul. Freta 16) na biograficzny monodram Artura Pałygi „W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie”

Spektakl opowiada o życiu noblistki, jej lękach, pasjach i życiowych rolach. Ukazuje różne oblicza Marii Skłodowskiej: poznajemy oczywiście wybitną chemiczkę, jako „Marię-czarownicę”, która miesza każdego dnia w wielkim kotle, by uzyskać rad; jest „Maria-spełniona” – żona Piotra i matka dwóch córek, widzimy także „Marię-uwolnioną” schorowaną kobietę u schyłku życia.

Monodram ma formę listów pisanych przez osiemnastoletnią  Manię Skłodowską do Marii, będącej już w podeszłym wieku.

W postać noblistki wcieliła się Walentyna Sizonenko – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Jekaterinburgu w Rosji. Wieloletnia aktorka Kolada-Teatr. Współpracowała z teatralną platformą Jelcyn Centrum i Teatrem Polskim. Jako stypendystka programu NCK „Gaude Polonia”, odbyła staż pod opieką Andrzeja Seweryna. Jej pasją oprócz aktorstwa jest malarstwo – ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych im. I. Szadra, a swoje prace prezentowała na wystawach w Cannes i Jaketerynburgu.

Reżyserii spektaklu podjęła się Edyta Łukaszewska, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Od kilkunastu lat związana jest z Teatrem Nowym w Poznaniu. Laureatka wielu nagród m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” w Krakowie za najlepszą rolę kobiecą w spektaklu Agaty Dudy-Gracz „Będzie Pani zadowolona…”. Monodram Edyty Łukaszewskiej „Porno” został wyróżniony na Festiwalu Współczesnej Dramaturgii Węgierskiej DESZKA. Aktorka, jak sama przyznaje, jest zakochana w mądrości, delikatności, emocjonalności i odwadze Marii Skłodowskiej.

Wstęp wolny.

UWAGA: w związku z dużym zainteresowaniem spektaklem w dniu 13 lipca i ograniczona liczba miejsc, zapraszamy na 14 lipca, tj. niedziela 


Wizyta japońskiej pary książęcej Akishino

30 czerwca Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie  gościło japońskiego następcę tronu Jego Cesarką Wysokość Księcia Akishino i Jej Cesarką Wysokość Księżnę Kiko, którzy przybyli do Polski na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy,  z okazji 100-lecia polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych.

Parę książęcą uroczyście powitał dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie Sławomir Paszkiet. Podczas części oficjalnej gościom zaprezentowano kilkuminutowy film      o patronce Muzeum oraz zaproszono do złożenia podpisów w księdze pamiątkowej. Na pamiątkę wizyty w miejscu urodzin dwukrotnej noblistki, Jego Cesarskiej Wysokości księciu Akishino podarowano „Pióro wieczne z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie”, a Jej Wysokości księżnej Kiko – polsko-angielskie wydanie książki o patronce muzeum.

Po złożeniu autografów goście zwiedzili Muzeum. Szczególnym zainteresowaniem książęcej pary cieszyły się pamiątki związane z rodziną patronki, tj. notatniki rodziców Marii.          Księżna poprosiła o przeczytanie wiersza, który dziadek Skłodowski napisał dla wnuczki Irenki. Książe Akishino pytał o prawdziwe przyczyny śmierci Marii Skłodowskiej. Zwrócił też uwagę na japońskie wydanie biografii Marii napisanej przez jej córkę Ewę Curie, którą przeczytał w wieku szkolnym. Księżna Kiko zachwyciła się powojnikami „Maria Skłodowska -Curie”, które obficie zakwitły na balkonie muzeum.

Polska noblistka jest bardzo ceniona w Japonii. Na szacunek i uznanie Japończyków zasłużyła skromnością, poświęceniem nauce i wytrwałością w realizacji celów. Podziw wzbudził także jej patriotyzm, bowiem pomimo, iż mieszkała za granicą, aktywnie pomagała swojej ojczyźnie, zabiegając na arenie międzynarodowej o wsparcie Polski w jej dążeniach do odzyskania niepodległości.

Wizytę w Muzeum zakończyła prezentacja japońskich publikacji o Marii Skłodowskiej-Curie przygotowana przy wsparciu Instytutu Polskiego i Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej          w Tokio.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie bardzo serdecznie dziękuje partnerom za pomoc w przygotowaniu wizyty Ich Cesarskich Wysokości Księcia i Księżnej Akishino,                 tj. Ambasadzie Japonii w Polsce, Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Tokio, Instytutowi Polskiemu w Tokio, Stołecznemu Biuru Turystyki oraz Domowi Spotkań z Historią.

fot. Rafał Motyl i Maciej Domański


Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w programie odwiedzin japońskiej pary książęcej Akishino

Następca tronu Japonii Jego Cesarska Wysokość książę Akishino oraz Jej Cesarska Wysokość księżna Kiko, którzy na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy przybyli z oficjalną wizytą do Polski, w niedzielne przedpołudnie będą gościć w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

         Polska noblistka jest bardzo popularna w kraju kwitnącej wiśni. Jest bohaterką komiksów manga i anima zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, które uczą się o niej, także            z podręczników, już od najmłodszych lat. Na cześć Marii wzniesiono pomniki, a od blisko 60 lat w kurorcie Misasa, słynnym z gorących źródeł bogatych w rad, organizowany jest festiwal Marii Curie.

Fascynacja Księcia Akishino Marią Skłodowską-Curie rozpoczęła się przed wielu laty, kiedy w szkole przeczytał biografię polskiej uczonej. Dlatego goszcząc w naszym kraju zapragnął odwiedzić miejsce narodzin dwukrotnej noblistki oraz obejrzeć pamiątki z nią związane — mówi Sławomir Paszkiet dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. — Na tę szczególną okazję przygotowaliśmy ekspozycję publikacji o Marii Skłodowskiej w języku japońskim. Prezentowane książki mają pokazać odwiedzającym, jak wielowymiarowo przedstawiana jest patronka muzeum oraz, które z jej cech zostały przez Japończyków uwypuklone. — dodaje dyr. Paszkiet.


Debiutujemy w zabawie "Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś TY"

Zapraszamy do udziału w IX edycji zabawy terenowej „Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś TY",  której celem jest poznawanie historii Warszawy. 

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie w tym roku po raz pierwszy przystąpiło do akcji i jest jedną z 33 placówek, które przez najbliższe 2 miesiące będą eksplorowane przez małych podróżników.

Dla uczestników tej terenowej zabawy przygotowaliśmy zagadki związane z postacią jednej z najsłynniejszych mieszkanek Warszawy, naszej dwukrotnej noblistki - Marii Skłodowskiej-Curie. 

Akcja trwa od 22 czerwca do 8 września 2019 roku. Zasady i szczegóły uczestnictwa w zabawie  dostępne są na stronie  www.razdwatrzywarszawiak.pl

Zapraszamy codziennie od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 19.00.


Zmiany w godzinach otwarcia Muzeum

Informujemy, że w niedzielę 30 czerwca Muzeum będzie czynne od godz. 13.00.

Przepraszamy za utrudnienia.


Letnie godziny otwarcia Muzeum

Informujemy, że od 1 czerwca Muzeum jest otwarte w godz. 10.00 - 19.00.
Bilety wejściowe sprzedawane są do godz. 18.45.


Fotorelacja z PoRa na Marię - Noc Muzeów z Marią Skłodowską-Curie 

fot. Maciej Łuczniewski

Bezpłatne wtorki w muzeum

Oferta "Bezpłatne wtorki" dostępna jest tylko dla osób indywidualnych i nie dotyczy grup zorganizowanych. Zapraszamy!


PoRa na Marię - Noc Muzeów z Marią Skłodowską-Curie

Na tę jedyną noc w roku, razem z Instytut Chemii i Techniki Jądrowej przygotowaliśmy dla Państwa wiele atrakcji. Wśród nich niepokazywane dotąd pamiątki rodziny Skłodowskich, fragmenty przedstawienia "Skłodowska. Radium Girl" Teatru PAPAHEMA,  warsztaty i pokazy chemiczne oraz quizy i konkursy

EKSPONATY MUZEALNE
Perłą muzealnej ekspozycji przygotowanej na Noc Muzeów w Warszawie 2019 będzie złoty zegarek kieszonkowy, wyprodukowany przez szwajcarską firmę Ami Sandoz &Fils należący do Władysława Skłodowskiego, ojca Marii Skłodowskiej - Curie.

Na zewnętrznej stronie wieczka osłaniającego tarczę zegarka wygrawerowane są postacie mężczyzny i kobiety. Wewnętrzna strona posiada napis wzorowany na autografie, będący wyjątkiem z listu rymowanego Władysława do jego córki Marii, późniejszej Curie. Tylną część koperty ozdobiono ornamentem liściastym

Na kopercie wygrawerowano fragment listu do Marii ( z 1891 roku), w którym Władysław boleje z powodu awarii „przyjaciela”.

W #nocmuzeów  ten zegarek wraz z oryginalnym listem zaprezentujemy po raz pierwszy.

ad2fa42a-1dd3-46ac-922e-4d08ae499bffjpg

fot. Maciej Domański

SKŁODOWSKA. RADIUM GIRL - TEATR PAPAHEMA

Aktorzy Teatru PAPAHEMA zaprezentują wybrane sceny z przedstawienia „Skłodowska. Radium Girl”. W postać noblistki wcielą się aktorzy zespołu teatralnego:

Paulina Moś, Helena Radzikowska, Mateusz Trzmiel, Paweł Rutkowski.

https://www.facebook.com/events/548761548983079/

60871593_2158513864216625_8827839401825402880_mjpg

fot. Bartek Warzecha

WARSZTATY I POKAZY CHEMICZNE

☢ Promieniowanie wokół nas - na którym pokażemy, że promieniowanie jonizujące nie jest zjawiskiem spotykanym jedynie w reaktorach, broni jądrowej lub medycynie, ale otacza nas ze wszystkich stron. Zadaniem uczestników pokazu będzie zmierzenie aktywności przedmiotów, które występują w codziennym życiu.

☢ Rodzaje promieniowania- podczas pokazu przedstawimy podstawowe rodzaje promieniowania jonizującego α,β,ꝩ.

☢ Bramka dozymetryczna - dzięki niej będzie można skontrolować i wykryć potencjalne, powierzchniowe skażenie radionuklidami dłoni i obuwia. Powiemy o zastosowaniu bramki oraz o procedurach w przypadku wykrycia skażenia.

☢ Boks rękawicowy - atrakcja ta przeznaczona jest dla najmłodszych. Uczestniczące w pokazie dzieci będą miały do wykonania różne zadania z użyciem klocków, pipet i zlewek.

☢ Radiofarmaceutyk - Instalacja przedstawiająca narządy wewnętrzne człowieka, służąca do umieszczania leku w miejscu odpowiedniego narządu
☢ Chemiczne eksperymenty niespodzianki - Tajemniczy ogród, Kameleon, Wstrząśniety błękit... 

KONKURSY I QUIZY Z NAGRODAMI 
co godzinę będziemy przeprowadzać konkursy i quizy nt. Marii Skłodowskiej-Curie. Dla zwycięzców czekają nagrody związane z Marią

MONIDŁO
Wystąpcie w roli Marii Skłodowskiej-Curie lub Piotra Curie i zróbcie ślubne zdjęcie :-)

60723696_345407832843571_6518340379010400256_njpgMaria i Piotr2jpg


 

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie w ramach cyklu #CafePolon zaprasza na wykład dra hab. Tomasza Pospiesznego "Radowa Księżniczka. Historia życia Ireny Joliot-Curie". który odbędzie się 8 maja o godzinie 18.00

Podczas wykładu zaprezentowane zostaną oryginalne pamiątki po noblistce, między innymi lewy bucik Irenki z wczesnego dzieciństwa.

Fragmnety książki przeczyta wybitny aktor i lektor, pan Zbigniew Moskal.


Radowa księżniczka. Historia życia Ireny Joliot-Curie

 

 Oto historia genialnej córki genialnej matki, która pierwsze naukowe szlify zdobyła pod okiem Marii Skłodowskiej-Curie. Jako dziewięciolatka została osierocona przez ojca-noblistę, jako siedemnastolatka, nie mając jeszcze matury, pojechała za matką na front Pierwszej Wojny ratować życie żołnierzy – jej równolatków. Była o krok od przełomowego odkrycia rozszczepienia jądra atomowego. Za odkrycie sztucznej promieniotwórczości wyróżniono ją Nagrodą Nobla z chemii. Była drugą kobietą (po MSC), która dostąpiła tego zaszczytu. Irena Joliot-Curie dała się poznać jako genialna uczona, która potrafiła dumnie nosić nazwisko rodziców.

 

Tomasz Pospieszny, doktor habilitowany nauk chemicznych, poznaniak i bibliofil. Na co dzień pracuje na Wydziale Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki. Jest autorem licznych wykładów, artykułów i biografii Marii Skłodowskiej-Curie : Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie (Novae Res, 2015), Lise Meitner Zapomniany geniusz. Lise Meitner pierwsza dama fizyki jądrowej (Novae Res, 2016) oraz Ireny Joliot-Curie Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie (Novae Res, 2017). W 2017 roku uhonorowany medalem 100-lecia odkrycia radu, przyznawanym instytucjom i osobom szczególnie zasłużonym w promowaniu dzieła Marii Skłodowskiej-Curie. W roku 2018 stworzył autorski cykl wykładów akademickich Piękniejsza strona nauki – rola kobiet w tworzeniu chemii i fizyki. W czerwcu 2019 roku pod patronatem Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie ukaże się jego najnowsza książka Pasja & geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla.


#CafePolon To nieformalny klub spotkań, dyskusji, wystaw i innych wydarzeń, którego oferta czerpie inspirację z biografii Marii Skłodowskiej-Curie, kobiety wielkiego umysłu i serca, wielu pasji, zainteresowań i talentów, o których czasem nawet nie wiemy…

fot. Maciej Domański


plakat.pdf

WYSTAWA „MARIA MARII. CHEMIA RYSUNKU”

W dniach 17.04–12.05.2019 zapraszamy do obejrzenia wystawy prac autorstwa Marii Targońskiej „Maria Marii. Chemia rysunku”.

Wystawa stanowi osobisty hołd artystki dla Marii Skłodowskiej-Curie, której odwaga poszukiwań była jedną z ważnych inspiracji dla Marii Targońskiej. W swym laboratorium sztuki artystka eksperymentuje, łącząc techniki rysunku ołówkiem i laserunku.

O rysunkach Marii Targońskiej pisano:

„Prace Marii mają jedność zamierzenia, ciągłość przestrzeni, klimat wyciszonej melancholii, a może raczej są uważnym pochyleniem się nad rzeczami pozornie mało efektownymi, nad drobinami, które możemy odczytywać jako źdźbła trawy, odprysk światła (…)”. Prof. Kiejstut Bereźnicki. Sopot, 1992 (Maria Targońska. Materia przestrzeni, Sopot 2012).

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 17 kwietnia 2019, o godzinie 19.00 w siedzibie MMSC przy ulicy Freta 16 w Warszawie. Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu #CafePolon.

Zapraszamy!

MARIA TARGOŃSKA

Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uprawia malarstwo i rysunek. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (ASP) w Gdańsku w latach 1975–1980, dyplom uzyskała w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza w 1980 roku. Od 1981 roku pracuje na gdańskiej ASP, obecnie kieruje Katedrą Rysunku na Wydziale Malarstwa. Od 2009 roku zasiada w Komisji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. oceny szkół artystycznych. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. W 2005 roku otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu „Muza Sopocka” w dziedzinie sztuki. Jej prace były prezentowane na ponad 30 wystawach indywidualnych i 250 zbiorowych w kraju i za granicą.PODSUMOWANIE AKCJI "ZIMA W MIEŚCIE"

Zakończyliśmy akcję „Zima w mieście” organizowaną wraz z Biurem Edukacji Urzędu m. St. Warszawy. W ciągu dwóch tygodni przez muzeum przewinęły się liczne szkolne grupy odwiedzających (łącznie około 350 dzieci), które uczestniczyły w zajęciach w muzealnym laboratorium chemicznym --„Eksperymenty z Marią Skłodowską – Curie” – prowadzonych

przez dr Magdalenę Osial w roli Marii Skłodowskiej-Curie (w stroju z epoki) z „Manufaktury Naukowców”, a także miały okazję zwiedzić muzealną ekspozycję wraz z muzealnymi maskotkami „Polą” i „Radkiem” w ramach zajęć „Z Polą i Radkiem podróż do świata nauki”.

 

Cykl zajęć „Z Polą i Radkiem podróż do świata nauki” stworzyliśmy specjalnie z myślą o najmłodszych zwiedzających. Dzięki nim dzieci mają możliwość poznać biografię naszej Patronki, jej pasje i zainteresowania pozanaukowe, doniosłość jej badań i odkryć, a wszystko to w oparciu o prelekcję, zagadki i zadania do samodzielnego rozwiązania.

 

W weekendy organizowaliśmy zajęcia rodzinne w laboratorium chemicznym i salach muzealnych, które podobnie jak „Zima w mieście” cieszyły się dużym zainteresowaniem.

 

Włączamy się do akcji "Zima w mieście" ️☃️ prowadzonej przez Urząd Miasta St. Warszawy
Dla naszych najmłodszych gości przygotowaliśmy wiele atrakcji. Rozpoczynamy zapisy!
Kontakt ️ mailowo: kontakt@mmsc.waw.pl lub telefonicznie: (+48) 22 831 80 92
Bezpłatne zajęcia dla grup zorganizowanych (uczestników akcji) odbywać się będą w dwóch blokach tematycznych: (1) „Z Polą i Radkiem podróż do świata nauki” [zwiedzanie muzeum, poznawanie biografii MSC, jej pasji i zainteresowań pozanaukowych, doniosłości jej badań i odkryć w oparciu o prelekcje, zagadki i zadania do samodzielnego rozwiązania] oraz (2) „Eksperymenty z Marią Skłodowską – Curie” [zajęcia w muzealnym laboratorium chemicznym. W roli Marii Skłodowskiej-Curie dr Magdalena Osial (w stroju z epoki) z Manufaktury Naukowców.
 

Akcja „ZIMA W MIEŚCIE” 29.01-1.02 oraz 5.02-8.02
OFERTA WAKACYJNA Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie


TYDZIEŃ 1


 

BLOK CHEMICZNY:


„Eksperymenty z Marią Skłodowską – Curie”

zajęcia w muzealnym laboratorium chemicznym.
Prowadząca: dr Magdalena Osial
w roli Marii Skłodowskiej-Curie (w stroju z epoki)BLOK ZWIEDZANIA:


„Z Polą i Radkiem podróż do świata nauki”

zwiedzanie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, poznawanie jej biografii, pasji i zainteresowań pozanaukowych, doniosłości jej badań i odkryć w oparciu o prelekcję, zagadki i zadania do samodzielnego rozwiązania.

Prowadzący: Nikodem Węgier
i dr Kinga Nettmann-Multanowska


 

29.01 wtorek


UWAGA:

2 grupy mogą uczestniczyć w dwóch blokach/ naprzemiennie


 


   10:00 - 11:00 wiek: 9-11 lat

    11:00 - 12:00 wiek: 9-11 lat


10:00 - 11:00 wiek: 9-11 lat

 11:00 - 12:00 wiek: 9-11 lat

30.01 środa


UWAGA:

2 grupy mogą uczestniczyć w dwóch blokach/ naprzemiennie


 


   10:00 - 11:00 wiek: 10-12 lat

    11:00 - 12:00 wiek 10-12 lat


10:00 - 11:00 wiek: 10-12 lat

 11:00 - 12:00 wiek 10-12 lat

 

31.01 czwartek
   10:00 - 11:30 wiek 7-8 lat

 10:00 - 11:30 wiek 7-8 lat

 

 

1.02 piątek


UWAGA:

2 grupy mogą uczestniczyć w dwóch blokach/ naprzemiennie

 


   10:00 - 11:00 wiek 9-11 lat

    11:00 - 12:00 wiek 9-11 lat


10:00 - 11:00 wiek 9-11 lat

 11:00 - 12:00 wiek 9-11 lat

 

 

 

TYDZIEŃ 2


 


 

5.02 wtorek


UWAGA:

2 grupy mogą uczestniczyć w dwóch blokach/ naprzemiennie

 


      10:00 - 11:00 wiek 10-12 lat

       11:00 - 12:00 wiek 10-12 lat


10:00 - 11:00 wiek 10-12 lat

 11:00 - 12:00 wiek 10-12 lat

6.02 środa


     10:00 - 11:30 wiek 7-8 lat

 

 

10:00 - 11:30 wiek 7-8 lat

 

7.02 czwartek


UWAGA:

2 grupy mogą uczestniczyć w dwóch blokach/ naprzemiennie

 

  10:00 - 11:00 wiek 9-11 lat

   11:00 - 12:00 wiek 9-11 lat

10:00 - 11:00 wiek 9-11 lat

 11:00 - 12:00 wiek 9-11 lat

8.02 piątek


  10:00 - 11:30 wiek 7-8 lat

 

10:00 - 11:30 wiek 7-8 lat

 

WAKACJE ZIMOWE WEEKENDY W MMSC 2-3.02 oraz 9-10.02.2019

dla zwiedzających indywidualnie (rodzinnie) i grupowo (kolonie)


TYDZIEŃ 1

 

Rodzinne warsztaty chemiczne


„KOLOR CHEMII. Eksperymenty
z Marią Skłodowską – Curie”

zajęcia w muzealnym laboratorium chemicznym.

Prowadząca: dr Magdalena Osial w roli Marii Skłodowskiej-Curie (w stroju z epoki)

 „Z Polą i Radkiem podróż do świata nauki”

zwiedzanie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, poznawanie jej biografii, pasji i zainteresowań pozanaukowych, doniosłości jej badań i odkryć w oparciu o prelekcję, zagadki i zadania do samodzielnego rozwiązania.

Prowadzący: Nikodem Węgier i dr Kinga Nettmann-Multanowska

 

2.02 sobota


 


  11:00 - 12:30 wiek 6-10 lat  

  13:00 -14:30 wiek 6-10 lat

 


11:00 - 12:30 wiek 6-10 lat  

13:00 -14:30 wiek 6-10 lat

 

3.02 niedziela


  11:00 - 12:30 wiek 10-12 lat 

  13:00 -14:30 wiek 10-12 lat

 


11:00 - 12:30 wiek 10-12 lat 

13:00 -14:30 wiek 10-12 lat

 


 

 

TYDZIEŃ 2

Rodzinne warsztaty chemiczne


„KOLOR CHEMII. Eksperymenty
z Marią Skłodowską – Curie”

zajęcia w muzealnym laboratorium chemicznym.

Prowadząca: dr Magdalena Osial
w roli Marii Skłodowskiej-Curie
(w stroju z epoki)

 „Z Polą i Radkiem podróż do świata nauki”

zwiedzanie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, poznawanie jej biografii, pasji i zainteresowań pozanaukowych, doniosłości jej badań i odkryć w oparciu
o prelekcję, zagadki i zadania do samodzielnego rozwiązania.

Prowadzący: Nikodem Węgier i Piotr Niwiński

 

9.02 sobota


  11:00 - 12:30  wiek 6-10 lat 

  13:00 -14:30  wiek 6-10 lat

 


11:00 - 12:30 wiek 6-10 lat 

13:00 -14:30 wiek 6-10 lat

 

10.02 niedziela  11:00 - 12:30 wiek 10-12 lat

  13:00 -14:30 wiek 10-12 lat 


11:00 - 12:30 wiek 10-12 lat

13:00 -14:30 wiek 10-12 lat