Fotorelacja z PoRa na Marię - Noc Muzeów z Marią Skłodowską-Curie 

Bezpłatne wtorki w muzeum

Oferta "Bezpłatne wtorki" dostępna jest tylko dla osób indywidualnych i nie dotyczy grup zorganizowanych. Zapraszamy!


PoRa na Marię - Noc Muzeów z Marią Skłodowską-Curie

Na tę jedyną noc w roku, razem z Instytut Chemii i Techniki Jądrowej przygotowaliśmy dla Państwa wiele atrakcji. Wśród nich niepokazywane dotąd pamiątki rodziny Skłodowskich, fragmenty przedstawienia "Skłodowska. Radium Girl" Teatru PAPAHEMA,  warsztaty i pokazy chemiczne oraz quizy i konkursy

EKSPONATY MUZEALNE
Perłą muzealnej ekspozycji przygotowanej na Noc Muzeów w Warszawie 2019 będzie złoty zegarek kieszonkowy, wyprodukowany przez szwajcarską firmę Ami Sandoz &Fils należący do Władysława Skłodowskiego, ojca Marii Skłodowskiej - Curie.

Na zewnętrznej stronie wieczka osłaniającego tarczę zegarka wygrawerowane są postacie mężczyzny i kobiety. Wewnętrzna strona posiada napis wzorowany na autografie, będący wyjątkiem z listu rymowanego Władysława do jego córki Marii, późniejszej Curie. Tylną część koperty ozdobiono ornamentem liściastym

Na kopercie wygrawerowano fragment listu do Marii ( z 1891 roku), w którym Władysław boleje z powodu awarii „przyjaciela”.

W #nocmuzeów  ten zegarek wraz z oryginalnym listem zaprezentujemy po raz pierwszy.

ad2fa42a-1dd3-46ac-922e-4d08ae499bffjpg

fot. Maciej Domański

SKŁODOWSKA. RADIUM GIRL - TEATR PAPAHEMA

Aktorzy Teatru PAPAHEMA zaprezentują wybrane sceny z przedstawienia „Skłodowska. Radium Girl”. W postać noblistki wcielą się aktorzy zespołu teatralnego:

Paulina Moś, Helena Radzikowska, Mateusz Trzmiel, Paweł Rutkowski.

https://www.facebook.com/events/548761548983079/

60871593_2158513864216625_8827839401825402880_mjpg

fot. Bartek Warzecha

WARSZTATY I POKAZY CHEMICZNE

☢ Promieniowanie wokół nas - na którym pokażemy, że promieniowanie jonizujące nie jest zjawiskiem spotykanym jedynie w reaktorach, broni jądrowej lub medycynie, ale otacza nas ze wszystkich stron. Zadaniem uczestników pokazu będzie zmierzenie aktywności przedmiotów, które występują w codziennym życiu.

☢ Rodzaje promieniowania- podczas pokazu przedstawimy podstawowe rodzaje promieniowania jonizującego α,β,ꝩ.

☢ Bramka dozymetryczna - dzięki niej będzie można skontrolować i wykryć potencjalne, powierzchniowe skażenie radionuklidami dłoni i obuwia. Powiemy o zastosowaniu bramki oraz o procedurach w przypadku wykrycia skażenia.

☢ Boks rękawicowy - atrakcja ta przeznaczona jest dla najmłodszych. Uczestniczące w pokazie dzieci będą miały do wykonania różne zadania z użyciem klocków, pipet i zlewek.

☢ Radiofarmaceutyk - Instalacja przedstawiająca narządy wewnętrzne człowieka, służąca do umieszczania leku w miejscu odpowiedniego narządu
☢ Chemiczne eksperymenty niespodzianki - Tajemniczy ogród, Kameleon, Wstrząśniety błękit... 

KONKURSY I QUIZY Z NAGRODAMI 
co godzinę będziemy przeprowadzać konkursy i quizy nt. Marii Skłodowskiej-Curie. Dla zwycięzców czekają nagrody związane z Marią

MONIDŁO
Wystąpcie w roli Marii Skłodowskiej-Curie lub Piotra Curie i zróbcie ślubne zdjęcie :-)

60723696_345407832843571_6518340379010400256_njpgMaria i Piotr2jpg


 

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie w ramach cyklu #CafePolon zaprasza na wykład dra hab. Tomasza Pospiesznego "Radowa Księżniczka. Historia życia Ireny Joliot-Curie". który odbędzie się 8 maja o godzinie 18.00

Podczas wykładu zaprezentowane zostaną oryginalne pamiątki po noblistce, między innymi lewy bucik Irenki z wczesnego dzieciństwa.

Fragmnety książki przeczyta wybitny aktor i lektor, pan Zbigniew Moskal.


Radowa księżniczka. Historia życia Ireny Joliot-Curie

 

 Oto historia genialnej córki genialnej matki, która pierwsze naukowe szlify zdobyła pod okiem Marii Skłodowskiej-Curie. Jako dziewięciolatka została osierocona przez ojca-noblistę, jako siedemnastolatka, nie mając jeszcze matury, pojechała za matką na front Pierwszej Wojny ratować życie żołnierzy – jej równolatków. Była o krok od przełomowego odkrycia rozszczepienia jądra atomowego. Za odkrycie sztucznej promieniotwórczości wyróżniono ją Nagrodą Nobla z chemii. Była drugą kobietą (po MSC), która dostąpiła tego zaszczytu. Irena Joliot-Curie dała się poznać jako genialna uczona, która potrafiła dumnie nosić nazwisko rodziców.

 

Tomasz Pospieszny, doktor habilitowany nauk chemicznych, poznaniak i bibliofil. Na co dzień pracuje na Wydziale Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki. Jest autorem licznych wykładów, artykułów i biografii Marii Skłodowskiej-Curie : Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie (Novae Res, 2015), Lise Meitner Zapomniany geniusz. Lise Meitner pierwsza dama fizyki jądrowej (Novae Res, 2016) oraz Ireny Joliot-Curie Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie (Novae Res, 2017). W 2017 roku uhonorowany medalem 100-lecia odkrycia radu, przyznawanym instytucjom i osobom szczególnie zasłużonym w promowaniu dzieła Marii Skłodowskiej-Curie. W roku 2018 stworzył autorski cykl wykładów akademickich Piękniejsza strona nauki – rola kobiet w tworzeniu chemii i fizyki. W czerwcu 2019 roku pod patronatem Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie ukaże się jego najnowsza książka Pasja & geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla.


#CafePolon To nieformalny klub spotkań, dyskusji, wystaw i innych wydarzeń, którego oferta czerpie inspirację z biografii Marii Skłodowskiej-Curie, kobiety wielkiego umysłu i serca, wielu pasji, zainteresowań i talentów, o których czasem nawet nie wiemy…

GALERIA


plakat.pdf

WYSTAWA „MARIA MARII. CHEMIA RYSUNKU”

W dniach 17.04–12.05.2019 zapraszamy do obejrzenia wystawy prac autorstwa Marii Targońskiej „Maria Marii. Chemia rysunku”.

Wystawa stanowi osobisty hołd artystki dla Marii Skłodowskiej-Curie, której odwaga poszukiwań była jedną z ważnych inspiracji dla Marii Targońskiej. W swym laboratorium sztuki artystka eksperymentuje, łącząc techniki rysunku ołówkiem i laserunku.

O rysunkach Marii Targońskiej pisano:

„Prace Marii mają jedność zamierzenia, ciągłość przestrzeni, klimat wyciszonej melancholii, a może raczej są uważnym pochyleniem się nad rzeczami pozornie mało efektownymi, nad drobinami, które możemy odczytywać jako źdźbła trawy, odprysk światła (…)”. Prof. Kiejstut Bereźnicki. Sopot, 1992 (Maria Targońska. Materia przestrzeni, Sopot 2012).

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 17 kwietnia 2019, o godzinie 19.00 w siedzibie MMSC przy ulicy Freta 16 w Warszawie. Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu #CafePolon.

Zapraszamy!

MARIA TARGOŃSKA

Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uprawia malarstwo i rysunek. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (ASP) w Gdańsku w latach 1975–1980, dyplom uzyskała w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza w 1980 roku. Od 1981 roku pracuje na gdańskiej ASP, obecnie kieruje Katedrą Rysunku na Wydziale Malarstwa. Od 2009 roku zasiada w Komisji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. oceny szkół artystycznych. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. W 2005 roku otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu „Muza Sopocka” w dziedzinie sztuki. Jej prace były prezentowane na ponad 30 wystawach indywidualnych i 250 zbiorowych w kraju i za granicą.

PODSUMOWANIE AKCJI "ZIMA W MIEŚCIE"

Zakończyliśmy akcję „Zima w mieście” organizowaną wraz z Biurem Edukacji Urzędu m. St. Warszawy. W ciągu dwóch tygodni przez muzeum przewinęły się liczne szkolne grupy odwiedzających (łącznie około 350 dzieci), które uczestniczyły w zajęciach w muzealnym laboratorium chemicznym --„Eksperymenty z Marią Skłodowską – Curie” – prowadzonych

przez dr Magdalenę Osial w roli Marii Skłodowskiej-Curie (w stroju z epoki) z „Manufaktury Naukowców”, a także miały okazję zwiedzić muzealną ekspozycję wraz z muzealnymi maskotkami „Polą” i „Radkiem” w ramach zajęć „Z Polą i Radkiem podróż do świata nauki”.

 

Cykl zajęć „Z Polą i Radkiem podróż do świata nauki” stworzyliśmy specjalnie z myślą o najmłodszych zwiedzających. Dzięki nim dzieci mają możliwość poznać biografię naszej Patronki, jej pasje i zainteresowania pozanaukowe, doniosłość jej badań i odkryć, a wszystko to w oparciu o prelekcję, zagadki i zadania do samodzielnego rozwiązania.

 

W weekendy organizowaliśmy zajęcia rodzinne w laboratorium chemicznym i salach muzealnych, które podobnie jak „Zima w mieście” cieszyły się dużym zainteresowaniem.

 

Włączamy się do akcji "Zima w mieście" ️☃️ prowadzonej przez Urząd Miasta St. Warszawy
Dla naszych najmłodszych gości przygotowaliśmy wiele atrakcji. Rozpoczynamy zapisy!
Kontakt ️ mailowo: kontakt@mmsc.waw.pl lub telefonicznie: (+48) 22 831 80 92
Bezpłatne zajęcia dla grup zorganizowanych (uczestników akcji) odbywać się będą w dwóch blokach tematycznych: (1) „Z Polą i Radkiem podróż do świata nauki” [zwiedzanie muzeum, poznawanie biografii MSC, jej pasji i zainteresowań pozanaukowych, doniosłości jej badań i odkryć w oparciu o prelekcje, zagadki i zadania do samodzielnego rozwiązania] oraz (2) „Eksperymenty z Marią Skłodowską – Curie” [zajęcia w muzealnym laboratorium chemicznym. W roli Marii Skłodowskiej-Curie dr Magdalena Osial (w stroju z epoki) z Manufaktury Naukowców.
 

Akcja „ZIMA W MIEŚCIE” 29.01-1.02 oraz 5.02-8.02
OFERTA WAKACYJNA Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie


TYDZIEŃ 1


 

BLOK CHEMICZNY:


„Eksperymenty z Marią Skłodowską – Curie”

zajęcia w muzealnym laboratorium chemicznym.
Prowadząca: dr Magdalena Osial
w roli Marii Skłodowskiej-Curie (w stroju z epoki)BLOK ZWIEDZANIA:


„Z Polą i Radkiem podróż do świata nauki”

zwiedzanie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, poznawanie jej biografii, pasji i zainteresowań pozanaukowych, doniosłości jej badań i odkryć w oparciu o prelekcję, zagadki i zadania do samodzielnego rozwiązania.

Prowadzący: Nikodem Węgier
i dr Kinga Nettmann-Multanowska


 

29.01 wtorek


UWAGA:

2 grupy mogą uczestniczyć w dwóch blokach/ naprzemiennie


 


   10:00 - 11:00 wiek: 9-11 lat

    11:00 - 12:00 wiek: 9-11 lat


10:00 - 11:00 wiek: 9-11 lat

 11:00 - 12:00 wiek: 9-11 lat

30.01 środa


UWAGA:

2 grupy mogą uczestniczyć w dwóch blokach/ naprzemiennie


 


   10:00 - 11:00 wiek: 10-12 lat

    11:00 - 12:00 wiek 10-12 lat


10:00 - 11:00 wiek: 10-12 lat

 11:00 - 12:00 wiek 10-12 lat

 

31.01 czwartek
   10:00 - 11:30 wiek 7-8 lat

 10:00 - 11:30 wiek 7-8 lat

 

 

1.02 piątek


UWAGA:

2 grupy mogą uczestniczyć w dwóch blokach/ naprzemiennie

 


   10:00 - 11:00 wiek 9-11 lat

    11:00 - 12:00 wiek 9-11 lat


10:00 - 11:00 wiek 9-11 lat

 11:00 - 12:00 wiek 9-11 lat

 

 

 

TYDZIEŃ 2


 


 

5.02 wtorek


UWAGA:

2 grupy mogą uczestniczyć w dwóch blokach/ naprzemiennie

 


      10:00 - 11:00 wiek 10-12 lat

       11:00 - 12:00 wiek 10-12 lat


10:00 - 11:00 wiek 10-12 lat

 11:00 - 12:00 wiek 10-12 lat

6.02 środa


     10:00 - 11:30 wiek 7-8 lat

 

 

10:00 - 11:30 wiek 7-8 lat

 

7.02 czwartek


UWAGA:

2 grupy mogą uczestniczyć w dwóch blokach/ naprzemiennie

 

  10:00 - 11:00 wiek 9-11 lat

   11:00 - 12:00 wiek 9-11 lat

10:00 - 11:00 wiek 9-11 lat

 11:00 - 12:00 wiek 9-11 lat

8.02 piątek


  10:00 - 11:30 wiek 7-8 lat

 

 

10:00 - 11:30 wiek 7-8 lat

 


WAKACJE ZIMOWE WEEKENDY W MMSC 2-3.02 oraz 9-10.02.2019

dla zwiedzających indywidualnie (rodzinnie) i grupowo (kolonie)


TYDZIEŃ 1

 

Rodzinne warsztaty chemiczne


„KOLOR CHEMII. Eksperymenty
z Marią Skłodowską – Curie”

zajęcia w muzealnym laboratorium chemicznym.

Prowadząca: dr Magdalena Osial w roli Marii Skłodowskiej-Curie (w stroju z epoki)

 „Z Polą i Radkiem podróż do świata nauki”

zwiedzanie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, poznawanie jej biografii, pasji i zainteresowań pozanaukowych, doniosłości jej badań i odkryć w oparciu o prelekcję, zagadki i zadania do samodzielnego rozwiązania.

Prowadzący: Nikodem Węgier i dr Kinga Nettmann-Multanowska

 

2.02 sobota


 


  11:00 - 12:30 wiek 6-10 lat  

  13:00 -14:30 wiek 6-10 lat

 


11:00 - 12:30 wiek 6-10 lat  

13:00 -14:30 wiek 6-10 lat

 

3.02 niedziela


  11:00 - 12:30 wiek 10-12 lat 

  13:00 -14:30 wiek 10-12 lat

 


11:00 - 12:30 wiek 10-12 lat 

13:00 -14:30 wiek 10-12 lat

 

 

 

 

TYDZIEŃ 2

Rodzinne warsztaty chemiczne


„KOLOR CHEMII. Eksperymenty
z Marią Skłodowską – Curie”

zajęcia w muzealnym laboratorium chemicznym.

Prowadząca: dr Magdalena Osial
w roli Marii Skłodowskiej-Curie
(w stroju z epoki)

 „Z Polą i Radkiem podróż do świata nauki”

zwiedzanie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, poznawanie jej biografii, pasji i zainteresowań pozanaukowych, doniosłości jej badań i odkryć w oparciu
o prelekcję, zagadki i zadania do samodzielnego rozwiązania.

Prowadzący: Nikodem Węgier i Piotr Niwiński

 

9.02 sobota


  11:00 - 12:30  wiek 6-10 lat 

  13:00 -14:30  wiek 6-10 lat

 


11:00 - 12:30 wiek 6-10 lat 

13:00 -14:30 wiek 6-10 lat

 

10.02 niedziela  11:00 - 12:30 wiek 10-12 lat

  13:00 -14:30 wiek 10-12 lat

 


11:00 - 12:30 wiek 10-12 lat

13:00 -14:30 wiek 10-12 lat