Rozmaitości

2022 ROK W MUZEUM MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE

Rok 2022 w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie był intensywny, pracowity i pełen wzruszeń. A to w dużej mierze dzięki naszym Gościom. Dom urodzenia noblistki przy ul. Freta 16 zwiedziły 24 tysiące osób. Bardzo za to dziękujemy. Zapraszamy na filmowe podsumowanie.

© Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie 2022

“RADIUM QUEEN”
czytanie sztuki

“Radium Queen. Maleńkie polsko-amerykańskie muzeum wyobraźni” – sztuka Artura Pałygi, napisana została na zamówienie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Dramat upamiętnia setną rocznicę podróży noblistki do Stanów Zjednoczonych w 1921 roku. Tematem sztuki jest pierwsza z dwóch podróży uczonej do Stanów Zjednoczonych. Miały one miejsce kolejno w latach 1921 i 1929. Celem wizyty było przyjęcie przez Madame Curie grama radu, daru kobiet amerykańskich, który umożliwił uczonej kontynuowanie prac badawczych w założonym przez nią Instytucie Radowym w Paryżu. Uroczystość odbyła się 20 maja 1921 roku w Białym Domu w Waszyngtonie. Dar wręczył ówczesny prezydent USA Warren G. Harding, do czego przyczyniła się organizatorka wizyty, ustosunkowana amerykańska dziennikarka, Marie Mattingly Meloney. Obok Madame Curie stanowi ona pierwowzór jednej z dwóch głównych postaci sztuki. Równoważnym kontekstem utworu jest muzeum jako przestrzeń wyobraźni, gdzie obcujemy z przeszłością. Bohaterami sztuki są przewodnicy, którzy wcielają się w role postaci historycznych z okresu pierwszej amerykańskiej podróży Madame Curie. „Radium Queen” napisano w lekkiej, żartobliwej tonacji, niejednokrotnie korzystając z licentia poetica w prezentacji wydarzeń i osób.

Czytanie przetłumaczone na polski język migowy.

© Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie 2022

RADIUM QUEEN
wystawa czasowa

„Radium Queen. Pierwsza amerykańska podróż Madame Curie do Ameryki, 1921.” – wystawa czasowa w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, lipiec – grudzień 2022.  

Ta podróż odmieniła życie Madame Curie. Co takiego wydarzyło się w życiu Marii Skłodowskiej-Curie w 1921 roku, między majem a lipcem? Dlaczego pierwsza podróż uczonej do Stanów Zjednoczonych okazała się przełomowa w życiu dwukrotnej noblistki? Zapraszamy do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie przy ul.Freta 16 na wystawę czasową pt.: „Radium Queen. Pierwsza amerykańska podróż Madame Curie, 1921.”

Kurator wystawy – Sławomir Paszkiet, dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
Video art – Karolina fender Noińska (JajkoFilm)
Kolekcja White Star Line – Krzysztof Mędrala (TitanicPolskaKolekcja, 1912.pl)

Wystawa czynna od wtorku do soboty, w godzinach pracy muzeum 12.00 – 18.00, do grudnia 2022 r.

Noc Muzeów 2022

Noc Muzeów 2022 przebiegała pod hasłem „Radium Queen” – wielowątkowego projektu na który składają się: premiera książki, czytanie performatywne i najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Pod tym królewskim tytułem kryje się historia pierwszej podróży Marii Skłodowskiej-Curie do Stanów Zjednoczonych w 1921 roku. W Noc Muzeów odbyła się premiera publikacji sztuki Artura Pałygi pt.: “Radium Queen. Maleńkie polsko-amerykańskie muzeum wyobraźni”. Było zwiedzanie w świetle latarek UV i konkursy. Zapraszamy na relację z Nocy Muzeów 2022 w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. 

2021 rok w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Zapraszamy na filmowe podsumowanie 2021 roku w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Mimo, że świat jeszcze cierpiał z powodu pandemii mieliśmy już więcej możliwości kontaktu zarówno ze zwiedzającymi dom urodzenia noblistki przy ul. Freta 16 w Warszawie, jak i z fanami odwiedzającymi nasze profile społecznościowe. 

W 2021 roku m.in.: odsłoniliśmy mural pt.: „Radykalne siostrzeństwo” autorstwa Marty Frey i Macieja Raczyńskiego; wspólnie z WAB wydaliśmy najnowszą wersję bestselerowej biografii „Maria Curie” autorstwa Ewy Curie; zaprezentowaliśmy dwie nowe wystawy czasowe („W świecie Dzidzi i Kogutka” i „Koreański fenomen Marii Skłodowskiej-Curie”); nasze muzeum odwiedziła amerykańska sekretarz d.s. energii – Jennifer Granholm; wspólnie z rodziną noblistki świętowaliśmy jej 154. urodziny; zaprosiliśmy na Noc Muzeów i Festiwal Kultury bez Barier. Pozyskaliśmy tez cenne zbiory do stałej kolekcji muzeum.

Dziękujemy za wspólnie spędzony rok 2021! 

Noc Muzeów 2021 w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie
30.05.2021

Na ten dzień załoga Muzeum Marii Skłodowskie-Curie bardzo czekała. Po przerwie spowodowanej pandemią COVID 19 otworzyliśmy muzeum dla zwiedzających i zaprosiliśmy do spędzenia z nami Nocy Muzeów.

Nasi goście zwiedzali ekspozycję w świetle latarek ultrafioletowych, wysłuchali fragmentów najnowszego wydania biografii “Maria Curie” autorstwa córki noblistki, Ewy i pierwszy raz zobaczyli Salonik Skłodowskich-Curie po renowacji. Bardzo dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy na Freta 16 w Warszawie. A przed Państwem relacja z wydarzeń nocy z 15 na 16-ty maja 2021.

RADYKALNE SIOSTRZEŃSTWO. Jak powstawał mural Marty Frej i Maciej Raczyńskiego
8.03.2021

W Międzynarodowym Dniu Kobiet uroczyście odsłoniliśmy mural zatytułowany „Radykalne siostrzeństwo” autorstwa Marty Frej i jej syna Macieja Raczyńskiego. Razem z autorami czekamy na wrażenia, komentarze i refleksje dotyczące siostrzanych relacji: jakie są wasze doświadczenia, dlaczego czasem bywa trudno, co zrobić, aby siostrzane więzy były tak trwałe i budujące jak relacja Marii i Bronisławy? Napiszcie o tym na tablicy w naszym muzeum. Zostawcie przy Freta 16 w Warszawie także swój ślad.

111. rocznica śmierci dr. Eugène’a Curie
25.02.2021

Był serdecznym, opiekuńczym teściem. Swoje wnuczki nauczył „jak uciekać przed wszelkim smutkiem i bezgranicznie kochać rzeczywistość” (cytat ze wspomnień Ewy Curie). 111 lat temu, 25. lutego 1910 r., zmarł dr Eugène Curie – lekarz i wolnomyśliciel.


Swoim synom, Jakubowi i Piotrowi, przekazał talent i zamiłowanie do nauk przyrodniczych. Z wielką życzliwością przyjął wybrankę syna. Maria zawsze mogła liczyć na jego pomoc i wsparcie. Szczególną troską otoczył synową i jej córki po tragicznej śmierci Piotra. Bliska więź połączyła Eugeniusza Curie z wnuczką Ireną, która dziadkowi zawdzięczała znajomość wielu dzieł światowej literatury.

Listy Marii i Piotra Curie
14.02.2021

Z okazji walentynek pokazujemy Wam fragment opowieści o miłości, która nie zdarza się często. Maria i Piotr stanowili wyjątkową parę. On, choć o osiem lat starszy od swojej koleżanki po fachu, od razu odnalazł w niej bratnią duszę i wierną przyjaciółkę. Ona, choć wychowana w innym państwie i innych rygorach, odnalazła w nim doskonałego towarzysza nie tylko rowerowych wojaży, ale także partnera w życiowej drodze pełnej sukcesów, prywatnych radości i smutków. Tworzyli doskonały zespół zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Mieli podobne zapatrywania na rodzinę oraz sprawy społeczne, jak również kwestie naukowe. Wiele ich łączyło, ale chyba najbardziej wspólna praca w laboratorium i radość z wspaniałych dwóch córek. Umieli się oczywiście pięknie spierać i godzić. Bardzo rzadko się rozstawali, kiedy jednak już do tego doszło, to czasem nawet codziennie pisali do siebie listy pełne czułości i tęsknoty.

Posłuchajcie ich króciutkich fragmentów w interpretacji Edyty Łukaszewskiej i Zbigniewa Moskala. Więcej o tej pięknej miłości oraz o innych miłościach MSC dowiecie się odwiedzając nasze Muzeum. Zapraszamy.

Helena Skłodowska-Szalay – 60. rocznica śmierci
06.02.2021

60 lat temu, 6 lutego 1961 roku, zmarła Helena Skłodowska-Szalay, starsza o rok siostra Marii Skłodowskiej-Curie.
Była pedagogiem, nauczycielką i wizytatorką szkół warszawskich. Zaangażowana na rzecz emancypacji kobiet i w działalność patriotyczną. Zawdzięczamy jej bogatą dokumentację życia noblistki.

Z okazji 60. rocznicy śmierci Heleny Skłodowskiej-Szalay Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przygotowało jej filmowy portret.

Noc Muzeów 2019 w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie
26.09.2019

Na tę jedyną noc w roku, Muzeum Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie razem z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej przygotowało wiele atrakcji. Wśród nich, nieprezentowane dotąd pamiątki rodziny Skłodowskich i ciekawe pokazy chemiczne.

MUZEALIA
Perłą naszej muzealnej ekspozycji Nocy Muzeów w Warszawie 2019 był zegarek Władysława Skłodowskiego, ojca #MariiaSklodowskaCurie. Na kopercie wygrawerowano frag. listu do Marii ( z 1891 roku), w którym Władysław boleje z powodu awarii „przyjaciela”. W #nocmuzeów2019 pokazaliśmy  go publicznie po raz pierwszy wraz z rękopisem listu.

TYTUŁY POKAZÓW
Promieniowanie wokół nas – pokazuje, że promieniowanie jonizujące nie jest zjawiskiem spotykanym jedynie w reaktorach, broni jądrowej lub medycynie, ale otacza nas ze wszystkich stron. Zadaniem uczestników pokazu było zmierzenie aktywności przedmiotów, które występują w codziennym życiu.

Rodzaje promieniowania – podczas pokazu przedstawiono podstawowe rodzaje promieniowania jonizującego α,β,ꝩ.

Bramka dozymetryczna – dzięki niej można skontrolować i wykryć potencjalne, powierzchniowe skażenie radionuklidami dłoni i obuwia. Powiedzieliśmy o zastosowaniu bramki oraz o procedurach w przypadku wykrycia skażenia.

Boks rękawicowy – atrakcja ta przeznaczona była dla najmłodszych. Uczestnicy pokazu mieli do wykonania zadania z użyciem klocków, pipet i zlewek.

Radiofarmaceutyk, jako “Magic Bullet” – podczas pokazu zaprezentowane zostałyą różne przykłady radiofarmaceutyków, ich budowa oraz sposób ich działania w celowanej terapii antynowotworowej i w diagnostyce. Instalacja przedstawia narządy wewnętrzne człowieka, a zwiedzający mieli za zadanie umieścić modelowy radiofarmaceutyk w miejscu odpowiedniego organu na instalacji.

Występu Teatru PAPAHEMA z fragmentami spektaklu pt.: “Skłodowska.Radium Girl”