Spotkania

SPOTKANIA W MUZEUM MARII SKŁODOWSKIEJ CURIE


Beyond Curie. Słowa uczą, przykłady pociągają. O pokoleniu MSC.
20.04.2023

Zapraszamy do obejrzenia spotkania pt. „Beyond Curie. Słowa uczą, przykłady pociągają. O pokoleniu MSC.” Karolina Głowacką – dziennikarka i autorka podcastów o bohaterkach wystawy Beyond Curie prezentowanej w Muzeum Marii Skłodowskie-Curie w Warszawie – rozmawia z dr Iwoną Dadej, o pokoleniu MSC – pokoleniu badaczek zafascynowanych i zainspirowanych dwukrotną noblistką oraz o warunkach, w jakich przyszło im pracować. Spotkanie odbyło się 20 kwietnia 2023 roku w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, w ramach projektu „Beyond Curie” („Nie tylko Curie”). 

Dr Iwona Dadej – historyczka, pracownica naukowa Instytutu Historii im. T. Manteuffla PAN w Warszawie. Studiowała w Krakowie (UJ) oraz Fryburgu Bryzgowijskim, doktorat uzyskała na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Kierowniczka projektu NPRH „Patriotki jutra?” Do obszarów zainteresowań należą: historia płci kulturowej, historia ruchów społecznych w Europie, historia nauki, historia wiedzy, historia historiografii, kultury pamięci.

Karolina Głowacka – dziennikarka specjalizująca się w tematyce naukowej i technologicznej. Współautorka książek popularnonaukowych, twórczyni podcastu Radio Naukowe, na którego falach można m.in. wysłuchać barwnych i fenomenalnie przedstawionych opowieści o czterech wybranych bohaterkach wystawy „Beyond Curie”.

Wystawa „Beyond Curie” („Nie tylko Curie”) jest uhonorowaniem 41 kobiet, z których 16 otrzymało Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, fizyki i medycyny lub fizjologii. Każda z uczonych przedstawionych na wystawie pokonała wiele trudności i stawiła czoła różnym wyzwaniom dążąc do zdobycia wiedzy, wykształcenia i możliwości zaistnienia w świecie nauki. Historia każdej z tych kobiet jest niezwykła i warta zgłębienia.

Autorka projektu: © Amanda Phingbodhipakkiya
Kuratorzy polskiej odsłony wystawy: Anna Michnikowska, Sławomir M. Paszkiet


© Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

SPOTKANIA W MUZEUM MARII SKŁODOWSKIEJ CURIE


Koreański koncert w muzeum.
7.11.2022

Zapraszamy na relację z koncertu i spotkania z twórcami musicalu „Marie Curie”. Koreańscy artyści, twórcy i producenci widowiska odwiedzili Polskę w lipcu 2022 roku i wystąpili dla publiczności w domu urodzenia noblistki. 

Musical „Marie Curie” został zrealizowany w Seulu. Widowisko, które miało swoją premierę w 2018 roku, bije nieustająco rekordy popularności. Zdobywa także fanów wśród polskiej publiczności.
W 2021 roku, z okazji urodzin uczonej, na ekranie warszawskiego kina został wyświetlony zarejestrowany musical. Jego fragmenty, a także wywiady z gwiazdami, były prezentowane na czasowej wystawie „Koreański fenomen Marii Skłodowskiej-Curie” w muzeum noblistki przy ul. Freta 16. 

Spotkanie z twórcami musicalu, zafascynowanymi genialną uczoną z Warszawy, było okazją do spojrzenia na biografię uczonej z perspektywy młodych Koreańczyków. 

Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy z Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie i grupą Live Corporation – producentem musicalu. 


© Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

SPOTKANIA W MUZEUM MARII SKŁODOWSKIEJ CURIE


„Kamienny sufit” spotkanie z Anną Król, w 100. rocznicę śmierci Heleny Dłuskiej.
16.10.2021

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Anną Król wokół książki “Kamienny sufit”. Dzięki tej publikacji poznajemy bliżej jedną z najbardziej tajemniczych postaci rodziny Skłodowskich – Helenę Dłuską – siostrzenicę Marii Skłodowskiej-Curie, córkę Bronisławy. Była taterniczką i dziennikarką. Podobnie jak inne bohaterki tej książki przetarła tatrzańskie szlaki współczesnym kobietom zdobywającym szczyty gór. Porozmawiamy o pierwszych kobietach na tatrzańskich szlakach, walce o różne prawa i zmaganiach z własną tożsamością, a także o przełamywaniu stereotypów i torowaniu drogi współczesnym taterniczkom, alpinistkom, himalaistkom. Spotkanie odbyło się w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przy ul. Freta 16.

Historię rodziny Skłodowskich przybliżył Sławomir Paszkiet – dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej Curie
Fragmenty książki przeczytała aktorka Katarzyna Czapla
Spotkanie poprowadziła Miłka Skalska
Realizacja DobreTransmisje.pl


© Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

„Maria Curie” – spotkanie premierowe o książce Ewy Curie
22.04.2021

Co wyróżnia najnowsze wydanie biografii „Maria Curie” wśród poprzednich; jak udało się dotrzeć do niepublikowanych wcześniej listów; o roli tłumacza w 83 lata od pierwszego wydania książki, a także o rodzinnych wspomnieniach współczesnych przedstawicieli rodziny noblistki porozmawialiśmy podczas spotkania poświęconego najnowszemu wydaniu biografii Marii Skłodowskiej-Curie, autorstwa córki – Ewy Curie, na które zaprosiły: Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i Wydawnictwo W.A.B.

W spotkaniu udział wzięli : Hanna Karczewska – prawnuczka Heleny Skłodowskiej-Szalay, siostry noblistki, a zarazem wnuczki Hanny Szyllerowej, autorki pierwszego przekładu książki z języka francuskiego na polski; Agnieszka Rasińska-Bóbr – tłumaczka, która dokonała przekładu ocalałych archiwaliów na j. polski oraz uzupełniła klasyczny przekład Hanny Szyllerowej o nowe materiały oraz Sławomir Paszkiet – dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, znawca biografii noblistki i autor wstępu do najnowszej biografii „Maria Curie” Ewy Curie.

Fragmenty książki przeczytała Elisabeth Duda – aktorka, odtwórczyni roli Marii w filmie Krzysztofa Rogulskiego “Śladami Marii Skłodowskiej-Curie”.
Dyskusję prowadziła Miłka Skalska – zastępczyni dyrektora Muzeum MSC.

© Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Spotkanie urodzinowe z autorkami książki “Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności”
10.11.2020

Jak doszło do spotkania warszawskiej graficzki i duńskich fanek Marii Skłodowskiej-Curie? Jak powstała piękna powieść graficzna ukazująca historię najsłynniejszej na świecie Polki? Jak wyobrażają sobie noblistkę
Dunki z których jedna jest agronomką i badaczką gwiezdnego pyłu, a druga lalkarką i stomatologiem jednocześnie?

Zapraszamy na urodzinowe spotkanie z autorkami powieści graficznej “Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności”: Frances Andreasen Osterfelt – pisarką, Anną Błaszczyk – autorką pięknych ilustracji oraz Bogusławą Sochańską, która przetłumaczyła książkę z duńskiego na język polski.

Spotkanie poprowadziła dziennikarka Miłka Skalska.

© Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Lekcje z Marią Skłodowską-Curie. „Lepiej dzieci potopić, aniżeli uczyć je w obecnych szkołach”
23.05.2020

Zapraszamy Was serdecznie do wspólnego obejrzenia spotkania pod kontrowersyjnym nieco tytułem: Lekcje z MSC. “Lepiej dzieci potopić aniżeli uczyć je w obecnych szkołach.” Opowiadamy o tradycjach nauczycielskich i zaletach kształcenia domowego w rodzinach Skłodowskich i Curie. Rozmawiamy także o idei nauki przez zabawę oraz eksperymencie edukacyjnym Marii i jej przyjaciół z Sorbony, którym było założenie spółdzielni naukowej dla własnych dzieci.

Spotkanie prowadzi Karolina Głowacka, dziennikarka Radia TokFM, a jej gośćmi są: Hanna Karczewska – prawnuczka siostry MSC – Heleny Skłodowskiej-Szalay, znanej warszawskiej nauczycielki i wizytatorki szkół; Sławomir Paszkiet – dyrektor Muzeum MSC i dr Marcin Dolecki – historyk chemii, adiunkt w Muzeum MSC.

© Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Wnuk z wizytą w domu urodzenia słynnej babki – profesor Pierre Joliot w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
26.10.2019

Profesor Pierre Joliot jest wnukiem dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla (patronki Muzeum) i synem noblistów – Ireny i Fryderyka Joliot-Curie.

Jego przyjazd do Polski związany był z nadaniem tytułu doktora honoris causa przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pierre’owi Joliot towarzyszyła żona Anne i dyrektor Muzeum Curie w Paryżu pan Renaud Huynh. Wśród gości spotkania byli obecni także inni członkowie rodziny wielkiej uczonej. Z tej okazji zaprezentowano odrestaurowany elektromagnes – największy i najcięższy eksponat Muzeum – dar państwa Joliot-Curie dla Instytutu Radowego w Warszawie w 1936 r.,  sfinansowany z pieniędzy otrzymanych przez nich wraz z Nagrodą Nobla w 1935 r. Ponadto   publicznie odsłuchano nagrania radiowego z wizyty Ireny i Fryderyka Joliot-Curie w Polsce w 1951 r., zarejestrowane podczas I Kongresu Nauki. Przybliżono także fragmenty książki napisanej przez Irenę Curie, zatytułowanej „Maria Curie, moja matka”, jak również niepublikowane dotąd zdjęcia z otwarcia Muzeum w 1967 r., w którym uczestniczył Pierre Joliot.

Pierre Joliot (ur. 1932 roku) − biochemik, profesor honorowy Collège de France i członek Francuskiej Akademii Nauk. Międzynarodowy autorytet w dziedzinie fotosyntezy. Znacząco przyczynił się do rozwoju światowej biologii, biofizyki i biochemii. Jest autorem 175 prac naukowych. Jego zainteresowanie nauką wynika z rodzinnej tradycji dwóch pokoleń laureatów Nagrody Nobla – dziadków – Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża Piotra Curie oraz rodziców – Ireny i Fryderyka Joliot-Curie. W 2001 r. został odznaczony Legią Honorową i Narodowym Orderem Zasługi.

© Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla. Spotkanie z książka i jej autorem. 
10.10.2019

Zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Pospiesznym – autorem książki “Pasja i Geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla”. Rozmowę o życiu i pracy naukowej wielkich kobiet, którym drogę naukową wytyczyła Maria Skłodowska-Curie, poprowadziła Sylwia Chutnik.

Fragmenty książki “Pasja i Geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla” czyta Zbigniew Moskal. Publikacja ukazała się pod patronatem Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Tomasz Pospieszny – prof. UAM, poznaniak i bibliofil. Zawodowo związany z Pracownią Chemii Mikrobiocydów Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2011 roku był pomysłodawcą i animatorem cyklu wykładów, pokazów chemicznych oraz zbioru esejów „Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie. Kobiety w nauce” (UAM, Poznań, 2011). Jest autorem licznych publikacji i biografii Marii Skłodowskiej-Curie „Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie” (Novae Res, 2015), Lise Meitner „Zapomniany geniusz. Lise Meitner pierwsza dama fizyki jądrowej” (Novae Res, 2016), oraz Ireny Joliot-Curie „Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie” (Novae Res, 2017). W roku 2018 zainicjował autorski cykl prelekcji akademickich „Piękniejsza strona nauki – rola kobiet w tworzeniu chemii i fizyki”. Współtworzy program edukacyjny Piękniejsza Strona Nauki, którego celem jest popularyzacja roli wybitnych kobiet w historii fizyki i chemii.

Sylwia Chutnik – doktor nauk humanistycznych. Kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich. Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 20 opracowaniach i książkach zbiorowych. Stypendystka Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Instytutu Goethego 2010.

© Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Teatr w muzeum – spotkanie z Arturem Pałygą, autorem sztuki „W promieniach” 
30.09.2019

Zapraszamy na spotkanie z Arturem Pałygą, autorem dramatu “W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie”.

Artur Pałyga – scenarzysta, dramaturg, pisarz, poeta, dziennikarz i pedagog. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Studium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej ze specjalizacją wychowanie muzyczne. Na stałe związany jest z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Autor kilkudziesięciu scenariuszy i sztuk teatralnych. Jego utwory przetłumaczono na wiele języków. Za dramat „W sercu słońca gromadzi się popiół” otrzymał Gdyńską Nagrodę Dramatyczną (2013). Przedstawienia na podstawie tekstów Artura Pałygi dwukrotnie zdobyły Grand Prix festiwalu R@Port w Gdyni (2008, 2009). W 2015 roku Aneta Groszczyńska zrealizowała spektakl telewizyjny w oparciu o jego dramat „Żyd”.

Artur Pałyga prowadzi zajęcia literackie dla osób z niepełnosprawnościami w Bielskim Stowarzyszeniu Artystycznym “Teatr Grodzki”. Organizuje także Szkołę Pisania Sztuk w Teatrze Śląskim. Rozmowę z dramaturgiem prowadzi Aneta Kyzioł – absolwentka Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i podyplomowego dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w branżowej prasie teatralnej. Od kilkunastu lat związana jest z działem kultury „Polityki”, gdzie pisze o teatrze i serialach, a obecnie jest jego wiceszefową.

© Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie