8 marca o godzinie 18.00   odbył się wykład z dr hab. Tomaszem Pospiesznym z cyklu spotkań w    #CafePolon

PIERWIASTKI ŻEŃSKIE  Opowieść o kobietach, które uzupełniły tablicę Mendelejewa


Wśród odkrywców pierwiastków chemicznych znajdujemy zaledwie pięć kobiet: Marię Skłodowską-Curie, Harriet Brooks, Lise Meitner, Idę Noddack oraz Margeurite Perrey. Tylko dwie z nich doczekały się pierwiastków nazwanych na swoją cześć: Curium (1944) i Meitnerium (1982). "Pierwiastki żeńskie" to opowieść o tych właśnie pięciu wyjątkowych kobietach, które poprzez swoje badania i odkrycia, uzupełniły tablicę Mendelejewa.
* * * * *
NASZ GOŚĆ: dr hab. Tomasz Pospieszny (Wydział Chemii UAM): pasjonat nauki; zajmuje się upamiętnianiem wkładu kobiet w rozwój nauk ścisłych. Autor książek, m.in. "Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie" oraz "Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie", oraz licznych wykładów popularno-naukowych.
* * * * *
Układ okresowy pierwiastków chemicznych jest chyba jednym z najważniejszych osiągnięć nauki, bowiem zawiera wszystkie znane pierwiastki występujące we Wszechświecie, jak i te, które do tej pory otrzymał w laboratorium człowiek. Układ okresowy pierwiastków zawdzięczamy geniuszowi Dymitrija Mendelejewa, który sformułował jego podstawy w 1869 roku. W bieżącym roku przypada 150. rocznica powstania układu okresowego pierwiastków, dlatego br. został ogłoszony przez UNESCO i Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych (IYPT2019).


FOTORELACJA Z WYKŁADU

FILM

Ekipa popularnego kanału naukowego na YouTube  TO JUŻ JUTRO kręciła w naszym muzeum materiał
o Marii Skłodowskiej-Curie.

Zapraszamy do obejrzenia odcinka poświęconego naszej wielkiej Patronce.

 

Serdecznie zapraszamy na III edycję wystawy prac międzynarodowej artystki Pauliny Kopestyńskiej,
Nobliści – Polskie Ślady, która prezentowana będzie
w  Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przy ulicy Freta 16, w dniach 15−29 stycznia 2019.
Na wystawie pokazane zostaną portrety 30 laureatów Nagrody Nobla, w których biografiach znaleźć można ślady polskie,
oraz jej fundatora − Alfreda Nobla.
Prace wykonano zróżnicowanymi technikami (akryl na płótnie, akwarela, ołówek i kredka).

Paulina Kopestyńska
Urodzona w Jakucji (Syberia). Malarka, akwarelistka, rysowniczka, karykaturzystka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Wasilija Surikowa w Moskwie. Członek Stowarzyszenia Akwarelistów Włoskich (AIA), Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich (SAP), Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (SPAK) i Honorowy Członek Związku Artystów Jakucji (Union
of Arts of Russia).

Laureatka wielu prestiżowych nagród:
2005 − nagroda Premio Arte Georgio Mondadori,
2004 − nagroda Lions Club w Galerii Vittorio Emanuele
w Mediolanie,
2003 − II nagroda na międzynarodowej wystawie Primavera femminile w Galerii
Eustachi w Mediolanie.
Prace Pauliny Kopestyńskiej prezentowane są na licznych wystawach w Polsce, Rosji, Belgii, we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Meksyku i in. Część z nich znajduje się w muzeach, na przykład kolekcja 15 portretów polskich badaczy Syberii w Muzeum Sybiru w Białymstoku. Artystka zajmuje się także działalnością edukacyjną − prowadzi autorskie warsztaty malarskie w Polsce i za granicą.
Od kilku lat Paulina Kopestyńska współpracuje z Archiwum Polskiej Akademii Nauk.
Jest także współpracowniczką wielu wydawnictw i agencji reklamowych oraz ilustratorką licznych książek, również dla dzieci. W 2011 roku zilustrowała album Polscy badacze Syberii , w 1994 roku − zamieściła serię 40 portretów w ołówku
w antologii poezji laureatów literackiej Nagrody Nobla Laurowo
i jasno − poeci Nobla.


15 stycznia 2019 roku o godzinie 14.00 w siedzibie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie odbył się wernisaż trzeciej edycji wystawy prac Pauliny Kopestyńskiej Nobliści – Polskie Ślady.

Zaprezentowane zostały 32 prace wykonane w technice akrylu na płótnie, akwareli, w ołówku oraz kredce, między innymi portrety sześciu laureatów Nagrody Nobla, uznawanych oficjalnie za polskich noblistów – Marii Skłodowskiej-Curie, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Lecha Wałęsy i Wisławy Szymborskiej.

Wystawę otworzyła jej kurator, dr Dominika Świtkowska. Autorka, Paulina Kopestyńska, laureatka prestiżowych nagród, przedstawiła historię powstawania prac, prezentując szkice do wystawy. Rys poświęcony polskim śladom w biografiach wybranych noblistów wygłosiła dr Hanna Krajewska, dyrektor Archiwum PAN, autorka tekstów do towarzyszącego kolejnym edycjom wystawy katalogu Nobliści – Polskie Ślady. Nobel Award Winners – Polish Traces (2017, 2019).

Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji tego cieszącego się powodzeniem wydarzenia publiczność dopisała.

Wystawa będzie prezentowana do 29 stycznia 2019 roku.

Zapraszamy! 25 LISTOPADA 2018 r. KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH9 LISTOPADA 2018r.- WERNISAŻ WYSTAWY CZASOWEJ


Maria Skłodowska-Curie wyznawała zasadę nieangażowania się w kwestie polityczne. Jednak w okresie przed odzyskaniem przez Polskę suwerenności noblistka podjęła szereg działań na rzecz wsparcia dążeń niepodległościowych. Była członkinią zorganizowanej we Francji Grupy Polskich Demokratów, popierającej linię polityczną Józefa Piłsudskiego. Przez szereg dekad, służąc pomocą finansową i radą, angażowała się w dążenia mające na celu rozwój nauki polskiej.

Odkryty przez małżonków Curie w 1898 roku pierwszy pierwiastek chemiczny został nazwany polonem na cześć kraju pochodzenia Marii. W 1913 roku objęła ona honorową dyrekcję Pracowni Radiologicznej w Warszawie, kierując placówką z Paryża za pośrednictwem swoich uczniów. Maria Skłodowska-Curie była członkinią Generalnego Komitetu Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Jako znakomitość wykorzystywała swoją pozycję we Francji, by wspierać zbiórki funduszy dla Polski. 4 stycznia 1919 roku przywitała na dworcu liońskim oficjalną delegację Naczelnika Państwa Polskiego.

.


7 LISTOPADA- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ FIZYKI MEDYCZNEJ

7 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej. Data ta nie jest przypadkowa - to dzień urodzin najwybitniejszej polskiej uczonej, Marii Skłodowskiej-Curie. Jej odkrycia w dziedzinie fizyki oraz chemii w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju fizyki medycznej.

Z tej okazji Polskie Towarzystwo Fizyki Medycznej we współpracy z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie zorganizowało wykład prof. Andrzeja Kajetana Wróblewskiego pt. Wielkość Marii Skłodowskiej-Curie.

 

Po wykładzie goście zaproszeni zostali do zwiedzenia muzeum oraz na pyszny tort


MARIA SKŁODOWSKA-CURIE W WALCE O NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY


W DNIU 7 LISTOPADA 2018 ROKU MIJA 151 ROCZNICA URODZIN MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE.

Postać i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie może być inspiracją dla kolejnych pokoleń. Jej osiągnięcia świadczą bez wątpienia o wybitnych zdolnościach, wiedzy, ale również pracy nad sobą. laureatka dwóch Nagród Nobla mawiała: "W nauce nie ma rzeczy niemożliwych. Znaczenie mają pasja i wytrwałość w dążeniu do postawionego przed sobą celu." W roku 2018 obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Muzeum
Marii Skłodowskiej-Curie przygotowało wystawę czasową pt. "Maria Skłodowska-Curie w walce o niepodległość ojczyzny".
Na zapoznanie się z ekspozycją zapraszamy do Muzeum już od 9 listopada.  


Plebiscyt na Warszawiankę Stulecia

W dniu 9 października o godz. 18.30 w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 odbyło się spotkanie w ramach organizowanego przez m.st. Warszawa plebiscytu na Warszawiankę Stulecia. Jedną z nominowanych do tytułu jest Maria Skłodowska-Curie. Gośćmi spotkania byli członkowie rodzin, przyjaciele i badaczki historii nominowanych kobiet. Plebiscyt organizowany jest w ramach stołecznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości − Warszawa Stolica Wolności oraz obchodów 100. rocznicy przyznania Polkom praw wyborczych. Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 25 października podczas uroczystej Gali.


XXII Festiwal Nauki w Warszawie


W dniach 21–30.09.2018 we współpracy z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej uczestniczyliśmy w XXII Festiwalu Nauki w Warszawie. Tematami przewodnimi tegorocznej edycji były sztuczna inteligencja, zmiany klimatyczne i stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Hasło festiwalu brzmiało: „Brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję”. Wśród blisko tysiąca spotkań organizowanych przez największe warszawskie uczelnie, instytuty badawcze i muzea w naszej ofercie festiwalowej znalazły się gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży („Muzealne zabawy z Marią”), pokazy chemiczne („Promieniowanie wokół nas”, „W laboratorium chemika”), wykłady („Maria Skłodowska-Curie – symbol nieugiętości polskiego ducha w walce o niepodległość ojczyzny”, „Światopogląd Marii Skłodowskiej-Curie w perspektywie wybranych kontekstów społeczno-kulturowych”, „Krople wiedzy czyli ciekawostki i fakty o właściwościach wody”) oraz wykład połączony z pokazem („Produkty spożywcze okiem chemika”). Odwiedziło nas 440 osób. Dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach!