Data: 26.06
Godzina: 10:00
Miejsce: Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
Wstęp: bezpłatny
Czas trwania: ok. 90 min
Zapisy: telefonicznie: 508 131 210;
mailowo – prosimy wysłać maila ze zgłoszeniem na adres -> edukacja@mmsc.waw.pl
Liczba miejsc: 30 (obowiązuje kolejność zgłoszeń)
„Oblicza Marii” to nasz nowy cykl spotkań skierowany do seniorów. Jego celem jest przybliżenie życiorysu i dorobku Marii Skłodowskiej-Curie z różnych perspektyw.
Tym razem zajrzymy do samego serca pracy Marii Skłodowskiej-Curie – do laboratorium. Podczas spotkania odkryjemy, czym tak naprawdę jest radioaktywność – bez strachu, za to z ciekawością i szacunkiem dla zjawiska, które zmieniło świat.
Naszym przewodnikiem będzie dr hab. Tomasz Pospieszny, profesor UAM, chemik, pasjonat historii nauki i autor książek o Marii Skłodowskiej-Curie, Irenie Joliot-Curie i Lise Meitner. Opowie o tym: w jaki sposób Maria i Piotr badali promieniotwórczość (Metoda Curie), jak wyglądały ich przyrządy (część z nich obejrzymy na wystawie), co kryje szkło uranowe, oraz dlaczego bez radioaktywności nie można i nie warto żyć.
Profesor Pospieszny przyniesie też… skarby ze swojej prywatnej kolekcji, które pomogą nam zrozumieć złożoność promieniotwórczości.
To będzie podróż przez historię odkryć, które wciąż wpływają na nasze życie – opowiedziana przystępnie, z humorem i pasją.
Partnerzy projektu: Polskie Towarzystwo Chemiczne, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Zadanie finansowane ze środków m. st. Warszawy w ramach funduszu instytucji kultury.
