Blog

13. rocznica śmierci Ewy Curie

13 lat temu, 22 października w 2007 roku, w swoim nowojorskim mieszkaniu zmarła Ewa Curie-Labouisse, młodsza córka Marii i Piotra Curie. Dożyła pięknego wieku – 102 lat.
22.10.2020

Zdj: Ewa Curie na Quai de Béthune, Paryż. Zdjęcie z albumu rodzinnego. Ze zbiorów MMSC

W odróżnieniu od Ireny, która poszła śladami rodziców jako uczona, Ewa wybrała karierę artystyczną i literacką. Została znaną pianistką i pisarką.

W latach 30. ubiegłego wieku napisała biografię matki „Maria Curie”, którą szybko przetłumaczono na inne języki i wydano w niemal 80 krajach. Książka została nagrodzona amerykańską National Book Awards i zekranizowana przez hollywoodzką wytwórnię MGM.

Ewa była także dziennikarką i korespondentką wojenną. Za zbiór relacji wojennych „Podróż wśród wojowników” nominowana została do Nagrody Pulitzera.

Poliglotka, modelka i amatorka sportu. Ubierała się m.in. u Elsy Schiaparelli, a jej fryzury układał sam król fryzjerów Antoine – Antoni Cierplikowski. Zaliczana była do pierwszej dziesiątki najlepiej ubranych kobiet na świecie. Prasa uwielbiała Ewę za jej błyskotliwość, odwagę i skłonność do brawury. „New York Daily News” nazwał ją „Ewą o radowych oczach”. Gościła na okładkach „Vogue’a”, „Paris Match” (wcześniej „Match”) i „Time Magazine”, gdzie w roku 1940 jej portret opatrzono cytatem: „Wszyscy genialni mężczyźni i wszystkie genialne kobiety są po naszej stronie”.

Zdj: Okładka magazynu „Time” z 12 lutego 1940 r. ze zdjęciem Ewy Curie i podpisem “All the men and women of genius are with us”. Ze zbiorów MMSC

Lubiła żartować, że w jej rodzinie było pięć Nobli, dwa dla matki, jeden dla ojca, jeden dla siostry i szwagra, mąż też odbierał tę nagrodę. – Tylko mnie się nie udało. Wstyd dla rodziny…

Zachęcamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia poświęconej Ewie Curie, w której zawarto nagranie córki MSC z 1967 roku (z okazji otwarcia naszego Muzeum). Pięknie Panią Ève Curie Labouisse wspominają Małgorzata Sobieszczak-Marciniak i Dorota Truszczak.

Zdj. Otwarcie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego, 16 października 1967 r. W uroczystości uczestniczyła młodsza córka Marii i Piotra Curie – Ewa Labouisse-Curie z mężem, Henrym Richardsonem Labouisse, wnuki – Hélène Langevin-Joliot i Pierre Joliot, dzieci Ireny i Frédérica Joliot-Curie, oraz dziewięciu laureatów Nagrody Nobla. Na zdjęciu m.in.: Ewa Curie (pierwsza od prawej) i prof. Józef Hurwic, inicjator utworzenia Muzeum (pierwszy od lewej).
Zdj: 10. czerwca 1999 roku Ewa Curie Labouisse, podczas ostatniego pobytu w Polsce, wzięła udział w uroczystości odsłonięcia Pomnika Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, który został zaprojektowany przez Jana Staniszkisa (na zdjęciu po prawej stronie), męża Elżbiety Staniszkis – wnuczki Heleny Skłodowskiej-Szalay.