Kalendarium, Wydarzenia

7 listopada – 152. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie

7 listopada przypada 152. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Dla Muzeum będzie to podwójna okazja do świętowania, bowiem instytucja powiększy swoje zbiory o kolejne pamiątki rodzinne Skłodowskich podarowane przez krewnych uczonej.

Uroczystości związane z obchodami 152. urodzin Marii Skłodowskiej-Curie rozpoczną się punktualnie o 12.00 (o tej właśnie godzinie urodziła się noblistka). Pod pomnikiem uczonej na Nowym Mieście przy ul. Kościelnej władze miasta, dzielnicy Śródmieście, delegacje szkół i instytucji, którym patronuje noblistka, złożą kwiaty. Punktem kulminacyjnym tegorocznych urodzin noblistki będzie ofiarowanie przez krewnych uczonej (prawnuczkę Heleny Skłodowskiej-Szalay i prawnuków Józefa Skłodowskiego) rodzinnych pamiątek, tj. porcelanowego serwisu kawowego i narzuty należących do starszej siostry Marii Skłodowskiej-Curie – Heleny oraz XIX-wiecznego wydania „Hamleta” W. Szekspira, które zostało przełożone i wydane przez Józefa Skłodowskiego.

W rocznicę urodzin noblistki Muzeum zaprezentuje po raz pierwszy portret Marii Skłodowskiej-Curie, autorstwa szwedzkiego malarza Carla Köhlera (1919-2006). Dzieło podarowane przez syna malarza – Henry’ego Köhlera – wzbogaci nowo powstającą w Muzeum galerię dzieł inspirowanych postacią Marii Skłodowskiej-Curie.
Po przekazaniu eksponatów i prezentacji obrazu odbędzie się uroczystość przyznania Pani Hannie Karczewskiej – jednej z ofiarodawczyń, a zarazem wielkiej przyjaciółki i orędowniczki Muzeum – „Odznaczenia Honorowego Zasłużony dla Warszawy” przez Ewę Malinowską-Grupińską, Przewodniczącą Rady Miasta Stołecznego Warszawy.
Ponadto w przestrzeni Muzeum zaprezentowane zostaną fragmenty przedstawienia „Skłodowska Radium Girl” w wykonaniu Teatru PAPAHEMA. Przez cały dzień urodzin zwiedzanie wystawy stałej i czasowej będzie nieodpłatne. Dodatkowo odwiedzający będą mogli także wziąć udział w konkursach z nagrodami.

ZAPRASZAMY!