Wydarzenia

POZDROWIENIA Z WARSZAWY MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE

100 lat temu Maria Skłodowska-Curie została Honorową Obywatelką Warszawy. Z tej okazji zaprosiliśmy do wspólnej akcji pt.: „Pozdrowienia z Warszawy Marii Skłodowskiej”. Najsłynniejsza na świecie warszawianka, odkrywczyni dwóch pierwiastków: polonu i radu, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, uczona, której badania i odkrycia zmieniły bieg współczesnej nauki, zostawiła nam wspaniałe dziedzictwo materialne i niematerialne. 
21.02.2024

Co Maria Skłodowska-Curie miałaby dziś nam do powiedzenia?
Czego życzyłaby współczesnym warszawiakom, Europejczykom? 
Jakie przesłanie wysłałaby w świat? 
Jakie pozdrowienia i życzenia Ty wysłałbyś/ wysłałabyś z Warszawy Marii Skłodowskiej-Curie? 

Z okazji rocznicy przygotowaliśmy okolicznościową pocztówkę.

21 lutego, w dniu jej premiery, kartka i znaczek pocztowy czekały w muzeum na każdego chętnego. Wspólnie tradycyjną pocztą wysłaliśmy przeszło 400 pocztówek. #PozdrowieniazWarszawyMSC

Na pocztówce zostały utrwalone miejsca związane z Marią Skłodowską- Curie: Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul Przyrynek 2, gdzie została ochrzczona); Instytut Radowy w Warszawie (ul. Wawelska 15); Plac Zamkowy z widokiem na ul. Krakowskie Przedmieście (codzienny szlak do gimnazjum, a potem miejsce pracy badawczej w dawnym Muzeum Przemysłu i Rolnictwa); Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (ul. Freta 16, miejsce urodzenia) i Nabrzeże Wiślane na wysokości Starego Miasta, gdzie mała Maria wraz z siostrą i ciotką chodziły „na galary po jabłka zanim ściśnie mróz”* żeby zrobić zapas owoców na zimę. Fotografia naszej bohaterki pochodzi z okładki specjalnego wydania „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” z 7 listopada 1927 r., wydanego z okazji 60-tych urodzin uczonej. 

Autorką projektu jest Michalina Musielik-Wypych. 

21 lutego 1924 roku Rada Miejska przyznała  Marii Skłodowskiej-Curie tytuł Honorowego Obywatela Warszawy. Uczona została pierwszą kobietą wyróżnioną w ten sposób przez stołecznych radnych. Wcześniej, przyznawany od 1918 roku tytuł, otrzymali mężowie stanu i wojskowi, kolejno: Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Józef Haller, Maxime Weygand, Lucjan Żeligowski, Herbert Hoover i Ferdynand Foch. 

Maria Skłodowska przyszła na świat w kamienicy przy ul. Freta 16, w miejscu gdzie jej mama prowadziła szkołę dla panien. To tutaj wszystko się zaczęło. W Warszawie przyszła noblistka skończyła najpierw prywatną pensję u Jadwigi Sikorskiej, a potem III Żeńskie Gimnazjum Rządowe. Tu uczestniczyła w kursach nielegalnej uczelni wyższej jaką był Uniwersytet Latający, aż wreszcie podjęła naukę w pracowniach: fizycznej i chemicznej, mieszczących się przy ul. Krakowskie Przedmieście (dziś numer 66). Po latach wspominała, że gdyby nie nauczono jej w Warszawie analizy chemicznej, nie wydzieliłaby radu.
Z inicjatywy dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, w jej rodzinnym mieście, powstał Instytut Radowy. Utworzenie nowoczesnej instutucji leczniczej i badawczej było spełnieniem marzenia Marii Skłodowskiej-Curie. Dziś to jest Narodowy Instytut Onkologii. 

Odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie dały początek: chemii pierwiastków promieniotwórczych – radiochemii;  fizyce i chemii jądrowej oraz nowej gałęzi medycyny – radioterapii, która stała się postawą współczesnej onkologii.

Redakcja: Miłka Skalska