Wydarzenia

AMERYKAŃSKA SEKRETARZ W DOMU NOBLISTKI

Jennifer Granholm – sekretarz ds. energii Stanów Zjednoczonych z wizytą w domu noblistki. Sekretarz Granholm przyleciała do Warszawy, aby wziąć udział w Polsko-Amerykańskim Strategicznym Dialogu.
24.09.2021

Jestem zaszczycona, że odwiedziłam muzeum poświęcone pionierce, dzielnej wojowniczce, genialnej uczonej, która jest wzorem dla wszystkich 

– napisała w księdze pamiątkowej Jennifer Granholm.

Sekretarz Granholm przyleciała do Warszawy, aby wziąć udział w Polsko-Amerykańskim Strategicznym Dialogu Energetycznym. Głównymi tematami spotkań z najwyższymi władzami państwowymi i środowiskiem biznesu były: cyberbezpieczeństwo, paliwa kopalne, infrastruktura energetyczna, a przede wszystkim energetyka jądrowa. Odwiedziny w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie znalazły się w napiętym programie wizyty na najwyższym szczeblu dyplomatycznym, na specjalne życzenie szefowej amerykańskiego Departamentu Energii.

Mimo tragedii, jakie Marię Skłodowską-Curie spotkały w życiu – straciła przecież matkę w dzieciństwie, dwa lata wcześniej siostrę, a jej mąż zmarł tragicznie – potrafiła odnieść tak niebywałe sukcesy w nauce. Jest dla mnie inspiracją jako kobieta, a dla nas wszystkich jako człowiek 

– mówiła o Marii Skłodowskiej-Curie Sekretarz

Po wystawie stałej gości oprowadził dyrektor muzeum Sławomir Paszkiet, który przybliżył historię dzieciństwa i młodości Marii Skłodowskiej-Curie, jej drogę zawodową, a także opowiedział o pierwszej wizycie noblistki w Stanach Zjednoczonych. Podróż do Ameryki miała miejsce sto lat temu. Jej głównym celem było przyjęcie z rąk rezydenta Warrena Hardinga grama radu dla celów badawczych. Maria Skłodowska-Curie, która wraz z mężem Piotrem Curie opracowała metodę pozyskiwania tego cennego pierwiastka, nie miała pieniędzy na jego zakup. Wspomogła ją amerykańska dziennikarka – Marie Mattingly Meloney, która zorganizowała w Ameryce zbiórkę na ten cel.

Sekretarz Granholm wspominała wizytę w muzeum podczas spotkania z badaczkami polskich instytucji naukowych, które odbyło się tego samego dnia w Polskiej Akademii Nauk. Przyznała, że miejsce urodzenia najsłynniejszej polskiej naukowczyni zrobiło na niej wielkie wrażenie.

Jedna rzecz to być genialnym, odkrywać i zdobywać Nagrodę Nobla. Inna sprawa to być pierwszą, gdy kobiety nie mogły być nawet profesorami 

– mówiła Sekretarz

Maria Skłodowska-Curie podjęła studia w Paryżu, bo w jej ojczyźnie, pod panowaniem zaborców, nie mogła studiować na wyższej uczelni. Jest pierwszą kobietą uhonorowaną Nagrodą Nobla i jedyną, która otrzymała to najwyższe wyróżnienie dwukrotnie, w dwóch dziedzinach.  

Będąc jednym z pionierów w dziedzinie badań nad promieniotwórczością ma swój ogromny wkład w rozwój fizyki i chemii, bez którego dzisiejsza energetyka jądrowa nie rozwijałaby się tak szybko. Jej myśl kontynuowała córka Irena wraz z mężem, odkrywając sztuczną promieniotwórczość.  

Jennifer Granholm urodziła się w Kanadzie, studia na Uniwersytecie w Berkely ukończyła z podwójnym licencjatem: z nauk politologicznych i filologii francuskiej. Doktorat z prawa zdobyła na Uniwersytecie Harvarda. W 1998, była pierwszą w historii kobietą, która wygrała wybory na prokuratora generalnego Michigan. Pięć lat później pierwszą kobietą gubernatorem w stanie Michigan. Funkcję tę piastowała przez dwie kadencje. Pod koniec 2020 roku prezydent Joe Biden nominował Jennifer Granholm na stanowisko sekretarza energii Stanów Zjednoczonych.

red. M.Skalska

Fot. MMSC/ P. Kowalski

GALERIA