Bez kategorii, Edukacja, Wydarzenia

MARIA SKŁODOWSKA-CURIE. UCZONA WSZECH CZASÓW. Edukacyjna wystawa planszowa na ul. Krakowskie Przedmieście 66

„Maria Skłodowska-Curie. Uczona wszech czasów.”
Edukacyjna wystawa planszowa w plenerze.
8 – 28 marca 2024, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 66

Powinniśmy szukać źródła sił moralnych w idealizmie, który bynajmniej nie czyniąc nas dumnymi, każe nam jednak wysoko umieszczać nasze marzenia i aspiracje.

Maria Skłodowska-Curie

W roku 100. rocznicy przyznania tytułu Honorowego Obywatela Warszawy i 90. rocznicy śmierci wybitnej uczonej i dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla zapraszamy na pierwszą w tym roku plenerową wystawę przypominającą niezwykłą biografię Marii Skłodowskiej-Curie. Wystawa ta ukazuje na dwunastu planszach: dzieciństwo; młodość; lata dojrzewania; czas emigracji i studiów oraz pracy badawczej nad promieniotwórczością; historię odkrycia polonu i radu; sukcesy w postaci dwóch Nagród Nobla; zaangażowanie uczonej w edukację i działania społeczne; a także spełnienie marzenia w postaci zrealizowania budowy Instytutu Radowego w Warszawie. Ekspozycja została bogato zilustrowana fotografiami prezentującymi życie i dorobek Marii Skłodowskiej-Curie. W narracji ujętej na planszach, poprzez liczne cytaty, oddajemy głos samej uczonej. Dzięki QR kodom prowadzącym do bazy podcastów, za pomocą smartfona można posłuchać szczegółowej narracji lektorskiej. Wystawa została zrealizowana w polskiej i angielskiej wersji językowej.

W uroczystej inauguracji wystawy „Maria Skłodowska-Curie. Uczona wszech czasów” udział wzięli Aldona Machnowska-Góra – zastępczyni prezydenta m. st. Warszawy, która nadzoruje m.in.: warszawskie instytucje kultury oraz Etienne de Poncins – ambasador Francji w Polsce .

Urodzona w Warszawie, w czasach zaborów, tu zdobyła podstawową edukację i tu prowadziła pierwsze badania fizyko-chemiczne. Pod dzisiejszym adresem przy ul. Krakowskie Przedmieście 66, na początku ostatniej dekady XIX wieku, przed wyjazdem do Paryża, Maria Skłodowska podjęła naukę w Pracowni Fizycznej, kierowanej przez kuzyna – Józefa Jerzego Boguskiego oraz w Pracowni Chemicznej, pod okiem profesora Napoleona Milicera. Oba laboratoria mieściły się w Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, w budynku gdzie dziś znajduje się Narodowy Instytut Dziedzictwa i Kultury Wsi. W „Autobiografii” Maria odnotowała, że gdyby nie nauczono jej w Warszawie analizy chemicznej, nie wydzieliłaby radu. Lokalizując wystawę w jednym z miejsc związanych z uczoną zachęcamy do odkrywania Warszawy Marii Skłodowskiej-Curie.

Wystawa została przygotowana w ramach działań edukacyjnych Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Biografia uczonej wszech czasów i najsłynniejszej na świecie Polki jest wspaniałym modelem życia dla współczesnych młodych ludzi, dlatego w odpowiedzi na zgłaszane zapotrzebowanie ze strony pedagogów wystawę będzie można zaprezentować w każdej szkole. Już niebawem znajdzie się w naszej ofercie. Szczegóły zostaną opublikowane na stronie www.mmsc.waw.pl w zakładce EDUKACJA.

„Maria Skłodowska-Curie. Uczona wszech czasów.”

ul. Krakowskie Przedmieście 66
8.03 – 28.03.2024
Kuratorki wystawy (pomysł i teksty): Aleksandra Grabowska, Miłka Skalska Konsultacja merytoryczna: dr Dominika Korzeniowska
Korekta tekstów: Bożena i Janusz Sigismundowie
Projekt graficzny: Marta Bystroń
Tłumaczenie na j. angielski: Anna Supeł-Więckowska

Organizatorzy:
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie Miasto Stołeczne Warszawa
Polskie Towarzystwo Chemiczne
Patronat honorowy:
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

opracowała Miłka Skalska

Fot. MMSC/ F.M.Nowak, A. Grabowska