Wydarzenia

NOWA WYSTAWA CZASOWA

Zapraszamy do zwiedzania najnowszej wystawy czasowej
„Radium Queen. Pierwsza amerykańska podróż Madame Curie, 1921”. Wystawa będzie czynna do końca 2022 roku. 
2.07.2022

„Radium Queen”, najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, już otwarta! Zapraszamy w podróż z Madame Curie do Stanów Zjednoczonych. Noblistka wsiada na pokład transatlantyku Olympic, a my razem z nią. Unikatowe ujęcia filmowe, fotografie, wycinki prasowe, artefakty, bibeloty, porcelana – kurator wystawy Sławomir Paszkiet, dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, dołożył wszelkich starań, aby oddać jak najwierniej wydarzenie, które odmieniło życie noblistki. 

Obecna na wernisażu Hanna Karczewska – prawnuczka Heleny Skłodowskiej-Szalay, starszej siostry Marii, podkreśla, że o wielu faktach tego epizodu, zaprezentowanych na wystawie, nie miała pojęcia. Na ekspozycji można zobaczyć, m.in.: dar Hanny Karczewskiej dla muzeum – partyturę musicalu „Pif, paf, puf” ze słynnym utworem „Radium dance”. 

Wystawa ukazuje także szaleństwo radowe, które opanowało Amerykę w latach 20. dwudziestego wieku, zanim odkryto, że rad stosowany niewłaściwie może wywołać tragiczne skutki. 

Za stronę wizualną wystawy odpowiada Karolina fender Noińska – kreatorka video art. Obiekty z pokładu transatlantyku Olympic udostępnił kolekcjoner – Krzysztof Mędrala z Titanic – Polska Kolekcja. Wernisaż uświetnił mini koncert i spotkanie z twórcami koreańskiego musicalu „Marie Curie”, o czym opowiemy szerzej już niebawem.

red. M. Skalska
fot. MMSC/ P. Kowalski, F. Nowak