Spotkania

Spotkanie z dramaturgiem Arturem Pałygą – autorem sztuki “W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie”

30 września o godz. 20.30 zapraszamy do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (sala na II piętrze) na spotkanie z Arturem Pałygą, autorem dramatu W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie, które odbędzie się tuż po spektaklu.

Artur Pałyga – scenarzysta, dramaturg, pisarz, poeta, dziennikarz i pedagog. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Studium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej ze specjalizacją wychowanie muzyczne. Na stałe związany jest z Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Autor kilkudziesięciu scenariuszy i sztuk teatralnych. Jego utwory przetłumaczono na wiele języków. Za dramat „W sercu słońca gromadzi się popiół” otrzymał Gdyńską Nagrodę Dramatyczną (2013). Przedstawienia na podstawie tekstów Artura Pałygi dwukrotnie zdobyły Grand Prix festiwalu R@Port w Gdyni (2008, 2009). W 2015 roku Aneta Groszczyńska zrealizowała spektakl telewizyjny w oparciu o jego dramat „Żyd”. 

Artur Pałyga prowadzi zajęcia literackie dla osób z niepełnosprawnościami w Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne “Teatr Grodzki”. Organizuje także Szkołę Pisania Sztuk w Teatrze Śląskim.

Rozmowę z dramaturgiem poprowadzi Aneta Kyzioł – absolwentka Wiedzy o Teatrze w Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i podyplomowego dziennikarstwa na Uniwersytet Warszawski Publikowała w branżowej prasie teatralnej. Od kilkunastu lat związana jest z działem kultury „Polityki”, gdzie pisze o teatrze i serialach, a obecnie mu wiceszefuje.

Wstęp wolny!