Spotkania, Wydarzenia

Spotkanie z prof. Pierre’em Joliot – wnukiem Marii Skłodowskiej-Curie

Serdecznie zapraszamy do wspólnego obejrzenia relacji ze spotkania z prof. Pierre’em Joliot – synem Ireny i Fryderyka Joliot-Curie, wnukiem Marii Skłodowskiej-Curie, które odbyło się w październiku 2019 r. w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.


Materiał wideo:
wideorelacja ze spotkania z prof. Pierre’em Joliot

Profesor Pierre Joliot  wraz z małżonką Anne odwiedził Polskę w październiku 2019 r. z okazji uroczystości nadania mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W programie wieczoru spotkania zorganizowanego w Muzeum – domu narodzin jego babki, przewidziano wiele niespodzianek dla gościa honorowego, jak i wszystkich przybyłych, wśród których byli inni członkowie rodziny naszej wielkiej Noblistki.

Pierre Joliot (ur. 1932 roku) biochemik, profesor honorowy Collège de France i członek Francuskiej Akademii Nauk. Międzynarodowy autorytet w dziedzinie fotosyntezy. Znacząco przyczynił się do rozwoju światowej biologii, biofizyki i biochemii. Jest autorem 175 prac naukowych. Jego zainteresowanie nauką wynika z rodzinnej tradycji dwóch pokoleń laureatów Nagrody Nobla – dziadków – Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża Piotra Curie oraz rodziców – Ireny i Fryderyka Joliot-Curie.
W 2001 r. został odznaczony Legią Honorową i Narodowym Orderem Zasługi.

Irena Joliot-Curie (1897- 1956), córka Marii Skłodowskiej-Curie i Pierra. Od najmłodszych lat zdradzała talent do nauk ścisłych. Idąc w ślady rodziców została wybitną fizykochemiczką. U boku matki prowadziła badania naukowe w paryskim Instytucie Radowym. Wraz z mężem, Fryderykiem Joliotem, odkryła sztuczną radioaktywność, za co otrzymali w 1935 roku Nagrodę Nobla z chemii.

GALERIA