Wydarzenia

POŻEGNANIE JADWIGI SZUPROWICZ

Z wielkim żalem i w smutku pożegnaliśmy Jadwigę Szuprowicz ze Skłodowskich (1936 – 2021).
W ostatniej drodze na warszawskich Starych Powązkach
towarzyszyła jej Rodzina i Przyjaciele.
2.10.2021

Jadwiga Maria Szuprowicz urodziła się 11 kwietnia 1936 roku w Krakowie. Jej ojciec – major Władysław Józef Skłodowski (1885-1977) – podpułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego, starosta w II Rzeczypospolitej – był synem Józefa Skłodowskiego, brata Marii Skłodowskiej-Curie. Mama – Maria Smrcko (1902-1972). Jadwiga miała starszego brata Władysława (1934 – 2009).

Rodzina mieszkała w Warszawie, po czym przeprowadziła się do Rabki. W listopadzie 1947 roku, na zaproszenie Ireny Joliot-Curie, wyjechali na wakacje do Paryża. Nie wrócili jednak do Polski, pozostając pod opieką Ireny. Jeszcze w tym samym roku przeprowadzili się do Edynburga. Jadwiga rozpoczęła tam naukę w George Watson Ladies College, początkowo nie znając języka angielskiego. W 1951 roku Skłodowscy przeprowadzili się do Leeds, gdzie Jadwiga dołączyła do grona żeńskiej szkoły średniej (Leeds Girls High School). Gdy trzy lata później rozpoczęła studia na na kierunkach matematycznym i fizycznym w londyńskiej Battersea Polytechnic, była jedyną kobietą na wydziale. W 1962 roku Jadwiga została nauczycielka, a potem dyrektorką w londyńskim liceum. Uczyła matematyki oraz religii. Po przejściu na emeryturę, wraz z mężem, powróciła do Polski. Jej najbliższa rodzina: córka – Jolanta Sallabank wraz z mężem i młodszym synem mieszkają w Australii; starszy wnuk osiedlił się w Norwegii.  

Jadwiga Szuprowicz była blisko związana z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Reprezentowała rodzinę podczas wszystkich oficjalnych uroczystości i wydarzeń. Zawsze życzliwa i serdeczna. Na zawsze postanie w naszej pamięci. Dziękujemy Córce Jolancie za przesłanie biogramu Mamy i udostępnienie fotografii z rodzinnego archiwum. Składamy wyrazy współczucia i kondolencje Rodzinie i Najbliższym.

GALERIA