Wydarzenia

POLSKA NOBLISTKA W HELSINKACH

Muzeum Mannerheima w Helsinkach przygotowało międzynarodową wystawę czasową pt. „ILLUSTRES – National icons and international fame” („Notable – narodowe ikony, międzynarodowa sława”). Do współpracy przez jej realizacji zostały zaproszone m.in.: Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku.
5.06.2021

Wystawa prezentuje 10 postaci, których poczet otwiera generał Carl Gustaw Mannerheim – arystokrata, dowódca wojskowy, marszałek i prezydent Finlandii w latach 1944 – 46. Kuratorka wystawy – Kristina Ranki – dyrektor Muzeum Mannerheima w Helsinkach, wychodzi od biografii sławnego w Europie fińskiego bohatera i zadaje pytania: kto jest odpowiednikiem ikony we Francji; kto uosabia XX-wieczną Wielką Brytanię; jak ten temat omawiany jest w Szwecji; czy Polacy mogą zgodzić się na jednego najwybitniejszego reprezentanta swojego narodu i na ile poszczególne życiorysy zostały zdeterminowane przez wydarzenia przełomu XIX i XX wieku. 

Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki polityków, pisarzy i naukowców: Astrid Lingren, Wiktora Hugo, Fiodora Dostojewskiego, Mustafy Kemala Ataturka, Winstona Churchila Augusta Strindberga i Georges Benjamin Clemenceau. W tym gronie autorka wystawy umieściła dwoje Polaków: dwukrotną noblistkę – Marię Skłodowską-Curie i twórcę Legionów Polskich, działacza niepodległościowego, Naczelnika Państwa Polskiego – marszałka Józefa Piłsudskiego. Na wystawie zostały zgromadzone osobiste przedmioty bohaterów, które w sposób szczególny uzupełniają ich biografie. 

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie udostępniło etui na okulary należące do uczonej. Napis na spodniej stronie świadczy o tym, że przedmiot pochodzi z Nowego Jorku. Jest bardzo prawdopodobne, że został przywieziony prze Madame Curie z jednej z podróży do USA, w 1921 lub 1929 roku. Naukowczyni zmagała się z efektami postępującej ślepoty i głuchoty, co usiłowała za wszelką cenę ukryć. Podczas podróży do Ameryki miała skorzystać z porady poleconego jej przez przyjaciółkę Missy Melony okulisty. Osobisty przedmiot używany przez ikonę światowej nauki pozwala nam dostrzec jej ludzki wymiar.

Ekspozycję zdobi reprodukcja fotografii Marii Skłodowskiej-Curie z 1921 roku. Zdjęcie zostało wykonane przez cenionego francuskiego fotografa – Henriego Manuela – specjalizującego się ujęciach portretowych, który kilkakrotnie uwiecznił noblistkę w trakcie jej kariery, był także oficjalnym fotografem rządu francuskiego. Słynąca ze skromności Maria Skłodowska-Curie nie rozdawała autografów, stąd wyjątkowa wartość tego przedmiotu. Pochodząc ze zbiorów Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie zdjęcie zostało zadedykowane Elsie Mead, członkini Funduszu Radowego im. Marii Curie, przyjaciółce i współorganizatorce wizyt uczonej w USA. Ofiarowane wraz z dedykacją podczas pierwszej podróży do Stanów Zjednoczonych, stanowiło wyraz wdzięczności za troskę i gościnność.  Całość dopełnia podręcznik do chemii autorstwa Antoniego Rogalewicza  z 1856 roku, popularny w czasach kiedy Maria chodziła do szkoły w Warszawie. Na stronie tytułowej, ołówkiem zostało napisane nazwisko Maria Skłodowska.

Co poza charyzmą, sławą i zawodowymi sukcesami na światową skalę łączy Marię Skłodowską-Curie, Józefa Piłsudskiego Carla Gustawa Mannerheima? Choćby to, że wszyscy troje urodzili sie w 1867 roku. Wystawa „ILLUSTRES – National icons and international fame” („Notable – narodowe ikony, międzynarodowa sława”) w Muzeum Mannerheima
w Helsinkach będzie dostępna do grudnia 2021r.

red. M. Skalska
fot. Muzeum Mannerheima w Helsinkach

GALERIA